Skoda, Motor Sporlarında da Hız Kesmiyor…

By on 22 Temmuz 2014

Çek üretici Skoda, kendi evinde düzenlenen Bohemia Rallisi’nde üçlü zafer elde etti. Avrupa Ralli Şampiyonu Jan Kopecky, ralliyi lider tamamlarken, ikinci ve üçüncü sıralar da Skoda Fabia Super 2000 pilotlarının oldu. Motor sporlarında bir marka haline gelen ve yıla hızlı bir giriş yapan Skoda ekipleri, sezona “Geleceğe hazırlanın” sloganıyla başlayarak, önemli derecelere imza attı.

Avrupa Ralli Şampiyonu Jan Kopecky, Skoda Fabia Super 2000 ile Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Bohemia Rallisi’nde zafere ulaştı. Kopecky, yarışın bitiş yeri olan Skoda Müzesi’nin önünde binlerce taraftarın tezahüratlarıyla karşılandı. Aynı zamanda Skoda RS modelinin 40. Yılının kutlandığı Bohemia Rallisi’nde ikinci ve üçüncü sıralar da yine Fabia Super 2000 pilotlarının oldu. Ralli kapsamında Skoda’nın geçmiş ve güncel yarış araçları da yerini alırken, yeni Fabia R 5’te kullanılacak 1.6 lt turbo motor da zorlu koşullarda güvenlik aracı olarak ilk sınavını verdi.

Kısa bir parkura sahip bu yarışta 2009 yılında kariyerine başlayan Fabia Super 2000, o tarihten bu yana markanın evinde düzenlenen tüm asfalt yarışlarda yenilmezliğini korudu. Avrupa Ralli Şampiyonu Jan Kopecky-Pavel Dresler ekibi, bu yarışta Skoda İtalya’nın desteğiyle yarışan Umberto Scandola-Guido d’Amore ekibinin önünde finiş görürken, son yarışlarda aldığı galibiyetler zincirine de ara vermedi. Kopecky ve Dresler, Asya Pasifik Ralli Şampiyonası’nın Yeni Kaledonya ve Avustralya ayaklarında da birincilik elde etmişti.

Efsanevi 200 RS, yarışın bitiş noktasında sergilenirken, 2015 yılında Avrupa Ralli Şampiyonası’nda yarışacak 1.6 litre turbo motorlu yeni Skoda Fabia R 5 de, Avrupa Ralli Şampiyonası’nda lider durumda bulunan Esapekka Lappi-Janne Ferm ekibinin pilotajında güvenlik aracı olarak bu rallide ilk kez gerçek yarış koşullarında test edildi.

??????????????????????AVRUPA RALLİ ŞAMPİYONASI’NDA ŞAMPİYONLUĞA DOĞRU…

Skoda Motor Sporları Takımı, 2013 yılında Güney Afrika, Asya-Pasifik ve Avrupa Ralli Şampiyonalarında aldığı birinciliklerin ardından 2014 yılında da başarı grafiğini sürdürüyor.

Şubat ayında başlayan Avrupa Ralli Şampiyonası’nın (ERC) Letonya ayağında Skoda ekibinin pilotları Esapekka Lappi ve Janne Ferm (Fin/Fin) ile Sepp Wiegand ve Frank Christian, “Geleceğe Hazırlanın” sloganıyla start aldı. Letonya etabını birincilikle tamamlayan Esapekka Lappi ve Janne Ferm ikilisi, Mart ayında Atina’da yapılan sezonunun 3‘ncü yarışının ilk yarısını Fabia Super 2000 ile dördüncü olarak tamamladı.

FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’nın (ERC) dördüncü yarışı olan İrlanda Rallisi Pisti‘nde Skoda ekibi, ses getiren birincilik-ikincilik zaferini kutladı. Nisan yağmurları, sürekli değişen yol şartları ve binlerce seyircinin yer aldığı İrlanda Rallisi dünyanın en değişken ve en eski rallilerinden biri olma özelliğini taşıyor. Kuzey İrlanda’da yapılan ERC Rallisi’ni kazanan Skoda’nın başarılı ikilisi Lappi/Ferm, şampiyonluğa doğru yol alıyor. Skoda Auto Almanya takımının iki pilotu Wiegand/Christian da yarışı ikinci bitirdi ve ERC’deki ilk podyum zaferini kutladı. Fabia Super 2000, 18 özel etabın 14 tanesinde en hızlı araç ünvanını kazanarak ününü perçinledi.

SKODA, GALİBİYET SERİSİNİ AVUSTRALYA’DA DA SÜRDÜRDÜ

Diğer yandan Skoda MRF takımı, Asya-Pasifik Ralli Şampiyonası’ndaki (APRC) geçen yılki şampiyonluk ünvanını korumak için Nisan ayında başladığı yarışta, geçen yılın şampiyonları Gaurav Gill/Glenn Macneall (Hindistan/Y.Zelanda) ve Avrupa şampiyonları Jan Kopecký/Pavel Dresler (Çek/Çek) ile yer aldı. Bu iki başarılı Skoda MRF takımı, 11-13 Nisan tarihlerinde Yeni Zelanda’da yapılan sezonun ilk yarışı olan Whangarei Rallisi’nde Fabia Super 2000 ile APRC sezonundaki altı yarışın ilkinde bulunan 14 özel etabın tümünü kazanarak, birinci ve ikinci oldu.

SKODA pilotları, Avustralya’daki Queensland Uluslararası Rallisi’nin 15 özel etabının 10 tanesinde APRC sınıfında en hızlı zamanları elde etti. Son şampiyon Gaurav Gill 3 etabı kazanırken, Jan Kopecký 7 kez en hızlı adam olmayı başardı.

Şampiyonluğa doğru ilerleyen Skoda Ekipleri, Asya-Pasifik Ralli Şampiyonası’nda 15-17 Ağustos’ta yapılacak Malezya’daki yarışlar için hazırlıklarına tam gaz devam ediyor. Asya-Pasifik Ralli Şampiyonası, 26-28 Eylül’de Japonya’daki Hokkaido Rallisinin ardından, son ayağı 7-9 Kasım’da Çin’de yapılacak Çin Rallisi ile son bulacak.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir