Skoda Rapid “Red Dot“ Tasarım Ödülü’nü Kazandı…

By on 28 Mart 2013

Skoda Rapid’in kusursuz tasarımı, kompakt hatchback sınıfında dünyanın önde gelen tasarım ödüllerinden olan “Red Dot” tasarım ödülüne layık görüldü.

Skoda 2013 senesinde yaptığı yeni model atağıyla ödüllerine devam ediyor. Orta sınıftaki temsilcisi Yeni Octavia’nın aldığı “Yılın En İyi Dizaynı“ ödülünün ardından bir tasarım ödülü de Skoda’nın kompakt hatchback’i Rapid’e gitti. Skoda Rapid dünya çapında gerçekleştirilen “red dot“ tasarım ödülünü kazandı.

Rapid, her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biri olan “red dot tasarım ödülü“ alan 6. Skoda modeli oldu. Uzman jüri heyeti tarafından oylanarak verilen ve kalite ve muhteşem tasarımın simgesi olan bu ödülü kazanan Rapid, Yeni Octavia’nın ardından bu yıl içerisinde tasarım ödülü kazanan ikinci Skoda modeli.

Tanınmış ve uzman 37 kişiden oluşan “red dot“ jürisi her yıl otomobillerin birçok özelliğini bir arada test ederek puanlamayı gerçekleştiriyorlar. Otomobiller dış tasarımı ile birlikte, kalite, kullanışlılık, ergonomi, çevreye gösterdiği özen gibi birçok açıdan değerlendirmeye tabi tutuluyorlar. Kategorilerin tümünden yüksek puanlar alan ve uzman jürinin tamamının ilgisini üzerine çeken Rapid, “red dot“ ödülünü kazanmayı başardı. Ödül töreni 1 Temmuz tarihinde Almanya’nın Essen kentinde düzenlenecek ve Skoda Rapid kusursuz tasarımıyla ödül töreninde sahnede boy gösterecek.

Skoda Auto’nun Tasarım Bölümü Başkanı Jozef Kaban, Skoda’nın tasarım takımının bu ödülden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek “Skoda’nın yeni tasarım anlayışını ortaya koymak için çok sıkı bir çalışma sergiledik, Rapid’de bizim yeni tasarım anlayışına sahip ilk modelimiz. Bu ödül bizim sıkı çalışmamızın bir karşılığı olmuştur.“ dedi.

Jozef Kaban’a göre Skoda Rapid, markanın yeni tasarım anlayışını ortaya koyan ilk model olarak göze çarpıyor. Bu tasarım anlayışı, açık, kesin ve duygusal hatlara sahip bir tasarım anlayışı olarak dikkat çekiyor. Bu tasarım anlayışının yanı sıra Rapid, sınıfının üzerinde bir iç mekan konforu sunarak, kusursuz fiyat kalite oranı ile de dikkat çekici bir kompakt hatchback olmayı başarıyor.

Octavia’ya bir ödül daha

Skoda Rapid’in yanı sıra yarışmanın jürisi bir diğer Skoda modelini daha ödüle layık gördü. Dinamik ve kusursuz tasarımı, sınıfının üzerinde sunduğu kalite ve konforun yanı sıra marifetli çözümler sunması ile jürinin büyük ilgisini çeken üçüncü nesil Skoda Octavia, “red dot“ jürisi tarafından “Mansiyon Ödülü“nü aldı. Bu Skoda Octavia’nın “Otomobil Tasarımı & Stili“ Dergisi’nin düzenlediği yarışmada aldığı “Yılın En İyi Tasarımı“ ödülünden sonra aldığı ikinci ödül oldu.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir