Skoda’nın Sporcusu: Octavia Sport

By on 24 Temmuz 2018

Çek üretici Skoda’nın “Markanın Kalbi” olarak nitelediği ve Türkiye dâhil tüm dünyada en çok satan modeli konumundaki Octavia, kapsamlı bir yenilenme operasyonu girerek karşımıza çıkmıştı.

Markanın yeniden gözden geçirdiği ve daha şık iç mekâna kavuşturulan Octavia makyajlı haliyle adından söz ettireceğe benziyor. Bizde otosevdasi.com olarak yeni yüzüyle Octavia’nın sporcusu Octavia Sport DSG’yi sizler adına daha yakından inceledik.

PHOTO_20180723_075325

TASARIM/DONANIM
İlk nesli 1996 yılında piyasaya sunulduğundan bu yana toplamda 5 milyonun üzerinde satış rakamlarına ulaşarak yenilenen Octavia’nın üçüncü neslinde gerek görsel gerekse de teknolojik olarak değişiklik yapıldığı gözlendi. Bizce markanın yeni nesil Octavia ile alışılmışın dışında geniş iç mekânının yanı sıra artık üst sınıfta rastlanabilecek yüksek konfor ve güvenlik donanımları sunarak, orta sınıftaki yerini sağlamlaştırmayı hedeflemiş.

Octavia Sport’un ön tasarımında halefine oranla farklılığa gidilmiş. Aracın ön kısmında geniş radyatör ızgarasının yanı sıra çift parçalı farlar modele kendine özgü bir görünüm kazandırmıştır. Ön far grubuna eklenen kristalize görünümlü ek ünite ve geniş petekli radyatör ızgarası, otomobile daha erkesi bir duruş kazandırmıştır.

Otomobilin yandan görünümüne değinecek olursak arkaya kadar uzanan hassas ve belirgin çizgilerle şekillendirilmiş olan Octavia Sport’un yeniden tasarlanan arka tamponu, yan yüzeyindeki ince geçişleri güçlü ve cesur bir görünüm sergilemiş. Arka stop lambaları LED teknolojisiyle güçlendirilerek karakteristik “C” şeklindeki görüntüsü dikkati çekiyor. Buna paralel olarak yeni nesil Octavia’nın dış boyutunun da 11 mm daha uzayarak 4,670 mm’ye çıktığını da ifade etmek isteriz. Sınıfının en geniş bagaj hacmine sahip olan Octavia’nın 568 litre ile özellikle geniş ailelerin dikkatini çekeceğine benziyor.

5821968467b0a91b387db70d

Octavia’nın dış tasarımı kadar iç mekân konforunda da gözle görülür güncellemelere gidilmiş. İç mekânda sadece boyutlar anlamında değil, aynı zamanda yüksek kaliteli malzemeler ve yeni donanımlarla farklı bir atmosfer meydana getirilmiş. Bununla birlikte otomobilde elden geçirilen çok fonksiyonlu göstergeler daha okunur ve belirgin bir hale getirilmiş. Ayrıca klima kontrol düğmeleri de görsel olarak yenilenmiş. Kapı içlerine ambiyansın farklılaşması amacıyla isteğe bağlı alınabilen ışıklandırma seçenekleri eklenmiş. Bu LED teknolojili ışıklandırma sistemi, aracın içinde farklı atmosferler oluşturabilmesi amacıyla 10 değişik renk seçeneği sunulmuş.

Yüksek kapasiteli dokunmatik ekranları sayesinde hafif bir dokunuşla hızlı tepki alınabiliyor. Bu sistemlerin ekran büyüklükleri ise 6.5 ile 9.2 inc arasında değiştiğini de vurgulamakta fayda var.Bununla birlikte yenilenen Octavia ailesinde, Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLink ve hatta SmartGate sistemlerine uyumlu “SmartLink+” platformu da isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor.
Tüm Skoda modellerinin karakteristiği haline gelen, konfor ve kullanışlılık için geliştirilmiş unsurlar Octavia ailesinde daha da zenginleştirilmiş.

Örneğin tabanı, pet şişenin kapağını tek elle açabilmeye olanak tanıyacak şekilde tasarlanmış yeni şişe tutucu, bunlardan sadece biri. Ayrıca ısıtmalı direksiyon simidi, arka koltuktakiler için iki USB girişi, ön koltukların sırtlıklarında bulunan açılabilir sehpalar ve kişiselleştirilebilen anahtar da, Octavia’da bulunabilecek özelliklerden bazılarını oluşturuyor.

PHOTO_20180723_080410-01

MOTOR/PERFORMANS
Bu sporcunun kalbinde yer alan 1.4 TSİ benzinli turbo beslemeli motoru 150 beygirlik bir güç sunarken bu gücü 250 Nm tork gücü ile desteklemiş. Bu motorun bakmayın siz ufak göründüğüne. Sınıfının en iddialı motoru olan ve de Volkswagen grubunda da kullanıldığının altını çizmek isteriz! Dolayısıyla hem performansı hem de DSG şanzımanın verdiği konforla birleştiğinde Skoda Sport rakiplerine adeta göz kırpmış!

Yakıt tüketim değerlerine de göz atacak olursak test süremiz içerisinde Octavia Sport bize 100 km’de ortalama 6.4 litrelik bir değer sunduğunu ifade etmek isteriz.

PHOTO_20180723_075317

GÜVENLİK
Skoda Octavia modellerine 5 yeni güvenlik donanımı daha eklenmiş; Adaptif Hız Sabitleme (ACC), Şerit Takip Asistanı, Sürücü Yorgunluk Tespiti sistemi, Otomatik Far Yardımcısı, kamera destekli Trafik Levhası Tanıma şehir içi trafikte, köy yollarında veya otobanda güvenliği artırırken Yolculuk Asistanı, Park Yardımcısı gibi sistemler, park manevralarında da ekstra konfor sağlamıştır. Yukarıda saydığımız tüm yeni özellikler Octavia Ailesinde sunulan zengin sürücü destek ünitelerine ek olarak katılmıştır.

FİYAT
Test otomobilimiz Skoda Octavia Sport 1.4 TSI 150 PS DSG’nin anahtar teslim satış fiyatı 157 Bin TL’dir.

PHOTO_20180723_075346

YORUM FARKI
Skoda ailesinin en önemli domino parçası konumunda olan Octavia, ülkemize geldiği ilk günden itibaren gerek ailelerin gerekse de kurumsal şirketlerin ilgisiyle karşılandı. Özellikle son yıllarda sayıları artan kiralama sektöründe de iddialı konuma ulaşan Octavia’nın makyajlı tasarımı ile birlikte hem kişisel satışlarda hem de filo satışlarında artışa götüreceği de bir gerçek.

Buna destek olarak ise özellikle hız tutkunlarını kendinde toplamak isteyen marka bu yönde yeni sporcusunu ön plana çıkararak bu alandaki boşluğunu da bir nebze olsun gidermiş oldu. Zaten Skoda’nın pistlerdeki başarıları da ortada iken bunu asfalta indirgeyen modeller üretmesi benim olduğum kadar Skoda fanatiklerinin de ilgisini cezbetti desem abartmış olmam sanırım 🙂

Gelelim yenilenen Octavia hakkındaki görüşlerime… Öncelikle otomobilin elden geçirilen dış ve iç tasarımı ile sanki bende bir üst segmentte atlamış hissi uyandırdı. Sürüş konforuna diyecek yok zira otomobili kullanırken performansından tutunda yol tutuşuna kadar birçok alanda Octavia kendini kanıtlamış bir marka…

Yakıt tüketiminde de rakiplerine nazaran iddialı olan aracın bir önceki versiyonuna göre 11 mm uzayan boyuyla da daha ferah bir kullanım alanına kavuşturulduğunu da ifade etmek isterim.
Sonuç olarak yenilenen Octavia’ya Sport paketi bence rakipleri arasında daha da farklılığını ortaya koyacağa benziyor. Segmentinin yıldızı olmaya aday olacak olan Octavia Sport’u bende sizlere tavsiye ediyorum.

Sağlıcakla Kalın…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
facebook.com/The Makina
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134
linkedin.com/ Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir