Skoda Superb Yenilenmiş Yüzüyle Türkiye’de!

By on 23 Ağustos 2013

Skoda’nın “Amiral Gemisi” olan ve 2001 yılından bu yana orta üst sınıfta standartları yeniden belirleyen Superb, şimdi daha çekici hale geldi. İç mekânı kapsamlı biçimde yeniden geliştirilen Superb, yenilikçi teknik özelliklere kavuşurken, yüzde 19’a varan oranlarda daha az yakıt tüketiyor. Yenilenen Superb, Türkiye’de biri benzinli, toplam dört farklı motor seçeneği ve 58 bin 900 TL’den başlayan özel tanıtım fiyatlarıyla satışa sunuldu. Yenilenen Superb’den, yıl sonuna kadar 1700 adet satılması hedefleniyor.

Çek üretici Skoda, yeni model atağına Superb ile devam ediyor. Skoda’nın “Amiral Gemisi”, markanın yeni tasarım unsurlarıyla daha etkileyici bir görünüme bürünürken, yenilenen iç mekânı ve artırılan teknik özellikleriyle de iddialı. Bununla birlikte bazı motor seçeneklerinde yakıt tüketimi yüzde 19’a varan oranlarda düşerken Superb, daha çevreci bir araç haline geldi. Yenilenen Superb, Türkiye’de biri benzinli, toplam dört farklı motor seçeneği ve 58 bin 900 TL’den başlayan özel tanıtım fiyatlarıyla satışa sunuldu.

S13-141_jpgSkoda Superb’in, ilk kez piyasaya sunulduğu 2001 yılından bu yana orta üst sınıfın standartlarını yeniden belirlediğini, her zaman müşterilerine, kullanıcılarına beklentilerinin üzerinde konfor sunduğunu anlatan Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, yenileme operasyonu sonrasında ortaya, “Amiral gemisi” tanımlamasını tam olarak hak eden bir otomobil çıktığını ifade etti. Yenilenen Superb’in, biri benzinli toplam dört farklı motor seçeneğiyle satılacağını belirten Senyücel, 1.6 lt’lik 105 HP gücündeki TDI motor ve DSG otomatik şanzıman kombinasyonunun, “sadece Türkiye pazarına özel” geliştirildiğine dikkat çekti.

Bu özel motor ve şanzıman seçeneğinin, Skoda’nın Türkiye pazarına verdiği önemin bir başka göstergesi olduğuna da değinen Senyücel, “Bugüne kadar 7 bin adedin üzerinde Superb satışı gerçekleştirdik. Yenilenen Superb modelimiz için ise bu yılın sonuna kadar 1700 adetlik satış hedefi koyduk. Superb için özel bir tanıtım fiyatı da belirledik. 1.4 lt TSI 125 HP’lik versiyon 58 bin 900 TL, 1.6 lt 105 HP DSG versiyonu da 73 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunduk. Superb’in yanında, elbette yeniliklerimiz hız kesmeyecek. Çünkü Skoda, 2015 yılına kadar tüm model yelpazesini yenilemiş ve genişletmiş olacak. Bu arada Türkiye’deki yapılanmamızı da her anlamda yenilemeyi, geliştirmeyi sürdürüyor, geleceğe hazırlanıyoruz. “ dedi.

SkodaSuperb_FL_0066Ağırbaşlı ve daha dinamik

Markanın yeni tasarım felsefesine uygun olarak ön ve arka görünümü yenilenen Superb, artık ağırbaşlı kimliğinin yanı sıra dinamik tasarımıyla da sınıfında çıtayı bir adım daha yukarı taşıyor.

 

Aracın ön bölümü, A sütununa kadar yeniden tasarlandı. Radyatör ızgarası, logo, ön farlar ve sis lambaları, tampon, ön çamurluk ve motor kaputu tamamen yeni. Superb, ilk kez LED teknolojili gündüz farlarının entegre edildiği bi-xenon farlara ve LED teknolojili sinyal lambalarına sahip oldu.

Aracın arka bölümü de tamamen yeniden tasarlandı. Arka lambaların girintileri yeniden biçimlendirilirken, C-şeklindeki görüntü LED lambalar sayesinde artık daha dikkat çekici şekilde Superb’te yerini alıyor.

Konforda da rakipsiz olacak

Superb’te kullanılan ve patenti Skoda’ya ait olan akıllı Twindoor bagaj kapağı, yenilenen versiyonda da yerini korudu. Bagaj kapağının iki değişik şekilde açılmasına olanak tanıyan bu sistem sayesinde kullanıcılar, isterlerse sadece bagaj bölümünü isterlerse de arka camla birlikte kapağın tamamını açabiliyor. Açma mekanizması, yenilenen Superb’de daha da kullanışlı bir hale getirildi.

Superb, sınıfının arka koltuktaki yolculara en fazla diz mesafesi sunan aracı olmaya devam ediyor. Aracın arka koltuğunda oturanlar için 157 mm’lik diz mesafesi bulunuyor.

Superb’in yükleme bölümü de rakipsiz. Sedan versiyonun bagaj kapasitesi 565 litre, Combi’ninki de 603 lt. Her iki aracın bagaj hacimleri, arka koltukların yatırılmasıyla 1.670 ve 1.835 litreye yükseltilebiliyor.

SC13-011Yakıt tüketiminde daha cimri

Skoda Superb, motorlar ve sürüş sistemleri konusunda da bir adım ileri gidiyor. Tüm dizel motorların yanı sıra 1.4 lt TSI 125 HP benzinli motorda standart olarak sunulan Start/Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri sayesinde yakıt tüketimi ve emisyon oranları yüzde 19’a varan oranlarda azaltıldı.

Yenilenen Superb, Türkiye’de tamamı Greentech teknolojisine sahip bir benzinli ve üç de dizel motor seçeneğiyle satışa sunuldu. Benzinli motor seçeneği, 125 HP gücündeki 1.4 TSI. Bu motor, manuel şanzımanla satılıyor.

Dizel motorlarsa, 1.6 lt 105 HP’lik TDI ile başlıyor. Bu motor, manuel vites kutusunun yanı sıra sadece Türkiye’ye özel DSG otomatik şanzıman seçeneğine de sahip. Manuel viteste 4.5 litre ortalama yakıt tüketimi ile eskisine oranla yüzde 10 daha ekonomik. 1.6 TDI 105 HP DSG şanzıman verisi ise 4.6 litre ile sınıfının en rekabetçi modellerinden biri olduğunu kanıtlıyor. Superb, tamamen dolu bir depo ile yaklaşık 1300 km’yi kat edebiliyor. Aynı motorun manuel vitesli versiyonu ise, bir öncekine göre yüzde 10 iyileştirme ile 100 km’de ortalama 4,5 lt’lik bir tüketim değeri ile ekonomikliğini kanıtlıyor.

Yenilenen Superb’de ayrıca 2.0 lt TDI 140 HP DSG, 2.0 lt TDI 170 HP DSG ve 2.0 lt TDI 170 HP DSG 4×4 seçenekleri de bulunuyor.

Superb Combi ise, sadece 1.6 lt TDI 105 HP dizel motorla satılıyor. Superb Combi de, isteğe bağlı olarak DSG otomatik vites seçeneğiyle satın alınabiliyor.

Yeni nesil Otomatik Park Yardımcısı ve dahası

Skoda Superb’in güvenlik ve konfor donanımları genişletildi. 6 hava yastığının yanı sıra ABS, Elektronik Denge Kontrol Sistemi (ESC), Patinaj Önleyici Sistem (ASR), Motor Çekiş Kontrol Sistemi (MSR), Lastik Basınç Kontrol Sistemi, Hidrolik Fren Asistanı (HBA), Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL), Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi (ESBS), Direksiyon Yönlendirme Tavsiyesi (DSR), Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) ve Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi gibi güvenlik unsurları standart olarak sunuluyor.

Yenilenen Superb’te donanım seçeneklerine göre artık daha fazla konfor donanımı sunuluyor. İkinci nesil Otomatik Park Yardımcısı bunlardan biri. Sistem, yola paralel park etme ve park yerinden çıkma fonksiyonuna ek olarak, artık dik olarak ve geri manevrayla da park edebilmeye olanak tanıyor.

Adaptif Bi-Xenon farlar, yine isteğe bağlı alınabilen Solar Hücreli Sunroof, KESSY (Anahtarsız Giriş-Çıkış ve Çalıştırma Sistemi),10 hoparlörlü ses sistemi, ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı arka koltuklar gibi unsurlar da, isteğe bağlı donanımlar arasında bulunuyor. Solar Hücreli Sunroof, araç güneşli havada park halindeyken, güneş panellerindeki enerjiyle çalışan bir vantilatör sayesinde iç mekanın sıcaklığını yaklaşık 25 derece kadar düşürebiliyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir