Skoda Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel; “2014 Yılına Hızlı Giriş Yapacağız”

By on 20 Aralık 2013

Türkiye otomotiv pazarı 2013 yılında geçmiş yıllara kıyasla farklı pazar koşulları içerisinde yılı kapatmaktadır. Yılın ilk yarısında kredi kuruluşlarının not artırımları, Merkez Bankası‘nın faiz indirimleri ve düşük faiz ortamının otomobil pazarını olumlu etkilediği bir dönem yaşadık. Yılın ikinci yarısındaysa ABD’nin para politikasındaki belirsizlikler nedeniyle Mayıs ayında başlayan kur yükselişleri, faizlerde yaşanan yükselmeler, güven endekslerindeki düşüş gibi faktörler pazarda etkili oldu. Bu da, özellikle bir önceki yıldan bu yana süregelen hafif ticari araçtaki düşüşü hızlandırdı. Ancak binek otomobil pazarı, firmaların düzenledikleri satış ve finans kampanyaları ve kur artışlarını ürün fiyatlarına göreceli düşük yansıtmaları sayesinde dramatik bir düşüşle karşılaşmadı.

Octavia RSYÜKSELEN SATIŞ GRAFİĞİ

Rekor yıl olarak kabul edilen 2011 yılı ile 2013 yılı binek otomobil satışlarını karşılaştırdığımızda, 2011 yıl toplamında 593 bin 519 bin adet binek otomobil satılmasına karşılık 2013’ün 11 aylık döneminde binek araç pazarının 563 bin 456 adet olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Henüz Aralık ayı sonuçları belli olmamasına rağmen binek otomobil satışlarının 2013 sonunda 630 bin adedi aşacağını öngörüyoruz. Bu veriler de ülkemizdeki otomobil satış potansiyelinin sektörün ve piyasaların geçirmiş olduğu çalkantılı döneme rağmen yüksek olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, 2014 yılında otomotiv sektörünü biraz daha zorlu piyasa şartlarının beklediğini düşünüyoruz. Her ne kadar dramatik bir düşüş beklentisi olmasa da, kur baskısıyla fiyatlarda yaşanabilecek artışlar, global finans piyasalarındaki belirsizliklerin ülkemize olası etkileri, BDDK’nın kredi kartları ve tüketici kredilerinin kısıtlanmasına yönelik yeni düzenlemesi gibi etkenler 2014 yılı satışlarını yavaşlatacaktır. 2014 yılındaki toplam pazara ilişkin hedef ve öngörülerimizi biz de yeniden değerlendirmeye çalışıyoruz.

skoda_rapid_spacebackSKODA OLARAK BÜYÜYORUZ

Skoda açısından baktığımızdaysa, 2012 yılında 10 bin adedi geçen satışlarımız 2013 Kasım ayı itibariyle 11 bin adedi aşmış durumdadır. Kasım ayı satışlarımız 1500 adede yaklaşmıştır. Aralık ayında da bu rakamın biraz üzerinde bir satış gerçekleştirerek, yıl sonu için belirlediğimiz 12 bin 500 adetlik hedefe ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Bu sonuçla, geçen yıl olduğu gibi 2013 yılında da büyümemizi ve kalitesel gelişimimizi sürdürmüş olacağız.

2013 yılını önemli modellerimizin lansmanlarıyla çok hareketli geçirdik.  Skoda’nın pazarımızda yüksek bilinirliği sahip ve VW grubunun MQB platformunda üretilen ilk modeli olma özelliği taşıyan yeni Octavia‘nın 3. neslini pazara sunduk. Bununla beraber markamızın ürün gamına 7‘inci ana model olarak dahil olan ve konum olarak B ile C segmentleri arasındaki boyutları ile geniş iç ve bagaj hacmiyle dikkat çeken Rapid modelimizi lanse ettik. Yılın ikinci yarısında ise yüzü yenilenen Superb modelimizi tüketicilerin beğenisine sunduk. Türkiye’ye özel üretilen ve segmentinde ayrıcalıklı bir konum sağlayan 1,6 TDI motor ve DSG otomatik şanzıman seçeneği ile D1 segmentinde son 4 aylık satış performansı ile %8,6 pazar payı alan Superb modelimiz oldukça başarılı bir dönem geçirmektedir. Skoda markası, 2013 yılında yukarıda açıklanan yenilikler ve mevcut modellerimizin katkısıyla 2012 yılına göre %25’e yaklaşan bir büyüme gerçekleştirmiş olacaktır.

Tüm dünyada bir atılım içinde olan ve bir vizyon çerçevesinde ilerlemeye devam eden Skoda, 2015 yılı sonuna kadar her 6 ayda bir yeni bir model ya da yenilenmiş bir yüzle müşterilerinin karşısına çıkmayı hedeflemektedir. 2014 yılına da lanse edeceğimiz yeni modellerimiz ile hızlı bir giriş yapacağız.

Yeti_0212014 YENİ YETİ YOLLARDA OLACAK

2014 Şubat ayında yenilenen Yeti modelimizi satışa sunacağız. Özellikle 2012 yılında pazara sunduğumuz 1,6 TDI Greenline versiyonuyla satış grafiği yükselen Yeti’nin, Skoda’nın tasarım felsefesine göre uyarlanan çizgileri ve  1,6 TDI dizel motor ve 7 ileri DSG otomatik şanzıman seçeneği ile segmentinde fark yaratacağına inanıyoruz. 2014 Mart ayında ise Skoda markası için büyük önem arz eden bir model olan Rapid Spaceback lansmanımızı gerçekleştireceğiz. Markamızı kompakt HB segmentinde temsil edecek Rapid Spaceback sunduğu geniş kullanım alanları ve dinamik tasarımı ile gençlerin ve genç ailelerin dikkatini fazlasıyla çekecektir. Bu ana model atılımlarına ek olarak, ürün grubumuzdaki mevcut modellerimizi pazarda farklı kılacak varyasyonlarını da satışa sunacağız. Octavia modelimizin en üst versiyonu olan 220 Hp gücündeki vRS, segmentinde benzersiz bir konumda olacak 1,6 motor Dizel 4X4 Octavia Combi seçeneği ve Rapid modelimizin tasarımını pekiştiren sportif tasarımlı Style paket ile ürün çeşitliliğimize sportif ve farklılaşan bir marka algısı katmayı hedefliyoruz.

Yeni ürün lansmanları ve ürün gamı genişlemesinin markamıza katacağı güç, üreticimiz tarafından başlatılan yeni kurumsal kimlik sürecinin, müşteri memnuniyetini ve marka algısını arttırmayı hedefleyen kalitesel çalışmaların da olumlu etkisiyle, 2014 yılında Skoda’nın satışlarının % 15-20 oranında artmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Bugüne kadar koyduğumuz hedeflere, müşterilerimizin markamıza olan güveni ve beğenisi ile ulaştığımız gibi, 2014’te de büyümeyi başaracağımıza inanıyoruz. Üreticimiz Skoda, Türkiye pazarında sergilediğimiz kantitatif ve kalitatif büyüme performansını yakından ve memnuniyetle izlemekte, Türkiye pazarının gereksinimlerine ve beğenisine uygun modeller geliştirilmesi konusunda bizlere olan desteğini her geçen yıl arttırmaktadır.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir