Sedan Alemi Kızışıyor! Yeni Peugeot 301

By on 11 Eylül 2017

Lanse edildiği 2012 yılından bu yana 360.000 adet satan özellikle B sedan segmenti için geliştirilen ve PSA Grubu’nun İspanya’daki Vigo tesislerinde üretilen Yeni Peugeot 301, makul fiyat aralıklarında kompakt bir sedan arayan müşterilere için ideal bir otomobili…

Peugeot’nun en çok satan modellerinden bir tanesi olan 301, sahip olduğu nitelikler ve sahip olduğu yeni teknolojilerle B sedan segmentindeki müşteri sayısının artmasını sağlayan yeni Peugeot 301 güncel Peugeot modelleriyle aynı tasarım dilini bünyesinde barındırmış. Bizde oto sevdası “Test Merkezi” olarak makyajlanan 301’i sizler adına deneyimleyip yorumladık.

IMG_20170907_184234

TASARIM-DONANIM
Peugeot’nun B segment sedan ligindeki temsilcisi 301, yenilenmiş formuyla geçtiğimiz kasım ayı içerisinde karşımıza çıkmıştı. Geliştirilmiş çizgisiyle çok daha üst segment bir otomobil havasına kavuşan 301, bagaj hacmi ve iç hacim konusunda da sınıfının en iddialı otomobili konumunda.

Öncelikle Peugeot 301 artık güncel diğer Peugeot modellerinde olduğu gibi aynı tasarım dilini bünyesinde barındırıyor. Dik konumlu radyatör ızgarası, gövde ile aynı düzeyde bulunan farlar ve büyük bir titizlikle uygulanan değişikliklerle yeni Peugeot 301 müşterilerine çekici bir görünüm sunarken markanın imzası niteliğinde olan LED gündüz farları bünyesinde barındırdığı teknolojiyi gözler önüne sermiş.

Markanın yeni modellerinde olduğu gibi yeni Peugeot 301’in burun tasarımını da büyük ‘Aslan’ logosuna ev sahipliği yapan dik konumlu ön ızgara ve dinamik tasarımlı ön tampon domine edilmiş. Farlar gövdeyle aynı düzeyde tasarlanırken ön ızgara tarafından vurgulanmış ve geniş hava girişlerine sahip dinamik tasarımlı ön tampon tarafından altı çizilmiş. Bütün bu tasarım yapısı markanın imzası niteliğinde olan LED farlar, sis farları ve tampondaki geniş hava girişlerini ön plana çıkartmış.

Bununla birlikte düzgün çizgileriyle yalın, ancak bir o kadar da dinamik bir tasarıma sahip olan motor kaputu aerodinamik açıdan optimize edilerek bombeli ön camla bütünleştirilmiş. Arkaya doğru zarifçe eğim alan tavan, tavan tasarımını tamamlayan arka cam ve bagaj kapağıyla bütünlük sağlamış.
Gelelim iç tasarıma. Peugeot’nun yine yeni nesil 3008 ve 5008 ile karşımıza çıkardığı yeni nesil i-Cockpit teknolojisinin birazda olsa uçlarını burda görmeyi bekliyoruz lakin henüz bununla ilgili olumlu birşey söylemek zor. Bununla birlikte Peugeot, 301 Sedan’ın konsolunda da değişiklik yapmayı es geçmemiş elbette. 301’in merkezinde konumlandırılan sisteme 7 inç boyutunda kapasitif ekrana yer veren Peugeot’nun bu sistemi MirrorLink, Android Auto ve Apple CarPlay desteğini kullanıcısına sunuyor.

YeniPeugeot301aa

Otomobildeki teknolojik gelişim iç mekânda da devam ediyor. Gösterge panelindeki bilgi ekranı ise sürücüye ihtiyacı olan bilgileri aktarıyor. Orta konsolun en üstünde gümüş bir çerçeveyle vurgulanan 7 inç büyüklüğündeki kapasitif dokunmatik ekran yer alıyor. Yeni nesil ünite Tom Tom navigasyon ve geri görüş kamerası için ara yüz olarak görev yapıyor. Merkezi ekranın altında iklimlendirme sisteminin kumanda paneli yer bulurken elektrik kumandalı camların düğmeleri ise vites konsolunun sol ve sağ yanında konumlandırılmış. Dolayısıyla sadece yaşam alanı genişliği ve pratikliğiyle değil yeni Peugeot 301 aynı zamanda araç içi bağlanabilirlik noktasında da benzersiz bir deneyim sunmuş.

TomTom‘un üç boyutlu navigasyon sisteminin yer aldığı 2017 301 Sedan’da arka kamera da donanım dâhilinde sunulan opsiyonlar arasında yer alıyor. Multimedya sistemiyle birlikte konsolda yer alan klima kontrol ve cam açma düğmelerinin elden geçtiğini söyleyebiliriz.

Kaliteli ve modern algısıyla dikkat çeken iç mekân, ön de ve arka koltuk sırasında konforlu ve pratik bir yaşam alanı sunuyor. 2,65 metre uzunluğundaki dingil mesafesinin de katkısıyla yeni Peugeot 301 beş kişiyi rahat ettirecek bir yaşam alanı sunuyor. Dolayısıyla arka koltuk yolcularına ön koltuk pozisyonuna bağlı olarak 12 cm ile 26 cm arasında değişen bu sınıfın en iyi diz mesafesini ortaya çıkarmış. İç mekân ferahlığı demişken otomobilin 35 litresi bagaj halısının altında olmak üzere 640 litrelik geniş yükleme alanından da söz etmeden geçmeyelim!

YeniPeugeot301kk

MOTOR – SÜRÜŞ DİNAMİKLERİ

301’in motor kaputunun içerisinde yer alan 1.6 litrelik Common rail tipi direkt enjeksiyon, değişken geometrili turbo dizel motor maksimum 4000 devirde 92 beygirlik güç üretip 1750 devirde 230 Nm tork ile destekliyor. 5 ileri manuel şanzımana sahip olan bu ekonomik motorun şehir içindeki yakıt sarfiyatı ise sadece 5 litre!

Peugeot markasının özellikle dizel motorlardaki bu ekonomikliğini bilmeyen yoktur. 301 ailesi de aynen bu geleneğin bir devamı olarak yakıtı adeta koklayan bir otomobil… 301 ile şehirler arası yolculuk yapıyorsanız şayet bu rakam 3.5 litrelere kadar da düşebilmekte olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu kadar ekonomik olmasının bizce bir diğer nedeni ise aracın 1000 kg’lık ağırlığı olsa gerek. Dolayısıyla tüketimde 301 bizce rakiplerinin korkulu rüyası olmaya devam edecek bir otomobil…

GÜVENLİK
301 Sedan’ın güvenlik ögeleri kısmına baktığımızda Yeni Peugeot 301, pasif ve aktif olmak üzere son derece geniş bir güvenlik donanımlarına sahip olduğunu görüyoruz. Aracın arkasındaki bölgeyi geniş ekranda gösteren geri görüş kamerası ve park yardımcısı, park ve manevraları kolaylaştırıyor. Hız sınırlama/sabitleme sistemi daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş sunarken ESP, ABS, EBA ve lastik basınç kontrol sistemi (TPMS) gibi elektronik yardımcılar ise sürüş güvenliğini desteklemiş. Olası bir çarpışma anında ön ve yan hava yastıkları ile arka üç nokta emniyet kemerleri yolcuların güvenliğini tesis ederken arka koltuklardaki ISOFIX bağlantı sistemi çocuklara ek güvenlik sağlanmış.

FİYAT
Test aracımız olan yeni Peugeot 301 1.6 HDi 92 HP versiyonunun anahtar teslim fiyatı 79.338 TL ‘dir.

YeniPeugeot30110

YORUM FARKI
Peugeot, sedan otomobil ailesinin 508’in ardından gelen üyesi olan 301 Sedan’a yeni nesil tasarım dilini uygulayarak karşımıza iddialı bir fiyat/performans modeli çıkardı.

Peugeot’nun, Citroen’le tasarımını paylaşımlı olarak kullandığı binek segment otomobili 301 Sedan yeni formuyla gün yüzüne çıktı. Yeni nesil tasarımıyla karşımıza çıkan 301 Sedan’da, 3008 ve 5008 modellerinden görmeye alışık olduğumuz ön tasarım hatlarını görmek herkes gibi bizleri de fazlasıyla memnun eden detaylar arasında. Yeni nesil ızgarayla birlikte, 308’de olduğu gibi Active donanım seçeneklerinde verilen LED gündüz farları, 301 Sedan’da da ön tampona entegre olarak karşımıza çıkıyor.

Sonuçta fiyat olarak orta seviyedeki alıcıların kolaylıkla ulaşabileceği bir model olarak tasarlanan 301’in ekonomikliğine de diyecek yok. Özellikle sedan sever tüketiciler için tam olarak bütçelerine uygun bir aile otomobili olduğunu da sizlere ifade etmek isterim. Şimdiden aracı tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
facebook.com/Oto Sevdası
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir