Skoda Octavia’ya Euro NCAP’ten 5 Yıldız!

By on 08 Mart 2013

Skoda’nın “Markanın Kalbi” olarak nitelendirdiği Octavia, güvenlikte de kendisini kanıtladı ve Euro NCAP’ten 5 yıldız almayı başardı.

Skoda’nın orta sınıf temsilcisi Yeni Octavia, Euro NCAP çarpışma testlerinde güvenirliğini kanıtlayarak 5 yıldız almayı başardı. Önümüzdeki haftalarda Avrupa pazarında satışa sunulacak Octavia, çarpışma testlerinde gösterdiği üstün performansı ve aldığı 5 yıldız ile yalnızca konfor ve güzel dış görünümüyle yetinmediğini gösterdi.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda Combi versiyonu ve 4×4’ü ile de göz dolduran Octavia, yetişkin güvenliği, çocuk güvenliği, yaya güvenliği ve yardımcı sistemlerin çalışma güvenliği olarak 4 farklı puanlandırmanın yapıldığı Euro NCAP çarpışma testlerinden başarı ile ayrıldı.

“Skoda için başlıca önceliklerden biri güvenlik“ diyerek Skoda’nın güvenliğe verdiği önemi vurgulayan Skoda Teknik Geliştirme Departmanı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Frank Welsch, “Markanın genel stratejisi Yeni Octavia için de geçerli. Bizim amacımız yolculukta sunduğumuz konfor kadar sürücü ve yolcular için güvenliği de üst seviyede tutmak. Bir çok aktif asistan sistem ve pasif güvenlik elemanları ile bu yeni model gelmiş geçmiş en güvenli olan.“ diyerek Octavia’nın sunduğu güvenlik elemanlarıyla sınıfının en güvenlileri arasında olduğuna vurgu yaptı.

Euro NCAP testlerinde en önemli kategorilerden biri olan ön koltukta yolculuk yapan yetişkinlerin güvenliği kategorisinde Yeni Octavia, %93’lük bir rakam elde ederek yolculara sunduğu güvenliğin üst seviyede olduğunu gösterdi. Çarpışma testleri sonucunda, yolcu bölmesi sabit kalırken, ön koltuk dummy’leri (Çarpışma testlerinde kullanılan cansız mankenler) zarar görmeden çıktılar. Farklı oturma pozisyonunda ve farklı boyda mankenler ile yapılan çarpışma testlerinde Octavia her seferinde en iyi sonucu almayı başardı.

Yolcu güvenliğinin yanı sıra Euro NCAP çarpışma testleri çocuk güvenliği, yaya güvenliği ve yardımcı sistemler konusunda da puanlama yapıyor ve bu puanlamalardan da Yeni Octavia aldığı yüksek puanlar ile genel puanlamada 5 yıldız alarak çarpışma testlerinde sunduğu üstün sürüş güvenliğini ortaya koydu.

Yeni Skoda Octavia, daha üst sınıflarda sunulan, acil durum freni, şerit takip asistanı gibi aktif  güvenlik sistemlerinin yanı sıra pasif güvenlik elemanları ile de tam puan almayı başardı. Yeni Octavia, 3 noktalı emniyet kemerleri ile uyum içerisinde çalışan, sayısı 9’a kadar çıkan hava yastıkları ile sınıfının üzerinde bir güvenlik donanımına sahip. Yeni Octavia güvenlğin üst seviyede olmasını sağlayan diz ve arka yan hava yastıklarının yanı sıra, uzun dingil mesafesi ve güçlü gövde malzemesi ile güvenlik elemanları ile yolda kalma becerisini üst seviyede sunuyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir