Skoda Rapid Güvenlikten Beş Yıldız Aldı!

By on 30 Kasım 2012

SKODA Rapid Euro NCAP çarpışma testlerinde pasif güvenlik konusunda en yüksek puan olan 5 yıldızı aldı. Rapid’e en iyi dereceyi güvenlik donanımları getirdi.

Skoda, piyasaya sunmasının üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen Rapid modeli ile en yüksek güvenlik puanlarını toplamaya başladı. Rapid, sahip olduğu çocuk ve yetişkinler için güvenlik donanımları ile NCAP çarpışma testlerinde en yüksek puan olan 5 yıldıza layık görüldü.

SKODA’nın yeni kompakt sedanı Rapid’in yetişkinler ve çocuk yolcuların yanı sıra yaya güvenliği ve genel güvenlik donanımları alanında mükemmel test sonuçları elde ettiğini hatırlatan SKODA teknik gelişim kurulu üyesi Frank Welsch “SKODA Rapid kendi sektöründeki en güvenli otomobillerden birisi. Bağımsız bir kuruluş olan Euro NCAP sonuçları bunu teyit eder niteliktedir. Kompakt sedanımız 5 yolcu ve bagajları için geniş alanlar sunan ideal bir aile otomobilidir” açıklamasında bulundu.

Welsch “Skoda olarak insanlar için otomobil üretiyoruz. Teknoloji tek başına bir amaç değildir; aynı zamanda yolcuların ve sürücünün güvenlik ve rahatlığına hizmet eden bir faktördür. Bu bağlamda Euro NCAP testlerinde aldığımız 5 yıldız ve gösterilen özel önemden dolayı çok mutluyuz” dedi.

 

5 yıldızlı güvenlik

Skoda Rapid, Euro NCAP testlerinden kapsamlı yetişkin güvenliği nedeniyle en yüksek puanları aldı. Ön ve yan darbe testlerinde 94 puan ile en yüksek notu aldı. Üç yaş çocuk yolcu güvenliğine ilişkin dinamik testlerde maksimum puanları alarak çocuk güvenliğinde de en iyi dereceleri elde etti. Skoda orijinal aksesuarlarından olan Isofix çocuk koltuğuna yerleştirilen test mankenleri ön ve yan çarpmalarda zarar görmedi.

Bir çarpışma anında yayanın bacaklarına gelecek darbeyi mümkün olduğunda azaltacak şekilde tasarlanan Rapid’in tamponları, Euro NCAP yaya güvenliği tampon çarpma testinde 100 tam puan alma başarısı gösterdi. Lastik basıncı izleme, “köşe fonksiyonu”na sahip sis lambaları ve dik yokuşlarda kalkış için Hill-Hold Kontrolü gibi fonksiyonlar Skoda Rapid’in mükemmel güvenlik düzeyini daha da arttırmakta.

Geniş, şık ve aynı zamanda ekonomik bir aile otomobili olarak kompakt-sedan segmentine yeni standartlar getiren Skoda Rapid, etkileyici tasarımı, mükemmel fiyat-değer oranı ve verimli motorlarıyla da göz dolduruyor.

Yola çıktı ödülleri topladı

Skoda Rapid, tanıtımının ardından ödüllere de layık görülmeye başladı. Alman Auto  Zeitung Dergisi okurları tarafından “en ekonomik otomobil” kategorinde “Auto Throphy 2012”yi kazandı. Auto Bild’in “Altın Direksiyon” ödüllerinde orta/üst sınıfta 3.ncü oldu.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir