Şık, Eğlenceli Kompakt Bir Crossover: Yeni Mazda CX-3

By on 10 Mart 2016

İlk kez geçtiğimiz sene sonunda Los Angeles Auto Show’da gün yüzüne çıkan Mazda CX-3 Yeni kompakt crossover SUV, SKYACTIV Teknolojisi ve KODO-Hareketin Ruhu tasarımı özelliklerine sahip olan markanın yeni nesil ürün hattındaki araçların beşinci modeli… Güzel ve zarif tasarımın devamı olarak, bir araçta tüm hayatın anlatıldığı KODO ruhunda yaşam bulan keskin hatlar ile hız hissiyatı betimlenen yeni Mazda CX-3’ün SKYACTIV-D 1.5-litrelik dizel otomatik versiyonunu test ettik.

Mazda tasarım felsefesinin en yeni üyesi olan modeli yakından tanımaya ne dersiniz? O zaman size bol keyifli okumalar…

20160305_090017-01_resized_1TASARIM

Geleceğe dönük KODO tasarımının en farklı üyesi konumunda olan Mazda CX-3, sportif tasarımıyla oldukça dikkat çekici bir otomobil! Otomobilin dış tasarımında şıklığın ön planda olduğunu ifade etmemiz gerek. Kompakt bir crossover olarak keskin ön tasarımıyla dikkat çeken CX-3’ün ön yüzü de oldukça farklılaştırılmış! Çekik gözlü far yapısıyla birleştirilen yedi parçalı krom ızgara ve ince bir çizgi gibi ön tamponda uygulanan sis farları da otomobilin ön tasarımına sportif bir şıklık kazandırmış. Aracı yandan incelediğimizde arka tarafa doğru daralan cam tasarımı ve tavana entegre edilen arka spoyleri araca çarpıcı bir yandan görünüş vermiş! Mazda CX-3’ün arka görünümü ise aynen ön tasarımda olduğu gibi ince far yapısı şeklinde arka bagaj omuz çizgisine entegre edilmiş. Yine otomobilin arka yan ve ön tamponda kullanılan siyah plastik geçişler de aracın crossover kimliğini ön plana çıkarmış!

20151108_162142-01_resizedKONFOR

Yeni CX-3’ün sürücü alanına geçtiğimizde farklı bir iç tasarım alanı bizi karşıladı. Üç kollu spor direksiyon simidinin üzerine konumlandırılan kısa yol tuşları ve kavisli gösterge paneli oldukça spor kokpit alanı oluşturmuş. Buna paralel olarak ön konsolda kullanılan krom geçişler ve birbirinden bağımsız hava kanalları da iç tasarımın diğer dikkat çekici özelliklerinden biri… Otomobilde kullanılan diğer standart konfor özellikleri arasında: 2 USB girişi, hız kontrol sistemi, otomatik klima sistemi, geri görüş kamerası, 7 inç renkli dokunmatik ekran, Radyo/CD çalar yer alıyor.

20160305_090047-01_resized_1PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Mazda’nın ödüllü Skyactiv-D 6 ileri 1.5 litrelik dizel otomatik motorunu test etme imkanı yakaladığımız yeni CX-3 maksimum 4000 devirde 105 beygirlik bir güç elde edip bunu 1600-2500 devir aralıkların da 270 Nm’lik tork değeriyle desteklemiş. Tork değerinin yeterli olduğu araçta keşke Mazda mühendisleri bize göre aynı bonkörlüğü beygir gücünde de kullansalardı demekten kendimizi alamadık! Buna rağmen aracın tork güç dağılım ünitesindeki kusursuzluk sayesinde bu eksikliğin fazla da farkına varmadık desek yalan olmaz… Bununla birlikte çevreye de saygılı olan bu motorun emisyon değeri ise 136 g/km seviyesinde olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Gelelim bu özel tasarım otomobilin en can alıcı noktalarından biri olan yakıt tüketim değerlerine… Test süremiz boyunca özellikle şehir içi yoğun trafikte test ettiğimiz yeni CX-3’ün 100 km’de bize verdiği ortalama değer 6.5 litre seviyesinde oldu!

Bu değer bize biraz yüksek gelmekle birlikte aracın 1295 kg’lık boş ağırlığını da göz önünde bulundurursak o kadar da yüksek olmaması gerektiğinin altını çizmemizde fayda var. Oldukça sakin bir şekilde kullandığımız aracın yakıt seviyesi fabrika verisi olan 5.9 litreye inmesi de imkansız olduğunu da ifade etmemiz gerek! Sonuç olarak aracın mükemmel vites geçiş aralıkları ve performansı ile rakipleri arasında farkını göstereceğe benziyor.

20160305_090112-01_resized_1GÜVENLİK

Mazda denilince ilk akla gelen unsurlardan bir tanesi hiç kuşkusuz güvenliğe verdiği önem olsa gerek. Yeni CX-3’ün de bu geleneğin bir devamı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu modelin de bir çok güvenlik ekipmanına sahip olduğunu sizlerle de paylaşmak isteriz. Otomobilde yer alan standart güvenlik ekipmanları arasında Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC), Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Lastik basıncı izleme sistemi, Ön-perde ve yan hava yastıkları, yokuş kalkış desteği gelmektedir.

FİYAT

Test aracımız olan Yeni Mazda CX-3 1.5 dizel Otm. başlangıç fiyatı 88.500 TL’den başlamaktadır.

SONUÇ

Son yıllarda Mazda markasının gerek dünya pazarında gerekse de ülkemizde yapmış olduğu atılım bence takdire şayan bir iş… Bunu hiçbir zaman abartmak için söylemiyorum. Siz de bir bakın etrafınıza yeni nesil KODO tasarım felsefesinin ürünleri olan Mazda modellerinin çevremizde ne kadar çoğaldığını fark edeceksinizdir. Bir marka düşünün. Bundan belli bir zaman öncesine kadar otomobil pazarında hiçbir etkisi olmaz iken bugün yeni çıkardığı veya çıkaracağı modeller insanlar tarafından merakla beklenir olsun!  Bir elin parmağını geçmeyen bu markaların arasında bence Mazda en üstlerde gelmektedir kimse alınmasın gücenmesin… Gelelim yeni CX-3’e… Yazının başında da dediğim üzere bu yeni model KODO tasarım felsefesinin bence en nadide üyesi olsa gerek! Gerek dikkat çekici tasarımı gerekse de kaliteli iç mekan işçiliği bunun en önemli ve etkili özelliği olsa gerek… Ülkemiz yollarında hızla sayısı artan KODO tasarımlı Mazda’ların önümüzdeki zaman zarfında sayılarının daha da artacağını gözlemlemekteyiz. Sonuç olarak bir Crossover’dan beklenen her şey Mazda CX3’de mevcut. Şimdiden keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

Ülkemizde markanın bu denli sıçrama göstermesinde hiç kuşkusuz Mazda’nın başarılı Genel Müdürü sevgili abim Nurkan Yurdakul, Hülya Pamuk ablam ve arkasındaki başarılı ekibi buradan tebrik edip başarılarının devamını dilerim!

 

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI

HAKAN ALKAN

twitter.com/alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir