mouse ile üzerine gelince

Şehrin Yeni Yakışıklısı: Ford Puma

By on 22 Ekim 2020
IMG_20201020_141451-01

Ford’un Romanya’da bulunan Craiova Tesisi‘nde üretilen Puma, Markanın SUV ürün gamı içerisinde özellikle tasarımıyla dikkat çekmesini beklediğimiz modelin bu beklentileri karşılamak konusunda hiç zorlanmayacağını söyleyebiliriz.

Her geçen gün pazar payı artan kompakt SUV sınıfında kendisine yer açacak olan Puma’nın B segmenti platformu üzerine geliştirildiğini görüyoruz. Nispeten giriş seviyesi olarak nitelendirebileceğimi bu altyapının daha kullanışlı hale getirilmesi içinse dingil mesafesi ve iz genişliği gibi bölümlerde iyileştirmelere gidilmiş olması oldukça önemli.

Ford, otomobil severlerin artan ilgisine paralel olarak SUV ve SUV karakterini yansıtan crossover modelleriyle ürün portföyünü zenginleştirmeye devam ediyor. Şehrin en yeni, en havalı ve en stil sahibi üyesi Yeni Ford Puma, farklı tasarımı, yenilikçi teknolojileri ile segmentine yeni bir soluk getiriyor, şık ve sportif çizgileriyle Ford’un tasarım karakterinde geleceğe doğru yepyeni bir sayfa açıyor.

Gelin Puma’yı daha yakından inceleyelim…

IMG_20201020_141646-01

TASARIM&DONANIM
Yeni Ford Puma’da alçak ve eğimli tavan çizgisi, önden arkaya doğru yükselen ve arkaya doğru iyice genişleyen omuz çizgisi dinamik ve güçlü bir görünümü beraberinde getiriyor. Yatay formlu iki parça stop lambası tasarımı, sadece daha geniş bir arka görünüm sunmakla kalmıyor aynı zamanda bagaj erişimi ve kullanımını kolaylaştırıyor.

unnamed

FORD_PUMA_2

Yeni Puma, iç tasarımında ise ergonomi, inovatif yaklaşım ve konfor ile dikkat çekiyor. Donanıma bağlı olarak sunulan sökülebilir ve yıkanabilir ön ve arka koltuk kılıfları kabin içini ilk günkü gibi temiz tutmaya yardımcı oluyor.
Ön koltuklarda daha fazla konfor için bel desteği sunulurken, artan aks mesafesi, araç yüksekliği ve ince sırtlıklı ön koltuk tasarımı Yeni Puma içindeki yaşam alanının da artmasına olanak tanıyor. Bu boyutsal büyümeye ek olarak Açılabilir Panoramik Cam Tavan tasarım ile ferah bir iç ortam elde edilmesi sağlanmış.

IMG_20201020_141710-01

Aracın tasarım karakteri ise oval hatlar üzerine kurulmuş durumda. Tercih edilen genel gövde tasarımının karakteristik ışıklandırma gruplarıyla tamamlandığını da görebiliyoruz. Puma Titanium donanım paketinde; 18 inçlik alaşım jantları, ön ızgara, sis farı ve yan marşpiyelerde krom detayları, metalik gri arka difüzörü, deri direksiyonu ve ahşap eklentileriyle fark oluşturmaya çalışıyor.

ST-Line paketinde ise jantlar 19 inçe kadar yükselebilirken, süspansiyon ve kokpitteki bildiğimiz dokunuşlarla işler biraz daha sportif karaktere kayıyor.

iste-yayimlanan-ilk-goruntuleriyle-ford-puma-1

Sınıfının en iyi bagaj hacmini beraberinde getirme iddiasına sahip olan Puma’da 456 litrelik bir alan söz konusu. Fonksiyonellik için üç farklı konumda ayarlanabilen bagaj zemini akıllı bagaj kapağı teknolojisiyle destekleniyor olması da fazlasıyla önemli. Kokpitin merkezinde yer alan ekranın 12,3 inç ebatında olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

fordpuma

MOTOR&PERFORMANS
Daha çevreci ve hibrit elektrikli araçların tercih edildiği yeni bir çağa girerken, Ford Puma bu doğrultuda geleceği yaşatıyor. Yeni, ileri görüşlü, gelişmiş EcoBoost hibrit benzinli motor seçenekleriyle sunulan Puma olağanüstü bir performansın yanı sıra etkileyici bir yakıt ekonomisi ve içten yanmalı klasik motorlara göre fark edilir ölçüde düşük CO2 emisyonu sağlıyor.

Test aracımız olan Puma’nın 1,0 litre EcoBoost benzinli motoru 125 PS’lik versiyonu şehir içinde bize 7,4 lt/100 km yakıt tüketimi ve 127 gr/km CO2 emisyon salım değerine (99 gr/km ve 4,4 lt/100 km NEDC) imza attı. Ayrıca ST-Line donanımda 1.0L EcoBoost hibrit 155PS 6 ileri manuel seçeneği ürün gamına eklenmiş.

IMG_20201020_141738-01

GÜVENLİK
Euro NCAP’ten 5 yıldız alan Ford Puma’nın dört bir yanı 12 ultrasonik sensör, üç radar ve iki kamera ile denetleniyor. Tüm bu sistemlerden elde edilen veriler gerek sürüş, gerekse de park ve manevra esnasında sürücünün hayatını kolaylaştırmak ve daha güvenli bir sürüş tesis etmek üzere kullanılmış.

1_11

Yeni Puma, gelişmiş sürüş destek sistemleri, daha kolay, daha az stresli ve daha güvenli bir sürüş deneyimini de beraberinde getiriyor. Dur-kalk özelliğine sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, E-Call ve Şerit Takip Sistemi gibi donanımlar hem otoyol ve dur-kalk trafikte daha az stresli ve güvenli bir sürüş sağlıyor.

Bir B segment Ford’da ilk olan, 180 derece açılı geri görüş kamerası, aracın arkasından geçen yayaları, bisikletlileri veya diğer araçları daha erken görme olanağı sunuyor. Çapraz Trafik Uyarısı özelliğine sahip Kör Nokta Uyarı Sistemi (BLIS) sadece kör noktadaki araçlar konusunda sürücüyü uyarmakla kalmıyor, aynı zamanda geri manevra esnasında arkadan geçmek üzere olan araçlar konusunda da sürücüyü uyarıyor. Sürücünün tepki vermemesi halinde sistem otomatik olarak fren yapabiliyor.

FİYAT
Test aracımız olan Ford Puma ST-Line 1.0L EcoBoost 125PS’in anahtar teslim satış fiyatı 343.600 TL’dir. Aracın ülkemize giriş fiyatı ise 212 bin TL’den başladığını da ifade etmek isteriz.

IMG_20201020_141416-01

YORUM FARKI
Ülkemizde ve dünyada son yılların moda kasa tipi olan SUV model otomobillere olan ilgi güç geçtikçe artarak devam ediyor. Ford Kuga ile yakaladığı bu satış başarısının ardından Puma’yı da ülkemize getirerek satışlarını artırma hedefinde…

Kısa sürede olsa test günlerimizin ardından otomobil hakkındaki düşüncem oldukça olumlu diyebilirim. Puma’nın gerek kusursuz performansı, gerekse de farklı tasarımıyla bence kullanıcıların ilgisini çekecektir. Bunlara birde ekonomik yakıt tüketimini de eklersek Puma’nın tadından yenmez diye düşünüyorum. 🙂

Aracın geniş iç dünyasında kaliteli plastik malzemelerinde kullanıldığının altını çizmek isterim. Ancak şunu da ifade etmek isterim ki Puma’nın rakipleri çok dişli ve işi gerçekten zor. Zor ama imkansız da değil ayrıca. Şimdiden bu keyifli SUV tercih edeceklere keyfi maksimum günler dilerim.

Otomobilinize bindiğinde emniyet kemerini bağlayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Yeni testlerde buluşmak üzere…

Kalın Sağlıcakla

 

Artı/Eksi
+ Performans, Yakıt Tüketimi, Tasarım, Sürüş konforu.
Olumsuz bir durum gözlemlemedik.

 

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir