Skoda Daha Yeşil Bir Gelecek İçin Yatırım Yapıyor…

By on 01 Mart 2013

Skoda Yeşil Gelecek (Green Future) Stratejisi doğrultusunda çevreci hedeflerine 2018’de yüzde 25 daha az enerji harcayan, daha düşük emisyon değerlerine sahip otomobilleriyle ulaşacak.

Skoda‘nın 1991 yılından bu yana çevre dostu, sürdürülebilir ulaşım için 410 milyon Euro’dan daha fazla yatırım yaptığı açıklandı. Doğa ile dost ve daha düşük yakıt tüketime sahip otomobiller üretmek konusunda başarılı bir geleneğe sahip olan Skoda, bu çerçevede Greenline ve Green Tec modellerini üreterek pazara sundu.  Yeni Skoda Yeti’nin GreenLine versiyonu 100 km’de sunduğu 4,6 litrelik yakıt tüketimi ile yakıt ekonomisindeki üstünlüğünü ortaya koyarken, otomobilin CO2 emisyonu ise yalnızca 119 g/km.

“Yeşil Gelecek“ (Green Future) adı verilen bir dizi temel prensipler üzerine çalışmalarını sürdüren Skoda, 2018 yılına kadar yüzde 25 daha az enerji harcayan ve en düşük emisyon değerlerine sahip otomobiller üretme kararlılığını ortaya koyuyor. Skoda‘nın ekonomik performansı arttırmak ve doğaya olan olumsuz etkiyi en aza indirme kararlılığına paralel olarak, tüm modellerinde yakıt tüketim değerleri düşürüldü.

Skoda Auto Başkanı Prof. Dr. Winfried Vahland, Yeşil Gelecek adı altında deneyimli bir ekibi bir araya getirerek doğaya yönelik aktiviteleri çok daha etkili şekilde hayata geçirdiklerini belirterek “Skoda olarak bu projeye büyük önem veriyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için devamlılık stratejimizi güçlendiriyoruz. “Yeşil Gelecek“ üç temel madde üzerinde duruyor: Yeşil Ürün, Yeşil Fabrika ve Yeşil Ticaret. Markamızın genel stratejisi paralelinde Skoda 2018 senesine kadar bütün üretim stratejisini çok daha doğa dostu ürünler üretmek üzerine kuruyoruz.“ şeklinde konuştu.

 

Yeşil Gelecek ile Ne Hedefleniyor?

 

Skoda’nın “Yeşil Gelecek“ uygulaması 3 ana temel hedef üzerine konumlandırıldı. Yeşil Fabrika (Green Factory) uygulaması ile üretim sırasında yapılan israfları sıfıra indirilmesi, enerji ve su israfının önlenmesi, üretim ve otomobilin boyanması sırasında ortaya çıkan CO2 ve VOC’lerin (Uçucu organik bileşen) en aza indirilmesi hedefleniyor.

 

Yeşil Ürün (Green Product) ise şu anda da piyasada olan GreenLine ve Green Tec modellerindeki mevcut teknolojiler. Bu teknolojilerin modern teknoloji ile geliştirilerek çok daha doğa dostu otomobiller üretmek uygulamanın ikinci adımını oluşturuyor. Şu anda Skoda’nın 48 modeli 120 g CO2/km veya daha düşük emisyon değerine sahip. Bunun yanı sıra Skoda elektrikli otomobillerin üretimi ile ilgili de önemli adımlar atıyor. 10 adetlik Skoda elektrikli araç filosu test edilmeye başlandı. Bunlar Skoda Octavia Green E Line olarak adlandırılırken, %85 geri dönüşüme sahip otomobiller olacak.

 

Üçüncü aşama ise Yeşil Ticaret (Green Retail). Doğa dostu yetkili satış binaları oluşturmak, organizasyonlar ve “Yeşil Mühür“ (Green Seal) adı verilen ödüllerle bu uygulamayı teşvik ederek doğa dostu yetkili satıcılara sahip olmak Skoda’nın temel hedefi olarak belirlendi.

Bunların yanı sıra Skoda çalışanları boş zamanlarında da doğaya yönelik çalışmalar içinde bulunuyorlar. Çek Cumhuriyeti’nde 2007’den bu yana satın alınan her otomobil için bir ağaç dikme projesi gerçekleştiriliyor. Bu güne kadar 363 bin adet ağaç dikilirken bu yıl 60 bin adet daha dikilecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir