SKODA DÜNYASINDA YENİ BİR BAŞLANGIÇ: CITIGO

By on 07 Mart 2012

Skoda, yeni logosuna sahip ilk modeli 5 kapılı Citigo’nunlansmanını Cenevre Motorshow’da gerçekleştirdi. A segmentinde ilk model olan Citigo, modern tasarımı, akıllı çözümleri ve şehir içi kullanımdaki mükemmelliği ile dikkatleri üzerinde topladı.

Skoda, Cenevre Otomobil Fuarında Citigo’nun beş kapılı modelini dünyanın beğenisine sunarak model atağına 2012 yılında da dinamik bir şekilde devam ediyor. Bu yıl Mayıs ayından itibaren Citigo, üç ve beş kapılı seçenekleri ile Avrupa pazarında satışa çıkacak. 2011 yılında 879 bin 200 adetlik satışıyla 117 yıllık tarihinde yeni bir satış rekoruna imza atan Skoda, uluslararası pazarlardaki güçlü büyümesini sürdürerek 2018 yılı için global pazarlarda en az 1,5 milyon adetlik satış hedefine, Citigo ve diğer yeni modelleri ileemin adımlarla ilerliyor.

Skoda’nın Cenevre Otomobil Fuarında ilk kez ziyaretçilerin önüne çıkarttığı yeni Citigo, belirgin, taze ve modern tasarımı ve kendine özgü karakteristik çizgileri ile görenleri ilk bakışta kendine hayran bıraktı. A segmentinde sunduğu akıllı çözümler ile fiyat-fayda endeksinde çıtayı en yukarı çıkartan Citigo, hacmi ile yarattığı alan ekonomisine yakıt ekonomisini de ekleyerek tam bir aile otomobili olarak öne çıkıyor.

Citigo

Gelecekdönemdedüşükyakıttüketimleri, cazipfiyatlarıvekolaykullanımlarıilebüyükilgigörmesibeklenenveşuandaAvrupa’dayüzde 10’luk birpayasahipolan A segmentindetaleptoplamasıhedeflenenCitigo, 3.56 metreuzunluğu, 1.65 metregenişliğive 1.48 metreyüksekliğiile en kompaktotomobillerarasındayeralıyor. Active, Ambition ve Elegance olarakfarklıdonanımseviyelerinde 3versiyonubulunanCitigoile Skoda, farklımüşteribeklentilerinintümüneyanıtvermeyihedefliyor.

Etkilivegüçlü motor seçenekleri

Citigo’da 60 ve 75 beygirgücünde 1 litrelik 3 silindirli 2 motor seçeneğibulunmakta. 60 hpgücündeki motor 95 Nm azamitorksağlamakta.Azamihızı 160 km olanbumotorda 5 ilerimanuelşanzımanda 100 kilometre de ortalama 4,5litreyakıttüketimigerçekleşiyorve CO2 salınımı 105 gr’adüşüyor. Citigo Green tech versiyonundaisebutüketim 4.1 litreyekadardüşerken CO2 salınımıise 96 gr/km’yekadarinebiliyor. Citigo’daki 75 hpgücündekidiğer motor seçeneğindeise 95 Nm maksimumtork 6.200 devirdeeldeedilirken, 100 kilometrede 4.7 litreyakıttüketimive 108 gr/km CO2 salınımıgerçekleşiyor. 0’dan 100 km’ye 13.2 saniyedeçıkanmotorun green tech teknolojisinesahipversiyonundayakıttüketimi 100 km’de 4.2 litreye, CO2 salınımıise 98 g/km’yeinmektedir. Manuel şanzımanasahipmodeldemaksimumhız 171 km/saateulaşmaktadır.

Yolculuklareğlenceyedönüşüyor

GerçekbirşehiraracıolaraktasarlananvesunduğupratikçözümlerinkolaykullanımıilezevkverenCitigo, CD, MP3 çalmaözelliklerininyanısıra aux girişi de bulunan “Funky” radyosuile en yoğuntrafikte bile keyiflibiryolculukgarantisiveriyor. Skoda modelleriarasında ilk kezCitigo’dayeralançokfonksiyonlu “Move & Fun” sistemiçokişlevlimobilbilgi-eğlencesistemiolaraktanımlanıyor. 1.36 metreliktoplamiçgenişliğiilesınıfının en genişiçhacminisunanCitigo’da 234 litrelikbagajhacmi, arkakoltuklarınyatırılmasıilebirlikte 959 litreyekadarulaşabiliyor. 2.42 metrelikdingilmesafesi, 4 kişininaynıanda en konforluyolculuğuyapmasınısağlıyor.

EmsalsizGüvenlik

Skoda’nınmarkastratejileriarasında en önemliyerialangüvenlik, Citigo’da da en üstseviyedeyeralıyor. Euro NCAP çarpışmatestlerindenbeşyıldızalanCitigo’dasürücüveyolcuhavayastıklarıstandartolaraksunuluyor. Citigo, sahipolduğuPasifgüvenlikpaketindefrenasistanıbulunuyor.A segmentindesadeceCitigo’dabulunansistem, birlazersensörüvasıtasıylaolasıkazaalgılanarakçarpışmaşiddetininazaltılmasıveyaönlenebilmesiiçinfrenasistanınındevreyegirmesiprensibiüzerineçalışıyor.Citigo’daayrıcastandartolarak ABS ve ESP frensistemleribulunuyor.

CenevreFuarındaSkoda’nınyenimodeliCitigo’nuntanıtımınınyanısıra, model yelpazesinioluşturan Superb, YETI, Octavia, FabiaveRoomster’dailgigören Skoda modellerioldu.

Verimli ve Güçlü: YETI

Pazara sunulduğu 2009 yılından bu yana Skoda ürün portföyünü hissedilir bir şekilde genişleten YETI, zor koşullardaki performansı ile SUV segmentinin gözde modellerinden birisi haline geldi. Arazi nitelikleri onu güç arazilere uygun kılarken, bir sedanınkine eşit sürüş dinamikleri sayesinde yol üzerinde de başarılı. Euro NCAP kaza testinde aldığı beş yıldız arabanın iyi uygulanmış güvenlik konseptini doğrulamakta. YETI’nin üçü benzinli ve dördü dizel olan motor seçeneklerine ilave olarak Greenline teknolojisine sahip motor seçenekleri de bulunmakta. YETI’nin tüm motor seçenekleri optimum yakıt verimliliği için direkt yakıt enjeksiyonu ve turbo sistemine sahip.

ÇokYönlüYetenek: Octavia

Sınıffarkıolmayantasarımı, mükemmelişçiliğivegenişversiyonseçenekleriile her kesimdenkullanıcıyahitapedenelitbir model olaraköneçıkıyor. Skoda’nın en çoksatanmodeliolanOctavia’da, sedan vecombiversiyonlarındanbaşkasıradışıtasarımlarıile RS ve Scout seçenekleri de bulunmakta.

Zenginbir motor çeşitliliğinesahipOctavia’daaltıbenzinli, bir LPG vedörtdizelmotorunyanısıratümversiyonlarındaSkoda’nınçevreciteknolojisiGreenline motor seçeneği de bulunuyor.

HayataYerAçın: Superb

Her platformda Skoda’nın amiral gemisi olarak adlandırılan Superb, konu genişlik olduğunda markanın diğer tüm modelleri gibi eşsizdir. Sınıfındaki en geniş iç hacme sahip Superb’inCombi seçeneği de bulunmaktadır. Tümü direkt enjeksiyonlu olan geniş motor seçeneğine sahip Superb’de 4 benzinli, 3 dizel motor seçeneği bulunmakta. DGS şanzıman seçeneği ile kesintisiz sürüş keyfi sunan Superb’inGreenline teknolojisine sahip motor seçenekleri de tercih zenginliği yaratmakta. Emsalsiz bagaj açma sistemiyle birçok ödüle hak kazanan Superb, model olarak da kazandığı birçok ödül ile dikkat çekiyor. 

Hem Geniş, Hem Ekonomik: Fabia ve Roomster

Škoda, Fabia ile hem geniş hem ekonomik, Roomster ile kendi segmentinin standartlarını yaratan bir otomobil sunuyor. Fabia, Skoda’nın en çok tercih edilen modellerinin başında yer alırken, Roomster da bulunduğu her pazarda yükselen popülerliği ile dikkat çekiyor. Cenevre’de ki Skoda standında ilgileri üzerine toplayan bir diğer model olan Fabia’nın Monte Carlo ve RS 2000 versiyonları, markanın yarışçı geleneğini de gözler önüne seriyor.

Fabia, FabiaCombi ve çok fonksiyonlu Roomster’da 3 adet greenline teknolojisine sahip motor seçeneğinin yanı sıra 7 adet benzinli, 4 adet dizel olmak üzere çok geniş bir motor yelpazesine sahip. Greenline teknolojisine sahip motorlarda CO2 salınımı yüzde 10’a varan oranlarda azalırken, tüm motor seçeneklerinde start-stop sistemi ve verimliliği daha da artıran fren enerjisi kazanımı sistemibulunuyor. 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir