Skoda’dan 2014 Yılına Başarılı Başlangıç!

By on 21 Mart 2014

Yaptığı atılımlarla başarı grafiğini sürekli yükselten Skoda, bunu devam ettiriyor. Skoda, 2014 yılına rekorla girerken, yılın ilk iki ayında tüm dünyada 151 bin adedin üzerinde satış yaptı. Aynı başarıyı Türkiye’de de tekrarlayan Skoda, Ocak-Şubat döneminde yüzde 15’lik artışla 1090 adet araç sattı.

Çek üretici Skoda, her yıl başarı çizgisini yukarı taşırken, yeni atılımlarını da sürdürüyor. 2014 yılına da artan bir grafikle giriş yapan Skoda, Ocak-Şubat aylarında tüm dünyada toplam 151 bin 100 adetlik satışa imza atarak hızlı yükselişine devam etti. Aynı ivmeyi Türkiye’de de sürdüren Skoda, otomotiv pazarındaki düşüşe rağmen, satışlarını yüzde 14.7 oranında artırarak bin 90 adede ulaştı.

Bu yılın Ocak ayında 80 bin 900 adet araç satışıyla müthiş bir başlangıç yakalayan Skoda’nın Şubat ayı satışları da aynı ölçüde gerçekleşti ve 70 bin 200 adet araç teslim etti. 2014 Ocak’ta 2013 yılının aynı ayına göre satışlarını yüzde 16.5 oranında artıran Çek üretici, Şubat ayında da yüzde 16’lık artış kaydetti. Ocak-Şubat dönemindeki toplam satışlar 151 bin 100 adet olurken, bir önceki yılın aynı dönemine göre toplamda yüzde 10’un üzerinde ilerleme gösterdi.

Skoda’nın Türkiye’deki satışları da bu yükselen başarı grafiğini yakaladı. Türkiye’de Ocak ayında 458, Şubat ayında da 632 adetlik satış gerçekleştiren Skoda, böylelikle Ocak-Şubat döneminde Türkiye otomotiv pazarında düşüş yaşanmasına rağmen yüzde 14.7’lik bir artış kaydetmeyi başardı. Skoda, geçen yılın ilk iki ayında toplam 950 araç satışı gerçekleştirmişti.

Türkiye ve dünyada, Ocak-Şubat döneminde de Skoda’nın en çok satılan modeli yeni Octavia olurken, onu global satışlarda Rapid izledi.

Atılım sürecek

Geçen yıl tarihinin en büyük model atağını yaparak tüm dünyada 8 yeni ve yenilenmiş modelini satışa sunan Skoda, bu yıl da hızını kesmeyecek. Bu yıl içinde markanın ilk orta sınıf hatchback modeli olan Rapid Spaceback’le iddiasını sürdürecek Skoda, markanın önemli modeli Fabia’nın tamamen yeni versiyonunu da sonbaharda dünyaya tanıtacak. Ayrıca Octavia modelinin yeni versiyonları da bu yıl içinde satışa tüketicinin beğenisine sunulacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir