Skoda’nın Yeni Sınıfı Rapid Paris’te Görücüye Çıktı…

By on 29 Eylül 2012

Skoda, markayı daha ileriye taşıyacak ve gelişme stratejisinin önemli oyuncusu olacak yeni otomobili Rapid’i Paris’te görücüye çıkardı. Yeni kompakt model, Ekim ayından itibaren Avrupa’da, 2013 yılının başında da Türkiye’de satışa sunulacak.

Skoda markasının geleceğini temsil eden ve büyüme hedeflerinin en önemli temsilcisi olan Rapid, 27 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda gövde gösterisi yapıyor. Paris’te dünya lansmanı gerçekleştirilen Skoda’nın yeni kompakt sedanı Rapid, markanın devam eden uluslararası model atağının kritik oyuncusu olarak kabul ediliyor. Ekim ayından itibaren kademeli olarak Avrupa pazarlarında satılmaya başlanacak Skoda Rapid, Aralık ayında ön satışına başlanarak, 2013 yılı başından itibaren Türkiye yollarına çıkacak.

Rapid, yeni bir model olmanın yanı sıra Skoda’nın bundan sonraki model atağının da ateşleyicisi konumunda. Bu yepyeni sedan, fuarda Skoda standının odak noktası olacak. Skoda’nın model yelpazesinde Fabia ile Octavia arasında konumlandırılacak Rapid, aynı zamanda markanın bundan sonraki yeni modellerinde de kullanılacak yeni tasarım dilinin de ilk örneği. Sert hatlı ve sportif bir görünüme sahip otomobilin ön tasarımında, farlar ile sis lambalarının uyumlu tasarımları dikkat çekici. Izgaradaysa, Skoda’nın yenilenen amblemini gururla taşıyor. Rapid’in yan profiliyse, araca coupe tarzı bir silüet kazandırıyor. Stop lambalarının iç kısmının “C” harfi şeklindeki tasarımıysa, onun bir Skoda olduğunu vurguluyor. 

 

Otomobilin yolcularına sunduğu cömert iç hacim, diz ve baş mesafesi açısından sınıfına öncülük edecek ölçülerde. Ayrıca 550 litrelik bagaj hacmi de yeni Skoda Rapid’in bu iddiasını güçlendiriyor. Arka camla birlikte açılan bagaj kapağı ise, yine Rapid’in kullanışlılık farkını ortaya koyan bir unsur.

 

Yeni Rapid’in sunduğu farklılıklar, bununla da bitmiyor. Her Skoda modelinde olduğu gibi, Rapid’te de “tek kelimeyle akıllıca” denilebilecek 19 farklı pratik çözüm sunuluyor. Örneğin karlı havalarda ihtiyaç duyulacak buz kazıyıcı, Rapid’in benzin deposu kapağının iç kısmına sabitlenerek sürücüleri soğukta arama zahmetinden kurtaracak. Diğer pratik çözümler arasında bir tarafı kauçuk diğer tarafı halı olan bagaj kaplaması da dikkat çekiyor.

 

Skoda Rapid, sunduğu eksiksiz aktif ve pasif güvenlik donanımlarıyla etkileyici. ABS, ASR (Patinaj Önleyici Sistem) ve ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) gibi sistemlerin yanı sıra Lastik Basınç Kontrol Sistemi düğmesi, viraj dönüş fonksiyonlu ön sis farları, Hill Hold (Yokuş Kalkış Desteği) gibi unsurlar, isteğe bağlı ya da standart olarak araçta yer alıyor. Pasif güvenlik donanımları arasındaysa ön, yan ve perde hava yastıkları, ayarlanabilir koltuk başlıkları, çarpışma anında yakıt akışını kesen sistemi saymak mümkün.

Rapid’in Türkiye’de 1.2. lt (75 HP), 1.2 lt TSI (105 HP) ve 1,4 lt TSI (122 HP) benzinli motorların yanında, 1.6 TDI (90 HP) ve 1.6 lt TDI (105 HP) dizel olmak üzere 5 farklı motor seçeneğiyle pazara sunulması planlanıyor. Kesintisiz sürüş keyfi sunan 7 ileri DSG otomatik şanzıman seçeneği ilk etapta 1,4 lt TSI motorla satışa sunulacak olup, 1.6 lt TDI (90 HP) motor ile 2013 yılının ikinci yarısından itibaren showroomlarda yerini alacak.

 

Ve Skoda’nın diğer Paris yenilikleri

 

Skoda standında Rapid’e, minik Citigo’nun Sport versiyonu, yeni Skoda logosunu taşımaya başlayan Fabia ve Roomster’ın özel donanımlı modelleri de eşlik ediyor. Yeti’nin yeni özel donanımlı versiyonu, Octavia ve Superb’in Combi modelleri de standın diğer üyeleri arasında.

 

2018 stratejisinin sonuçları alınıyor

 

Skoda CEO’su Winfred Vahland, 2018 büyüme planının gözle görülür derecede sonuçlar vermeye başladığını belirterek, yılın ilk sekiz ayında tüm dünyada konumlarını güçlendirdiklerini ve bunun, ekonomik güçlüklerin yaşandığı bir dönemde markanın gelişimi açısından sağlam bir temel oluşturduğunu vurguladı.

Rapid’in Skoda’nın yeni sınıfı olduğunu söyleyen Vahland, bununla birlikte 2018 büyüme stratejisinin de merkezinde yer aldığını belirtiyor. Vahland’a gore Rapid, yıllar içinde Skoda’nın Octavia’dan sonra en çok satılan modeli haline gelecek. Skoda, 2018’de yıllık 1.5 milyon adet satış rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Motorsportlarında yükselen bir grafik

Skoda, tıpkı markanın ilk yıllarında olduğu gibi 2012 ralli sezonunda uluslararası arenada üç önemli sürücüyle dikkat çekici başarılar elde etti. Juho Hänninen ve co-pilotu Mikko Markkula, Avrupa Ralli Şampiyonası’nda erken zaferini ilan ederken, Jan Kopecky ve co-pilotu Pavel Dresler, Çek Cumhuriyeti Şampiyonu oldu. Andreas Mikkelsen ise IRC Sürücüler Sıralaması’nda birinciliğe kadar yükseldi. Skoda Fabia S2000 ile Türkiye Ralli Şampionasında yarışan Luca Rossetti ve Burak Çukurova elde ettikleri başarılı sonuçlar ile Skoda‘nın sportif ve teknik yönünün gücünü de ortaya koyuyorlar.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir