SKYACTIV-D: Dünyanın En İyi Temiz Dizel Teknolojisi!

By on 04 Şubat 2013

Avrupa’nın beğenisini kazanan, Mazda’nın devrim yaratan temiz dizel motorları, dizel motorun yaygın olmadığı Japonya’da büyük ilgi gördü; bu motorlar çok yakında Amerika’ya da ulaşacak. Mazda’nın sınıfının en iyi performansına ve yakıt verimliliğine sahip olan SKYACTIV-D temiz motorlar serisi, dünyanın dört bir yanında otomotiv uzmanlarının ve tüketicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Mazda’nın yenilikçi dizel teknolojisi, dizel motorun popüler olduğu bölgeleri fethederek küresel çapta eşi benzeri olmayan bir başarıya ulaştı. Dizel motorların satılan yeni binek araçların yarısından fazlasını kapsadığı Avrupa’nın aksine, bu motorlar, binek araç pazarının sadece %0,4’ünü kapsadığı Japonya’da neredeyse hiç kullanılmıyor. Buna karşın, günümüze kadar Japonya’da satılan beş Mazda CX-5 aracının dördünde 2.2 litre SKYACTIV-D motoru bulunuyor.

Türünün tek örneği

SKYACTIV-D, günümüze kadar elde ettiği başarılar kadar eşsiz olmakla birlikte, Mazda’nın alışılmışa meydan okumaya nasıl devam ettiğinin en güzel örneğidir. Bir dizel motor için alışılmadık şekilde düşük olmakla birlikte, mevcut sıkıştırma oranlarının en düşüğü olan 14:1 sıkıştırma oranı, yakıtın daha iyi yakılmasını sağlıyor ve bu sayede, bir yandan nitrojen oksit (NOx) gibi zararlı emisyonları azaltırken, bir yandan da verimliliği artırıyor. Dahası, bu sakin ve sessiz SKYACTIV-D motoru, yeni standart 2014 yılının Eylül ayında yürürlüğe girmeden önce herhangi bir NOx son işlemine ihtiyaç duymadan Euro 6’ya uyan tek dizel motordur. Motorun değişken çift turboşarjı, devir aralığında 5000 devirin üzerindeki kırmızı çizgiye kadar çıkarak mükemmel bir tork ve tepki sağlar. Buna rağmen, yeni Mazda6 sedan modelinde 3.9 l/100km ve 104 g/km ile başlayan ve CX-5 modelinde sadece 4.6 l/100km ve 119 g/km olan sınıfının en iyi yakıt ekonomisini ve CO2 emisyonu değerlerini* sunmaya devam eder. Dolayısıyla; SKYACTIV-D motoru, hibrid motorlar için çok iyi bir alternatiftir ve aynı zamanda oldukça eğlencelidir.

 

Mazda’nın temiz dizel teknolojisi, rotasını genellikle zayıf bir dizel pazarı olan (yaklaşık %3) Kuzey Amerika’ya çevirdi. 2013 yılının sonlarında piyasaya sürülmesi planlanan yeni Mazda6, ABD’de Asyalı bir üretici tarafından sunulacak modern bir dizel motora sahip ilk binek araç olacak.

 

Mazda Kuzey Amerika Başkanı ve CEO’su Jim O’Sullivan konuya ilişkin şunları dile getirdi: “Mazda’nın SKYACTIV-D motorları insanların tutumlarını değiştirmek ve ABD ve Kanada’da dizel motorlara yönelik olumsuz önyargıları yıkmak için gerekli özelliklere sahiptir. Özellikle temiz dizel teknolojimizin hem artan yakıt masrafları hem de çevre açısından artan tüketici kaygılarına nasıl yanıt verdiği dikkate alındığında, bu motorların büyük bir başarı elde edeceğini düşünüyoruz.”

 

SKYACTIV-D’nin diğer avantajlarından biri de, sadece Avrupa’daki katı emisyon kurallarına uymakla kalmayıp, aynı zamanda Japonya ve Kuzey Amerika’daki kurallara da uymasıdır. Dahası, dizel motorlu modellerinin daha özel yeşil versiyonlarını sunmak zorunda kalan rakiplerinin aksine, Mazda’nın dizel motorları bu pazarlarda pahalı NOx son işlemlerine de gerektirmez. Haziran ayında, SKYACTIV-D 2.2 motoru Almanya, Stuttgart’da Motor Fuarında verilecek olan 2013 Uluslararası Yılın Motoru ödülü için yarışacak.

 

Mazda’nın Avrupa Ar-Ge başkanı Ichiro Hirose konuya ilişkin şunları dile getirdi: “Temiz dizel motoru olarak eşsiz özellikleri sayesinde, SKYACTIV-D, Mazda’ya dünyanın dört bir yanında büyük bir avantaj sağlıyor. Bu motor, hâlihazırda en iyi dizel motorlardan biri olarak kabul edildiği Avrupa’da büyük beğeni kazandı. Dahası, dizel motorlu binek araçları diğer bölgelerde yaygınlaştırma konusunda, SKYACTIV-D motorunun Mazda’ya büyük fayda sağlayacağından eminiz.”

 

SKYACTIV-D 2.2, Mazda CX-5 modelinde piyasaya çıkarıldığından bugüne kadar ödülleri mıknatıs gibi topladı. Örneğin; yeni kompakt SUV modeli Japonya’da “2012-13 Yılın Aracı” seçildi ve jüri üyeleri bu modelin “devrim yaratan” temiz dizel teknolojisine övgüde bulundu. SKYACTIV-D 2.2 motora sahip olan CX-5 modeli de, “2012-13 Yılın Araç Teknolojisi” kategorisinde birinci olarak Japonya’nın Otomotiv Onur Listesine girdi. CX-5 ve SKYACTIV-D’nin yakın zamanda Avrupa’da kazandığı unvanlar arasında, İngiltere’nin en ekonomik araçlarını onurlandıran 2012 What Car? Yeşil Ödüllerinin SUV kategorisinde kazandığı birincilik yer almaktadır. Ayrıca, aynı araç-motor kombinasyonu; haftalık Fransız dergisi l’Argus de l’Automobile’nin verdiği 2013 “SUV ödülünü” ve İspanya’da Motor Mundial’ın “Yılın SUV Aracı” ödülünü de kazandı. SKYACTIV-D 2.2 motoru, tek başına yarıştığı Ocak ayında duyurulan ve yenilikçi otomotiv teknolojisi gelişmelerini onurlandıran bir Alman ödülü olan 2013 Uluslararası Paul Pietsch Ödülünde ikinci sırayı aldı.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir