mouse ile üzerine gelince

Klasik Sedanlara Elveda: Yeni Peugeot 508’e Merhaba

By on 07 Ocak 2020
IMG_20200102_160110-01

Geçtiğimiz günlerde Peugeot 508 Türkiye pazarına ‘merhaba’ demişti. Yaklaşık 1,5 yıldır beklediğimiz modeli geçen yılın son çeyreğiyle birlikte pazara getiren Peugeot’nun bu konuda biraz eleştiri aldığını da yer yer gördüğümüzü de ifade etmek isteriz. Bunlarla beraber ülkemize gelmesinden de mutluluk duyduk. Sizler adına da otosevdasi.com olarak yeni nesil 508’i inceledik, deneyimledik.

TASARIM&DONANIM
Markanın “kaplan dişi” olarak adlandırdığı ve tampona kadar sarkıtılan LED gündüz farları ve aracın genel karakteri şüphesiz bunda en büyük etken. Dışarıda yarattığı yüksek beklentiyi kokpitinde devam ettireceğini düşündüğümüz yeni 508’in kapılarını aralamayla birlikte bu beklentilerin karşılıksız olmadığını görüyoruz.

IMG_20200102_160150-01

Aslında söz konusu kapıları açmaya gelmişken işin dış tasarım konusundaki birkaç temel noktasını da buraya bağlamakta çok yanlışlık görmüyoruz. Bunun en büyük sebebiyse yeni 508’in eskisine göre kesinlikle bambaşka bir otomobil noktasına getirilmiş olması. “Sıkıcı sedanlara elveda” felsefesinin ilk izleri tamamen çerçevesiz olan kapılar ile başlıyor. Mercedes CLA‘da da en beğendiğimiz noktalardan birisi olan bu tercih, fastback olarak nitelendirebileceğimiz ve bagaja doğru gittikçe sportifleşen arka yapıyla çok keyifli bir uyum sergilemiş.

2018peugeot508o7

508 bu tasarımın bir özelliği olan arka camla birlikte yükselen bagaj kapağı özelliğiyle de dikkat çekecek gibi. Arka LED stop tasarımı içinse “Aslan pençesinin evrimi” ibaresini kullanmayı tercih ediyoruz. Yine tamamen değiştirilen bu bölüm tasarım konusunda çok başarılı bir reçeteyi önümüze sunuyor.
Peugeot, yeni nesil 508 için karşımıza “What drives you!” sloganıyla çıkıyor. İlk bakışta basit görünen bu ibarenin gerçek anlamı içinse kapıları açıp kokpitle birleşmek şart.

peugeot508le10-1

“Birleşmek” diyoruz çünkü marka tasarımcıların bu bölümü tamamen sürücü odaklı şekilde tasarladığını ilk andan itibaren iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Direksiyon tasarımı ve alçak oturuş pozisyonu ile tansiyonumuzu yavaş yavaş yükseltmeye başlayan kokpitte, multimedya ekranın dahi hafif kavisle sürücüye yönlendirilmiş olması da üzerinde konuşulması gerekenler arasında bizce!
BMW E30 3 Serisi‘ni akıllarımıza getirmesiyle yüzümüzde tebessüm oluşturan bu genel yapı, ilk bakış için beğendiğimiz malzeme kalitesiyle tamamlanıyor. Merkez ve orta konsolun büyük bir bölümünde kullanılan ahşap hissiyatlı detaylar da sürücülerin hoşuna gidecek 🙂

Motora can vermeden önce fark ettiğimiz bir diğer nokta da oturma pozisyonu oldu. Bu noktada yeni 508 ile ilgili söyleyebileceğimiz tek şeyse ideal pozisyonu bulma konusunda ayrı bir özen göstermeniz gerektiği.

VİDEO

Koltuğu sadece ileri veya geri almak yerine, direksiyon yüksekliği gibi diğer ayarlamaları da dijital sürücü ekranına hakim olmanız için ayrı bir özenle yapmanız gerekiyor. Fastback tasarımının dikiz aynasındaki görüş konusunda herhangi bir sorun hissettirmeyeceğini de söyleyebiliriz.

Burada genel çerçeve nispeten biraz daha daralsa da, “kötü” olarak nitelendirilecek kadar bir etki söz konusu değil. Lakin sürücü değil arka tarafta bir yolcu olduğunuzda işlerin aynı şekilde olduğunu söyleyemeyeceğiz. Arka taraftaki baş mesafesi 1,85 metre üzerindeki yolcular için yetersiz kalabilecek olması gözlemlerimiz arasında yer aldı.

peugeot508le13-1

İçerisinde ailenin büyük üyelerinde kullanılan son nesil i-Cockpit ile birlikte gelen Peugeot 508, 8:3 formatında 10 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik ekran ve 12,3 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü yükseltilmiş gösterge paneli olmak üzere, üç temel yapı elemanını bünyesinde barındırıyor. Altı farklı ekran moduyla kişiselleştirme imkanı sunan yükseltilmiş gösterge paneli direksiyonun hemen üzerinde konumlandırılıyor ve sürüş ile ilgili tüm bilgileri sürücünün görüş alanında olacak şekilde gösteriyor.

peugeot508le11-1

Active donanım seviyesinde 8 inç büyüklüğünde bir ekran sunulurken Allure ve daha üst donanım seviyelerinde 10 inç büyüklüğünde (test aracımızda yer alan) daha büyük bir HD ekran entegre edilmiş. Yeni Peugeot 508’de ayrıca “Boost” ve “Relax” olmak üzere kişiselleştirmeye uygun iki farklı ambiyansıyla i-Cockpit® Amplify özelliği sunulmuş. Bu donanım; ortam aydınlatma yoğunluğunu ve ekran rengi ayarları, müzik ambiyans ayarları, işitme ve çok nokta masaj özelliği ile dokunma duyularını harekete geçiriyor. i-Cockpit® Amplify aynı zamanda ECO, Sport, Comfort ve Normal olmak üzere dört sürüş modu seçimi üzerinden aracın sürüş stiline de müdahale etme imkanı tanıyor.

Sistem, motor tepkileri dışında elektrikli süspansiyonla donatılan araçlarda, süspansiyon sertliğine de müdahale ediyor. Bir önceki jenerasyona göre 70 kilogram daha hafif olduğu açıklanan yeni 508’in ebat kısmında ise görünüme paralel değişimler var. Audi A5 Sportback ile hemen hemen aynı ebatlara sahip olan ve uzunluğu 80 milimetre kısaltılarak 4.750 milimetreye çekilen araç 1.403 milimetre yüksekliğe ve 2.793 milimetre aks mesafesine sahip. Bagaj hacmi konusunda 473 litreden 487 litreye terfi ettirilen aracın beklentileri karşılayacağını düşünüyoruz.

2018peugeot508o6

 

MOTOR&PERFORMANS
1,5 lirelik dizele baktığımızda bizleri; 130 beygir güç, 300 Nm tork, 10 saniyelik 0-100 eve 3,8 litrelik karma tüketim değeri karşılıyor. Bu karma tüketim haricinde bizim otomobili deneyimlediğimiz zaman zarfında ise bize 5.3 litrelik şehir içi tüketim değerini bize sunması oldu.

Bu rakam da bizce mükemmel seviyede diyebiliriz. Zira gerek İstanbul’un malum trafiği gerekse de hava şartlarını göz önünde bulunduracak olursak yeni nesil bu ekolojik motor bizce sınıfının en iyileri arasında yerini almışa benziyor.

Vites geçiş aralıklarının da bizde rahatsızlık hissi uyandırmadığı otomobilin ani hızlanma ivmesi de oldukça başarılıydı.

2018peugeot508o5

GÜVENLİK
Elektronik destek asistanı kısmında da beklediğimiz gibi zengin parçalarla donatılan 508’de segmentinde bir ilk olan gece görüş sistemi, gece sürüşlerinde de 140 km/s hıza kadar yayaları ve bisikletlileri algılayan yeni nesil Otomatik Acil Durum Freni, çarpışma uyarısı, aktif şeritten çıkma uyarısı, sürücü yorgunluk uyarısı, otomatik far kontrolü, hız sınırı ve trafik ışıkları tanımlaması, şerit takip sistemi ve kör nokta uyarı sistemi gibi yardımcılar görev yapıyor. Sürüş güvenliğine yönelik donanımlar dışında şehir içinde sürücünün hayatını kolaylaştıran 360° görüş açısına sahip park yardımcısı ve tespit ettiği park yerine direksiyon, gaz ve frene müdahale ederek kendi kendine park eden park asistanı gibi donanımlar da kullanıcıların yoğunlukla kullanacağı özellikler arasında.

2018peugeot508o3

FİYAT
Deneyimlediğimiz Yeni Peugeot 508 GT-Line 1.5 BlueHDi 130hp EAT8’in anahtar teslim satış fiyatı 289 bin TL’dir. Bununla birlikte otomobilin benzinli versiyonunu tercih etmek isteyen kullanıcılar da 235 bin TL’yi gözden çıkarmaları gerektiğini de belirtmek isteriz. Yine de dişli rakiplerine baktığımızda dizel versiyonun fiyat stratejisi oldukça uygun diyebiliriz.

IMG_20200103_142251-01-01

YORUM FARKI
Bence yenilenen 508’in dış tasarımda aracın genelinde olduğu gibi ışıklandırma gruplarında da kullanılan çizgiler, gece sürüşlerinde yeni modelin karakteristik şekilde rakiplerinden ayrılmasına vesile olacak. GT versiyonunda (test aracımız olan) ızgara, çift çıkışlı krom egzoz ve jant tasarımlarında sportif değişimlerin yapıldığı modelin kokpiti ise hiç şüphesi satın aldırma sürecinin en dominant kriteri olacak.

Buna paralel olarak yeni jenerasyon i-Cockpit’in de etkisiyle yeni 508’in kalite ve hissiyat olarak eskisine göre bir değil iki adım ileride olduğunu görmek hiç de zor değil. Dijital kadranlar ve joystick vites topuzunun yanı sıra aracın konsolunda kullanılan malzemelerin de kalite hissiyatı bakımından işi bambaşka bir noktaya taşıması bekleniyor.

Multimedya ekran tasarımının konsola entegre şekilde tercih edilmesi ve LED ambiyans aydınlatması pek çok kullanıcıyı memnun edecek diye düşünüyorum 🙂

Sonuç olarak tamamen hem tasarımsal hem de iç mekan anlamında yenilenen Peugeot 508 rakiplerinin korkulu rüyası olmaya geldi diyebiliriz.

Keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!
Artı/Eksi
+ Tasarım, Performans, ekonomik motor, yol tutuş, iç dizayn, kaliteli malzemeler.
Arka alan biraz daha ferah olabilirdi.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir