Şişecam, Romanya’daki En Büyük Türk Yatırımına İmza Attı…

By on 06 Kasım 2014

Şişecam Topluluğu Romanya’daki otomotiv camları tesisini 85 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdi

Global cam sektörünün önde gelen oyuncularından Şişecam Topluluğu, sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda Romanya’da hayata geçirdiği otomotiv camları yatırımının açılışını Başbakan Victor Ponta’nın katıldığı bir törenle gerçekleştirdi.

Şişecam bünyesindeki GlassCorp’un Buzau kentindeki üretim tesislerinde düzenlenen törende konuşan Romanya Başbakanı Ponta, 85 milyon dolarlık yatırıma imza atan Şişecam Topluluğu’nun büyüklüğünden etkilendiğini belirterek, Romanya’nın gelişmesindeki en önemli faktörlerden birinin otomotiv ana ve yan sanayisi olduğunu söyledi.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman ise Topluluk için stratejik bir iş alanı olan otomotiv camlarında önemli bir yatırımı hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, ileri teknolojiyle donatılan GlassCorp fabrikasının Romanya’nın en büyük otomotiv camları üretim tesisi olduğunu kaydetti.

Kurdele_Kesimi_1Cam sektörünün global oyuncuları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, düzcam sektöründeki stratejik ve sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda 2012 yılında Romanya’da satın aldığı GlassCorp S.A. şirketi bünyesinde yaptığı 85 milyon dolarlık yatırımla yeni bir otomotiv camları tesisini üretime hazır hale getirdi.

Türk sermayesinin Romanya’daki en büyük yatırımı olan GlassCorp tesislerinin açılış töreninde konuşan Romanya Başbakanı Victor Ponta, 85 milyon dolarlık yatırıma imza atan Şişecam Topluluğu’nun büyüklüğünden etkilendiğini belirterek, Romanya’nın gelişmesindeki en önemli faktörlerden birinin otomotiv ana ve yan sanayisi olduğunu söyledi.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman ise törende yaptığı konuşmada, Topluluğun düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında global bir oyuncu olduğuna dikkat çekerek, “Topluluğumuz, Rusya’dan Almanya’ya, Mısır’dan Hindistan’a kadar geniş bir coğrafyadaki 13 ülkede üretim gerçekleştiriyor.  20 bini aşkın çalışanımız, 150 ülkeye ulaşan satışlarımız ve 3,1 milyar doları aşan satış gelirimizle uluslararası ölçekte bir Topluluğuz. 2020 vizyonumuz doğrultusunda dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma yolunda ilerliyoruz” dedi.

Şişecam Topluluğu için stratejik bir yatırım

Bugün düzcam sektöründe Avrupa’da 3’üncü, dünyada ise 6’ncı büyük üretici olduklarını belirten Prof. Dr. Ahmet Kırman,  şöyle konuştu: “Ana faaliyet alanlarımızdan düzcamda; başta mimari camlar ve otomotiv camları olmak üzere dünya standartlarında katma değeri yüksek ürünler üretiyoruz. Organik ve inorganik büyüme planlarımız doğrultusunda özellikle son yıllarda hayata geçirdiğimiz yatırımlarla düzcamda satış gelirlerimiz 1 milyarı dolara ulaştı. Bugün de Şişecam için stratejik bir iş alanı olan otomotiv camlarında çok önemli bir yatırımı hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.”

Otomotiv sektöründe Audi, BMW, Dacia, Daimler, Ford, GM, Hyundai, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Toyota, Volkswagen gibi dünya devlerinin önemli tedarikçileri arasında yer alan Şişecam’ın 2012 yılında Romanya’ya yöneldiğini ifade eden Kırman, şöyle devam etti: “Hem teknolojik gelişme ve kapasite artışı ihtiyacımız, hem de global ayak izimizi genişletmek amacıyla yaptığımız çalışmalar sonucunda 2012’de GlassCorp’u bünyemize kattık. Romanya, Avrupa’nın olgun ve gelişmekte olan pazarlarına yakınlığı, teknolojik altyapısının gücü, kaliteli insan kaynağı ve özellikle de yatırım teşviki imkanları ile öne çıktı.”

Victor_PontaRomanya’nın en büyük otomotiv camları üretim tesisi

GlassCorp’un 85 milyon dolarlık yatırımla son teknolojiyle donatıldığını belirten Kırman, “Bu modern tesis 800 bin araç set/yıl üretim kapasitesiyle Romanya’nın en büyük otomotiv camları üretim tesisi konumundadır. Romanya’nın otomotiv yan sanayi ile cam sanayinin gelişimi için atılmış en büyük adımlardan biri olan bu yatırımla Romanya ve Türkiye arasında köklü bir geçmişe dayanan dostluk ve işbirliği daha da güçlenecektir” dedi.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir