Sofistike Yetenek ve Çağdaş Güvenlik: Volvo Concept XC Coupe!

By on 09 Ocak 2014

Volvo’nun üç konsept otomobilinden ikincisi olan yeni Volvo Concept XC Coupe… Modern spor ekipmanlarının tasarımından ilham alan ve Volvo’nun yeni Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi’nin güvenlik becerilerini sergileyen Volvo Concept XC Coupe, aktif yaşam tarzına sahip insanlar için sofistike ve yetenekli bir otomobil.

Volvo Car Group Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath, “Yerçekimi sporlarını sevenler özgürce yeni heyecan ve zorluklar arar. Tek parça halinde geri dönmeyi garantilemek için de en üst seviyede özgürlük ve koruma hissi sunan, yüksek performanslı ekipmanları tercih ederler” diyor ve ekliyor; “Volvo Concept XC Coupe bu aktif yaşam stiliyle kusursuz bir uyum içinde. Yeteneği ve koruma özelliği sofistike görünümüyle akıllıca bütünleştirilmiş durumda. Concept XC Coupe sizi macera bölgesine götürüp, geri getirmeye hazır ve istekli…”

Volvo Concept XC Coupe (SPA) 137065_1_5Aynı anda hem daha şık hem daha güvenli

Üç konsept otomobil, şirketin yeni Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi’nin (SPA) hayati unsurlarını sergilemek için tasarlandı: Kendinden emin duruş, orantılar ve en belirgin tasarım imzaları…

Thomas Ingenlath, “Concept XC Coupe, aynı zamanda akıllı mühendisliğin; tasarım, boyut ya da ağırlıktan ödün vermeden dünya lideri güvenliğimizi güçlendirmemizi mümkün kıldığını gösteriyor. Yüksek dayanımlı bor çeliğinin ve yeni, ustaca ayrıştırılmış yapıların geniş kullanımı sayesinde SPA otomobillerini aynı anda hem daha kompakt hem de daha güvenli yapabiliyoruz,” diyor.

İki kapılı, dört kişilik Volvo Concept XC Coupe, kardeşi Volvo Concept Coupe ile güçlü bir bağa sahip. Bununla birlikte, daha büyük 21 inç jantlar, daha fazla vurgulanmış çamurluk çıkıntıları ve daha yüksek tavan hattı, hep birlikte daha güçlü bir izlenime ve daha zengin, etkili bir görünüme katkıda bulunuyor.

Gösterge paneli ile ön aks arasındaki uzatılmış mesafe hâlâ çok güçlü bir görsel öğe. Yetenekli duruş, yeni kaput ve aracın uzunluğu boyunca zarif bir yay şeklinde uzanan omuz çizgisi gibi ayrıntılarla vurgulanıyor.

Yeni Volvo Concept XC Coupe 1Yüksek teknolojili spor ekipmanları

Modern, yüksek teknoloji ürünü spor ekipmanlarıyla olan bağlantı, konsept otomobilde oldukça belirgin. Tasarım ekibinin ilham kaynakları arasında yerçekimi sporcuları için teknolojik koruyucu ekipmanlar geliştiren İsveç şirketi POC da var.

Thomas Ingenlath, “Farklı turuncu detaylar ve dış grafikler, otomobilin arka kısmını kaplayan mat kauçuk kalıpların cesurca kullanımıyla birlikte, tasarımın yüksek ölçüdeki fonksiyonelliğine katkıda bulunuyor” diyor.

Tasarım ekibi ayrıca, estetik ile fonksiyonellik arasında doğru dengeyi tutturmak için modern bir yorumla yan çıtalar ve karter kaplaması gibi geleneksel SUV öğelerine de yer verdi. Tüm bunlar gösterişli tasarımla daha bütünleşik, etraflarını çevreleyen gövde bölgeleriyle daha uyumlu hale getirildi.

T şeklinde DRL farlar

Tıpkı Volvo Concept Coupe gibi Volvo Concept XC Coupe’nin yüzü de kaputtaki yeni girinti-çıkıntılar ve T şekilli DRL kılavuz ışıklarına sahip farlarla çevrili ‘yüzen’ ızgara ile karakterize edildi. Stop lambalarının görünümü de Volvo Cars’ın yeni tasarım yönüne dair ayırt edici bir unsur.

Thomas Ingenlath, “Her iki konsept otomobil de bundan sonra otomobillerimizi nasıl şekillendirebileceğimizi gösteriyor. İskandinav tasarımının özelliği olan dingin, kendinden emin güzellikle, Volvo markasına duygusal bir değer kattık,” diyor.

Gurur verici XC mirası

Volvo Cars, 1997’de V70 Cross Country’i tanıtarak yepyeni bir segmentin yolunu açtı. Bu seri o zamandan beri sürekli gelişti ve genişledi. Günümüzde ise XC60 ve XC70 aracılığıyla Volvo V40 Cross Country’den XC90’a kadar uzanıyor.

Thomas Ingenlath, “Volvo Concept XC Coupe’yle, yetenekli sağlamlık ve etkileyici zarafetin bu eşsiz karışımını, daha sprotif bir konuma taşıdık,” diyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir