Sınıfında İlk Teknolojik Destekleriyle Karşınızda 2019 Ford Focus [Video]

By on 14 Nisan 2018

Geçtiğimiz ay ortaya çıkan sızıntı görselleriyle akıllarımızda oluşan yeni karakterini doğrulayacak bir yapıyla gelen yeni Focus’ta, beklentilerin de üzerinde olumlu değişimler olduğunu görüyoruz. C2 isimli yeni bir platform üzerine geliştirildiği için 50 kilogram gibi bir hafiflemeye sahip olmasını beklediğimiz dördüncü jenerasyon, toplamda 88 kilogram gibi çok ciddi bir ağırlık kazanımıyla asfalta iniyor.

newfordfocus12

Hatchback versiyonunun yanı sıra station wagon kasasının da tanıtımının gerçekleştirildiği modelin motor kısmında ise bizleri küçüldükçe küçülen 1.0 litrelik EcoBoost motor bekliyor olacak. Bu da özellikle Türkiye’de çok ciddi bir pazarı bulunan Focus’un elini güçlendirecek parçalardan sadece bir tanesi.

newfordfocus3

Tasarım – Donanım

Ebatsal olarak kullanıcılara farkını hissettirecek derece büyüyen 2019 Ford Focus cephesinin en önemli değişimi 53 milimetre ile aks mesafesi kısmında. Bu sayede bagaj ve iç yaşam alanında hatırı sayılır bir iyileşmenin yer aldığı araçta, baş ve omuz mesafesi konusunda da bizleri çok daha iyi seviyeler bekliyor. Tasarım kısmına geldiğimizde ise Focus’un çok daha yumuşak ve modern hatlar barındırdığını söyleyebiliyoruz. Aracı aerodinamik olarak rahatlatan ve yakıt tüketimine olumlu etki sağlayan bu çizgile değişimler, sürtünme kat sayısını da 0,25 gibi başarılı noktalara çekiyor.

İşin içerisine 88 kilogramlık hafifleme de girdiği zaman aslında tutumluluk konusunda bizleri çok daha iyi bir jenerasyonun beklediğini az çok tahmin edebiliyoruz. Aracın ön kısmında versiyonlara göre değişiklik gösteren LED teknolojisine sahip far grubu yer alıyor. Ford’un burada yeni geliştirdiği adaptif far sistemi, kameralar sayesinde yol işaretlerini algılayarak sürücünün kullanım sırasında çok daha esnek bir görüş sağlamasına yardımcı oluyor. Bu özelliğin bir ilk olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

newfordfocus23

Yeni Focus’un kokpit kısmında ise bizleri Fiesta’dan tanıdık olan bir yapı karşılıyor diyebiliriz. Konsolun merkezinde boyutu 8 inç olan multimedya ekrana yer veren Ford, Head-up display, akıllı telefonlar için kablosuz şarj desteği gibi önemli parçaları da araca ekleyerek günümüz teknolojilerini es geçmemiş. İçeride sunulan teknolojiler arasında altı çizilmesi gerekenlerden bir tanesi FordPass Connect. Avrupa pazarında sunulacak olan bu özellik sayesinde kullanıcılar araç içerisinde 10 adet cihaza kadar internet bağlantısı ve navigasyon sistemi için anlık trafik güncellemesi gibi önemli destekleri deneyimleyebilecek. Bu sistemle entegre olarak sunulan FordPass uygulaması üzerinden ise kullanıcılar akıllı telefonları üzerinden aracın yakıt seviyesini, konumunu, kapı kilitlerini açma-kapama ve uzaktan çalıştırma komutunu verebilecek.

newfordfocus22

Donanım seçeneklerine göre değişiklik gösteren bu donanımları, yine ilk kez Fiesta’da gördüğümüz Active versiyonu tamamlayacak. Aracın teknolojik asistan kısmında ise bizleri bir hayli uzun bir liste bekliyor. Kullanıcıların en çok haşır neşir olduğu adaptif hız sabitleyici konusunda önemli eklemeler alan Focus, 200 km/s hıza kadar kullanılabilen bu modda kendi kendime dur-kalk yapabiliyor ve yol işaretlerini okuyabiliyor. Bunlara ek olarak 360 derece görüş, kendi kendine paralel park edebilme desteği sunan Park Pilotu, yaya ve bisiklet sürücülerini algılayabilen çarpışma asistanı, kör nokta uyarı, geri bölge trafik asistanı, ters yöne giriş uyarısı ve çarpışma sonrası ikincil frenleme gibi gibi parçalar yeni jenerasyonun elini güçlendirenler arasında.

newfordfocus27

Motor

2019 Ford Focus Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarında iki adet benzinli ve bir adet dizel olmak üzere üç farklı motor seçeneğiyle satışa sunulacak. İlk olarak benzinli cephesine baktığımızda bizce kullanıcıların en fazla ilgi göstereceği seçenek olan ödüllü 1.0 litrelik motor karşımıza çıkıyor. Ford bu motoru 84,99 ve 123 beygir olmak üzere üç farklı güç seçeneğiyle satışa sunacak. İkinci benzinli seçenek ise EcoBoost teknolojisinin yanı sıra silindir kapatma teknolojisini de barındırıyor.

newfordfocus34

1,5 litrelik bu makine kullanıcılar tarafından 148 ve 180 beygir olmak üzere iki farklı güç seçeneğiyle satın alabilecek. Ford dizel cephesinde de yerinde bir hamle ile 2.0 litrelik motor ile birlikte 1,5 litrelik EcoBlue üniteye de yönlenmiş. 1,5 litrelik motor kısmında 95 ve 120 PS güç ile 300 Nm tork seçeneklerini sunan marka, 2.0 litrelik makinede ise 150 PS güç ve 370 Nm tork ile karşımıza çıkıyor. Motorların açığa çıkardığı bu güç ise 8 ileri değerli yeni nesil otomatik şanzıman ile yere aktarılacak. Hatchback’in yanı sıra Active, Vignale ve Estate versiyonlarıyla satın alınabilecek olan 2019 Ford Focus’un fiyatları önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

newfordfocus37

VİDEO

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir