Skoda’nın Ralli Parkurlarındaki Başarısı, Ödüllerle Taçlandı!

By on 17 Aralık 2012

FIA, Avrupa ve Asya-Pasifik şampiyonalarında başarı kazananları ödüllendirdi. Juho Hanninen ve Mikko Markkula Avrupa Şampiyonası’nı (ERC) kazandıkları için, Chris Atkinson ve Stephane Prevot ise Asya-Pasifik Şampiyonası’ndaki (APRC) başarıları için ödüllerini aldılar. 2012’de motor sporları geçmişindeki en başarılı yıllardan birini yaşayan Skoda, iki önemli ödülle gururlandı.

Skoda, bu yıl İstanbul’da düzenlenen törenle verilen FIA (Uluslar arası Otomobil Federasyonu) ödüllerinde iki kupa birden aldı. Avrupa Şampiyonası’nı kazanan Juho Hanninen ve Mikko Markkula ikilisinin yanı sıra Asya-Pasifik Şampiyonası’nda tarihi zafere imza atan Chris Atkinson ve Stephane Prevot ödüllerini aldılar. İki kıtada birden şampiyonluk elde eden, IRC Şampiyonluğu unvanını alan ve uluslararası yarışlarda bir çok başarılı sonuçlara imza atan Skoda, 2012’de markanın 111 yıllık motor sporları tarihinin en başarılı yılını geçirdi.

Hanninen ve Markkula ikilisi, aynı zamanda Skoda’nın motor sporları tarihindeki en başarılı ekibi oldu. Skoda Motorsport’da yarıştıkları dört yıllık sürede, Skoda Fabia Super 2000 ile IRC (2010), SWRC (2011) ve Avrupa Şampiyonası’nı (2012) kazandı. İkili, aynı zamanda dünyada bu üç şampiyonayı kazanan tek takım oldu. Hanninen ve Markkula, ayrıca bu yılki Avrupa Şampiyonası’nda dört etabı (Hırvatistan, Belçika, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti) birincilikle bitirmeyi de başardı.

Bununla birlikte Skoda, 2010-2012 yılları arasında IRC’de Sürücüler ve Üreticiler sıralamasında iki zafere birden imza atarken, elde ettiği toplam 27 zaferle IRC tarihindeki en başarılı üretici oldu.

Skoda, Chris Atkinson ve Stephane Prevot (AUS/BEL) sayesinde de Asya-Pasifik Şampiyonası’nın (APRC) Sürücüler ve Üreticiler klasmanlarında ilk kez şampiyonluğa adını yazdırdı.

Bu yıl uluslar arası arenada elde ettikleri başarılarla gurur duyduklarını belirten Skoda Motor Sporları Başkanı Michal Hrabanek “Avrupa ve Asya’da şampiyonluk unvanlarını kazanarak Skoda için hayati öneme sahip bölgelerde başarı kazandık. Mükemmel bir performans gösterdik ve Skoda Fabia Super 2000’in yüksek kalitesini de ispatlamış olduk” dedi.

Skoda ve Fabia’nın 2012’deki başarılı sonuçları:

>             Marka, bu yıl üçüncü kez IRC Şampiyonluğu unvanını kazanarak, şampiyona tarihinde bu unvanı art arda kazanan en başarılı marka oldu.

>             Sürücüler klasmanında Skoda Fabia Super 2000 kullanan fabrika takımı, ardı ardına üçüncü zaferini kazandı. (2010’da Juho Hanninen ve Mikko Markkula, 2011-2012’de Andreas Mikkelsen ve Ola Floene)

>             Hanninen ve Markkula, bu yıl Avrupa Şampiyonluğu’nu kazanırken, Skoda, Asya Pasifik Ralli Şampiyonası’nı (APRC) da kazanarak en başarılı yılını geçirdi.

>             Fabrika takımından Jan Kopecky ve Pavel Dresler, Çek Şampiyonası’nda zafer elde etti.

>             SKODA Fabia Super 2000 sürücüleri Avusturya (Raimund Baumschlager), Almanya (Mark Wallenwein), Slovenya (Aleks Humar), Türkiye (Luca Rossetti) ve Bulgaristan’da (Dimitar Iliev) ulusal şampiyonluklarını kazandılar.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir