Skoda 2012 Satışlarında Büyüme Rekoru Kırdı!

By on 14 Ocak 2013

Skoda, 2012 yılında Türkiye otomobil pazarında yüzde 6’lık daralma yaşanırken, satışlarını yüzde 33’ü aşan rekor bir oranda artırmayı başardı. Pazar payını da yüzde 1.82’ye çıkaran Skoda, yeni model atağıyla bu başarısını daha da yukarılara taşımayı hedefliyor.

2012 yılını yüzde 6.22’lik bir daralmayla kapatan Türkiye otomobil pazarında, Skoda satışları yüzde 33.32’lik rekor artışla  10 bin 118 adet olarak gerçekleşti. Bu rekor büyümeyle hedeflerine ulaştıklarını kaydeden Skoda Yüce Auto Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu, “Yeni model atağımızla birlikte bu yıl daha da iddialı olacağız. 2015 yılı hedefimiz olan yüzde 3’ün üzerinde pazar payına emin adımlarla yürüyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl içerisinde satışlarını istikrarlı bir şekilde artırmayı başaran Skoda, 2012 yılını da aynı tempoyla kapattı. Türkiye otomobil pazarında yüzde 6.22’lik daralmanın yaşandığı dönemde satışlarını yüzde 33.32 oranında artıran Skoda, böylelikle büyüme rekoruna imza attı. Skoda’nın Türkiye satışlarındaki artış, markanın tüm dünya pazarlarında yaşadığı yüzde 6.8’lik büyümenin de üzerinde gerçekleşirken, markanın rekor büyüme yaşadığı sayılı ülkeler arasında yer almasını da sağladı.

Başarı grafiklerini istikrarlı bir şekilde artırdıklarını söyleyen Skoda Yüce Auto Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu, 2012 yılını 10 bin 118 adetlik satışla kapattıklarını, bu şekilde pazar paylarını da yüzde 1.82’ye yükselttiklerini kaydetti. Kadirbeyoğlu, “Geçen yılın başlarında koyduğumuz hedefleri yakaladık. 2011’de 7 bin 589 adetlik satış yapmıştık. 2012 için öngördüğümüz gibi satışlarımızı 10 binin üzerine çıkardık ve rekor büyüme yakaladık. Bu, aynı zamanda markamızın yükselişini de temsil ediyor” diye konuştu. Octavia modelinin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Skoda’nın en çok satılan modeli olduğunu hatırlatan Kadirbeyoğlu, SUV sınıfındaki Yeti’nin de 2 bin 372 adetlik satışla yerini güçlendirdiğini vurguladı. Satışlarının 2 bin 282 adedini Superb ve 1.730’unu da Fabia’nın oluşturduğuna değinen Kadirbeyoğlu, “Geçen yıl Ekim ayında satışa sunduğumuz markamızın en küçük üyesi Citigo ise, yıl sonuna kadar 117 adet satıldı. Bu rakam, Citigo için sınıfında bir başarıdır” dedi. Kadirbeyoğlu, şöyle devam etti:

“2013 yılı için de iddialıyız. Geçen yıl elde ettiğimiz başarıyı, daha ileri götürmek için çalışacağız. Yıl içinde piyasaya süreceğimizi yeni modellerle birlikte Türkiye otomotiv pazarının yüzde 90’lık bölümüne hitap edebileceğiz. Bu da, markamızın performansına olumlu katkı yapacak. Yakın zamanda yollarda görmeye başlayacağımız yeni Rapid, şimdiden umduğumuzun üzerinde bir ilgi gördü. Yine yıl içinde tanıtacağımız yeniliklerden biri olan ve ‘Markanın Kalbi’ olarak nitelediğimiz üçüncü nesil Skoda Octavia ise, bizim en önemli kozlarımızdan biri olacak.”

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir