Skoda Superb Hibrit Geliyor

By on 01 Mart 2018

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımını gerçekleştireceği Vision X konseptinin detaylarıyla gündemimizde olan Skoda, bu modelde sıkıştılmış doğalgaz tabanlı hibrit teknolojisine yer verecek. Elektrik motoru ve doğal gazı bir arada kullanmasıyla bir hayli ilgi çeken marka, 2020 yılından itibaren elektrikli modelleri için de geri sayıma devam ediyor.

Bir süredir bu cepheyle ilgili haberlerle gündeme gelmeyen Skoda, Auto Express’te yer alan habere göre önümüzdeki yıl için kullanıcıların fazlasıyla dikkatini çekecek bir hamlenin duyurusunu gerçekleştirdi. Hibrit Passat GTE ile yapılan paylaşımla birlikte Suberb’i plug-in hybrid seçeneğiyle de sunma hazırlığı içerisinde olduğunu öğrendiğimiz Çek üretici, böylelikle bu sınıftaki ilk modelini de üretmiş olacak.

Kaynaklardan gelen bilgilere göre Superb plug-in hybrid motor bölümünde 1,4 litrelik benzinli ve bir adet elektrikli ünitenin kombinasyonunu göreceğiz. Sırasıyla 156 beygir ve 115 beygir güç ürettiği söylenen bu motorların bir araya gelmesiyle toplam değer yaklaşık 220 beygir civarında olacak. Elektrik motorunu, güç kaybını minimal tutmak adına DSG şanızmana entegre şekilde tasarlayan marka, batarya kısmında ise 13 kWh‘lık bir pakete yer verecek. Bu paket Skoda Superb hybrid’in saf elektrik modunda 70 kilometre yol kat edebilmesine olanak sağlayacak. Skoda kaynaklarının teknik kısımda altını çizdiği son nokta ise emisyon kısmında. Kilometre 31 gram gibi bir karbon salınımı yapacağı söylenen model, bu değeriyle Passat GTE’den ufak da olsa daha çevreci olarak nitelendirilebilir. Bataryanın şarj süresi ve ortalama tüketim gibi değerlerinin şimdilik paylaşılmadığı Superb hibrit, motor hacmi ve teknolojisiyle Türkiye’de de tercih edilebilir.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir