Skoda Büyümeye Devam Ediyor!

By on 09 Mayıs 2014

Model yeniliklerine devam eden Skoda, bu sayede daralan pazarda pazar payını artırmayı sürdürüyor. Nisan ayında pazar payını %2.12’ye çıkaran Skoda, ilk dört ayın toplamında da %2.08’lik paya ulaştı.

Çek üreticinin model atağına paralel olarak Türkiye’de de biribiri ardına yeniliklerini piyasaya sunan Skoda, bu sayede otomotiv pazarında yaşanan ve yüzde 20’leri aşan düşüşe rağmen pazar payını artırmayı sürdürüyor. Nisan ayındaki satışlarıyla pazar payını % 2.12’ye çıkarmayı başaran Skoda, ilk dört ayın toplamında da % 2.08’lik paya ulaştı.

2014 yılındaki kur, ÖTV artışı ve kredi sınırlaması ile birlikte Türkiye otomotiv pazarında düşüşler yaşanırken, Skoda, yıl sonu için hedeflediği yüzde 2.5’lik pazar payına ulaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yılın ilk dört ayında pazar payını yüzde % 2.08’e yükselten Skoda, bu dönemde 2 bin 744 adetlik satışa ulaştı. Skoda’nın, 2013 yılının aynı dönemindeki pazar payı ise % 1.72 olmuştu. Skoda, Nisan ayında ise geçen yılın aynı döneminde % 1.92 olan payını % 2.12’ye kadar yükselterek, ilerlemesini sürdürdü. Nisan ayında Skoda satışları 907 adet olarak gerçekleşti.

Octavia’nın ağırlığı sürüyor

Skoda’nın bu yılın ilk dört ayıda gerçekleştirdiği satışlarda, 2014 model yılı yenilikleriyle çekiciliği artan yeni Octavia’nın ağırlığı hissediliyor. 2014 model yılıyla birlikte 1.2 lt 105 HP’lik TSI benzinli motor ve DSG otomatik şanzıman şeçeneğine kavuşan, aynı zamanda daha kapsamlı Optimal donanım paketiyle de sunulmaya başlanan Octavia, bu yılın Ocak-Nisan döneminde Skoda satışlarının yüzde 39.6’sına ulaştı.

Yenilenen Superb ve yine bu yılın içinde yenilenerek satışa sunulan Yeti de, yükselişlerini sürdüren diğer Skoda modelleri oldu. Superb, Skoda’nın ilk dört aylık satışlarında % 29.6’lık pay elde ederken, Yeti de en çok satılan üçüncü model konumuna geldi.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir