Skoda’nın “Kalbi” Octavia Yenilendi

By on 20 Şubat 2017

Çek üretici Skoda’nın “markanın kalbi” olarak nitelediği ve Türkiye dahil tüm dünyada en çok satan modeli konumundaki Octavia, kapsamlı bir yenilenme operasyonu geçirdi. Tasarımı, iç mekanı ve yeni teknolojik donanımlarıyla fark yaratmaya hazırlanan Octavia, Mart ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak…

Skoda, “Markanın Kalbi” olarak nitelenen Octavia modelinin başarı hikayesini güçlendirecek şekilde kapsamlı bir yenilenme operasyonunda geçirdi. Türkiye’de olduğu gibi dünyada da Skoda’nın en çok satılan modeli olan Octavia, yeni modeliyle birlikte daha çekici bir tasarıma, yeniden gözden geçirilerek daha şık hale gelen iç mekana ve mükemmelleştirilmiş sürüş karakterine sahip oldu. Yenilenmiş haliyle Mart ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak olan Octavia, teknolojik donanımlarında da farkını hissettirecek.

????????????????????????????????????

2017’de Pazardaki Konumumuzu Güçlendireceğiz

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, 3 nesliyle toplamda 5 milyonun üzerinde satış rakamlarına ulaşan Octavia ailesinin kapsamlı bir şekilde yenilendiğini hatırlatarak, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de markamızın en çok satan modeli konumundaki Octavia’nın yenilenmiş versiyonu, Skoda’nın bu yılki önemli kozlarından biri olacak” dedi. Bir önceki yıla göre yüzde 33 büyüyerek geçtiğimiz yılı 28 bin 876 adetlik satışla kapattıklarını, bunun 12 bin 853 adedini Octavia’nın oluşturduğunu hatırlatan Senyücel, “Octavia, perakende satışlarımızın yanı sıra filo atağımızın da önemli bir unsuru. Filo satışlarımızda Octavia’nın önemli bir payı bulunuyor. Yenilenmiş haliyle Octavia’nın, özellikle bu yıl büyüme beklediğimiz filo pazarında önemli bir oyuncu olmaya devam etmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Senyücel, ” Başta Kodiaq ve yenilenen Octavia gibi çarpıcı yenilikler sergileyeceğimiz 2017 yılında, %15-20 seviyelerinde bir pazar daralmasını öngörüyoruz. Daralan Pazar koşullarında öncelikli amacımız 2016 yılında ulaşmış olduğumuz pazar payını muhafaza etmek olacaktır. Yeni modellerimiz ile birlikte yeni açılan ve açılacak Yetkili Satıcılarımızın getireceği hareketlilikle oluşacak talebe bağlı olarak Pazar payımızı artırmak için karşımıza çıkacak fırsatları değerlendireceğiz” açıklamasında bulundu.

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel “2017’nin ilk yarısında Pazar’a sunacağımız Yeni Octavia ve Kodiaq modelleri markamıza gösterilen ilgiye yeni bir güç katacak. Bununla birlikte yine yılın ikinci yarısında satışa sunacağımız Yenilenen Rapid ailesi ile beraber markamızın model gamı gençleşerek daha geniş kitlelere hitap edecek. Tamamıyla yenilenen Yetkili Satıcı ağımızı 2017 yılı başında yeni noktalarla güçlendirdik. Daha öncesinde bulunmadığımız Balıkesir, Afyon, Malatya gibi bölgelerde Yetkili Satıcılarımız hizmete başladı. Bu sinerji ile pazardaki konumumuzu daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Yeniden yapılanmanın sonucunda 40 adet yetkili satıcı sayısına ulaştık. Bu yıl ve gelecek yılla birlikte 5 adet daha yetkili satıcıyı teşkilatımıza katıyor olacağız” şeklinde konuştu.

“Filoda en çok tercih edilen 10 marka içerisindeyiz”
Senyücel 2014 yılında ağırlık vermeye başladıkları ve geçtiğimiz yıl satışlarının yüzde 29’unu oluşturan filo pazarında en çok tercih edilen 10 marka içerisine girdiklerini belirterek, “Skoda, Avrupa’da da filo satışları açısından ilk 10 marka arasında ve biz de bu standardı yakalamış durumdayız” diye konuştu.

Skoda Octavia 3

Farklı bir görüntü
İlk nesli 1996 yılında sunulduğundan bu yana 5 milyon adetten fazla satılan Skoda Octavia ve Octavia Combi, üçüncü neslinde gerek görsel gerekse de teknolojik olarak kapsamlı şekilde yenilendi. Octavia, alışılmışın dışında geniş iç mekanının yanı sıra artık üst sınıfta rastlanabilecek yüksek konfor ve güvenlik donanımları sunarak, orta sınıftaki yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor.

Kapsamlı tasarım yeniliklerinin bir parçası olarak Skoda Octavia ve Octavia Combi’nin ön kısmında geniş radyatör ızgarasının yanı sıra çift parçalı farlar, modele kendine özgü bir görünüm kazandırıyor. Ön far grubuna eklenen kristalize görünümlü ek ünite ve geniş petekli radyatör ızgarası, otomobile daha erkeksi bir görünüm kazandırmak amacıyla düşünülmüş ayrıntılar. Dış kısımda yer alan farlar kısa huzmeli ışık yaymakta kullanılırken, iç bölümde yer alan farlar ise uzun huzmeli ışık yaymak üzere konumlandırılmış. Yeni geliştirilen Full LED teknolojili farlarsa, “Style” donanım seviyesinde standart olarak yer almakta.

Octavia ve Octavia Combi’nin yandan görünümleri ise, arkaya kadar uzanan hassas ve belirgin çizgilerle şekillendirildi. Yeniden tasarlanan arka tampon, ince konturlarıyla güçlü ve cesur bir görünüm sergiliyor. Arka stop lambaları ise LED teknolojisiyle güçlendirildi ve karakteristik “C” şekilli görüntüsüyle dikkati çekiyor.

Octavia’nın yenilenmesinin bir parçası olarak, Octavia ailesinin dış boyutlarında da değişimler yaşandı. Octavia’nın sedan versiyonunun boyu 11 mm daha uzayarak 4,670 mm’ye, Combi versiyonu da 8 mm uzatılarak 4,667 mm’ye yükseldi

Skoda Octavia’da yolcular, aracın önde ve arkada sunduğu muhteşem diz, baş ve omuz mesafesinin tadını çıkarabilecek. Yine aynı şekilde Sedanın bagaj kapasitesi 568 lt, olurken, bu miktar, Combi versiyonunda 588 lt’yi buluyor. Ayrıca her iki aracın arka koltuklarının yatırılmasıyla bu alan, sedan versiyonda 1.558, Combi’deyse 1.718 lt’ye ulaşabiliyor.

Skoda Octavia kabin

İç mekanda değişim
Octavia ve Octavia Combi’nin iç mekanı da, bu kapsamlı değişimden faydalandı. Yeniden gözden geçirilen iç mekanda sadece boyutlar anlamında değil, aynı zamanda yüksek kaliteli malzemeler ve yeni donanımlarla farklı bir atmosfer yaratıldı. Elden geçirilen çok fonksiyonlu göstergeler daha okunur ve belirgin bir hale getirildi. Bu değişim, donanım paketlerine göre farklılıklar gösteriyor. Ayrıca klima kontrol düğmeleri de görsel olarak yenilendi. Kapı içlerine, ambiyansın farklılaşması amacıyla isteğe bağlı alınabilen ışıklandırma seçenekleri eklendi. LED teknolojili ışıklandırma sistemi, aracın içinde farklı atmosferler yaratılabilmesi amacıyla 10 değişik renk seçeneği sunuyor.
Octavia ailesinde Swing (standard) ve Bolero ses sistemlerinin yanı sıra navigasyon özellikli Amundsen ve Columbus seçenekleri de bulunuyor. Tüm dört seçenek de, kullanıcıların komutlarına hızlı tepki verebiliyor ve akıllı fonksiyonlara sahip. Bolero, Amundsen ve Columbus, yüksek kapasiteli dokunmatik ekranları sayesinde hafif bir dokunuşla hızlı tepki verebiliyor. Bu sistemlerin ekran büyüklükleri ise 6.5 ile 9.2 inc arasında değişiyor.

Bununla birlikte yenilenen Octavia ailesinde, Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLink ve hatta SmartGate sistemlerine uyumlu “SmartLink+” platformu da isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor.
Octavia ailesinin eğlence sistemleri de yeni nesil teknolojilerle birlikte ciddi değişim yaşadı. Her bir eğlence sistemi, yeni fonksiyonlarla birlikte geleceğin bağlantı ihtiyaçlarına cevap verebilecek özelliklere kavuştu. Yeni Skoda Connect özelliği sayesinde yolcular, artık sürekli “online” kalabilme seçeneğine de kavuşuyor.
Octavia serisinde sunulan ve farklı donanım seviyelerinde satın alınabilen sistem, sürücüye araçla ilgili pek çok bilgiyi, “araç dışındayken” de sunabiliyor. Örneğin camlar ya da kapıların tam olarak kapalı olup olmadıkları. Aracın yakıt seviyesi gibi bilgiler, akıllı telefona indirilebilecek bir uygulama sayesinde sürücüye aktarılabiliyor. Yine aynı yolla aracın sürücüye ne kadar uzaklıkta bulunduğu ya da aracın son park edildiği yer gibi bilgiler de öğrenilebiliyor.

Akıllıca düşünülmüş zengin fikirler
Tüm Skoda modellerinin karakteristiği haline gelen, konfor ve kullanışlılık için geliştirilmiş unsurlar, yenilenen Octavia ailesinde daha da zenginleştirildi.

Örneğin tabanı, pet şişenin kapağını tek elle açabilmeye olanak tanıyacak şekilde tasarlanmış yeni şişe tutucu, bunlardan biri. Ayrıca ısıtmalı direksiyon simidi, arka koltuktakiler için iki USB girişi, ön koltukların sırtlıklarında bulunan açılabilir sehpalar ve kişiselleştirilebilen anahtar da, Octavia’da bulunabilecek özelliklerden. Octavia Combi’de ise bagajda bulunan ve araç çalışır durumdayken pilini şarj edebilen çıkarılabilir bir fener mevcut.

Daha mükemmel bir sürüşe doğru
Octavia ailesinde kullanılan şasi teknolojisi, daha iyi bir yol tutuş ve sürüş için motor seçeneklerine göre farklılaşan arka süspansiyon sistemlerini de içeriyor.

Octavia ailesinin yenilenmesi sırasında, bu özelliklerin daha da mükemmel hale getirilmesi amacıyla arka iz açıklıkları 20 ila 30 mm arasında artırıldı. Verimlilik sağlayan elektro mekanik servo sistemle donatılmış direksiyon ise, farklı yardımcı sistemle uyum içinde çalışıyor. Fren diskleri ise, güvenilir bir duruş için büyütüldü.

Uyarlanabilir Dinamik Şasi Kontrol (DCC) sistemi, Octavia ve Octavia Combi’de isteğe bağlı sunulabilen bir seçenek. Bu sistemde, amortisörlerin çalışması, elektrikli bir valflerle kontrol ediliyor. Sistem sayesinde amortisörlerin sertliği, “Konfor”, “Normal” ve “Spor” modlara ayarlanabiliyor. Bununla birlikte DCC, tehlikeli durumlarda daha iyi yol tutuş, lastiğin daha iyi yolu tutabilmesi ve fren mesafesinin kısalması amacıyla otomatik olarak “Spor” moduna geçiş yapabiliyor. DCC, 150 PS üzeri güçlerdeki motorlarda ve Ambition donanım seviyesinden itibaren alınabiliyor.

Sürüş Modu Seçicisi ile de sürücü, direksiyonun sertliğini, DSG şanzımanın vites geçiş zamanlarını ve diğer fonksiyonları da ayarlayabiliyor. Bu sistemde de “Normal”, “Eco”, “Sport” ve “Individual” (Kişisel) modunun yanı sıra DCC ile birlikte çalışan “Konfor” modunu seçilebiliyor. “Kişisel” modda yapılan seçimler. Yine istenirse, “kişiselleştirilebilen anahtar”da hafızaya alınabiliyor.

Güvenlikte çıta daha da yükseliyor
Yenilenme operasyonuyla birlikte, Skoda Octavia ve Octavia Combi modellerine 5 yeni güvenlik donanımı daha eklendi. Bu yeni donanımlar, şehiriçi trafikte, köy yollarında veya otobanda güvenliği artırırken, park manevralarında da ekstra konfor sağlıyor.

İsteğe bağlı olarak sunulacak ve Şehiriçi Acil Frenleme fonksiyonuna sahip Ön Bölge Frenleme Asistanı, Yaya Koruma sistemini de içeriyor. Sistem radar sensörleri kullanıyor ve artık karşıdan karşıya geçen yayalara karşı da tepki sağlıyor. Sistem, 10 ile 60 km/s hızlar arasında çalışırken, bu hızlarda bir kaza ihtimali sezdiğinde gerekirse acil frenleme yapıyor.

Yeni Kör Nokta Uyarı sistemi ise, şerit değiştirmelerde güvenliğe yardımcı oluyor ve 10 km/s’den sonraki tüm hızlarda devrede oluyor. Arkada bulunan iki radar sensörü, aracın arkasından gelen trafiği denetliyor. Şayet aracın arkasına aniden bir başka yaklaşırsa, yahut kör noktadaysa, yan aynadaki LED ışık aracılığıyla uyarıyor. Arkadaki sensörler, aynı zamanda, yine yeni bir sistem olan “Arka Trafik Uyarısı” tarafından da kullanılıyor. Bu sistem de, sürücüye, bir park yerinden çıkarken gelen olup olmadığına ilişkin uyarıda bulunuyor. Sistem, trafikte gelen araç varsa önce görsel, ardından sesli uyarı yapıyor, son olarak da acil frenle müdahale ediyor.
Yeni Manevra Asistanı ise, geri park manevralarında, aracın arkasında bir engel algılaması halinde otomatik olarak frenlemeyi içeriyor.

Bu yeni donanımlar, Octavia ailesinde sunulan zengin sürücü destek sistemlerine ek olarak katıldı. Nitekim Adaptif Hız Sabitleme (ACC), Şerit Takip Asistanı, Sürücü Yorgunluk Tespiti sistemi, Otomatik Far Yardımcısı, kamera destekli Trafik Levhası Tanıma sistemiyle entegre Yolculuk Asistanı, Park Yardımcısı gibi sistemler, Octavia’nın üçüncü neslinde halen bulunabilecek donanımlar arasında.

Farklı motor seçenekleri
Yenilenen Octavia ve Octavia Combi, Türkiye’de ilk etapta 1,0 TSI 115 PS ve 1,4 TSI 150 PS benzinli ve mevcut modele göre beş beygir güçlenen 1,6 TDI 115 PS dizel motor seçenekleri ve aynı zamanda hem manuel hem de DSG otomatik şanzıman ile satışa sunulacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir