Sebastian Vettel, Formula 1 Dünya Şampiyonluğunu İlan Etti…

By on 28 Ekim 2013

Formula 1 Infiniti Red Bull takımı ve Sebastian Vettel sezonun bitmesine 3 yarış kala zaferini kutladı. Infiniti’nin Performans Direktörlüğü görevini üstlenen Sebastian Vettel, Formula 1’de üst üste 4 şampiyonluk kazanan en genç pilot olarak tarihe geçti.

19 yarışlık 2013 Formula 1 sezonunun bitimine 3 yarış kala, Infiniti Red Bull takımı şampiyonaya 4. kez dünya şampiyonu olarak damgasını vurdu. Spor tarihinde 4 kez üst üste şampiyon olan en genç kişi olan Sebastian Vettel sayesinde Infiniti Red Bull takımı tekrar şampiyonluk tacını giydi.

Vettel, açık ara önde götürdüğü yarışı, 1:31.12.187’lik derecesiyle ilk sırada bitirdi. Vettel böylece art arda 6’ncı, sezondaki 10’ncu, kariyerindeki 36. yarış galibiyetine ulaştı. Yarış sonunda puanını 322’ye çıkaran Vettel, sürücüler klasmanındaki en yakın rakibi Alonso ile arasındaki farkı 115 puana yükseltti ve sezonun bitimine 3 yarış kala üst üste 4’ncü şampiyonluğunu ilan etti.

Vettel tecrübelerini Infiniti Q30 modeline de aktarıyor

Infiniti, sezon başında takımla olan partnerliğini takımın “İsim ve Araç Performans Partneri” haline gelerek ve Infiniti Red Bull Racing olarak ismini değiştirerek güçlendirdi. Formula 1 takımına Infiniti’den, prosesler ve malzeme teknolojileri anlamında aktarımlar sağlandı. Buna karşılık, Infiniti Performans Direktörü olarak atanan Sebastian Vettel’in kendi tecrübelerinden de Infiniti’nin FX Vettel Edition ve Q50 modellerinin geliştirilmesinde yararlanıldı. Infiniti’nin ilk kez Avrupa’da üretilecek ve 2015 yılında satışa sunulacak olan Infiniti Q30 modelinin geliştirilmesinde de yine F1 Şampiyonu Vettel’in tecrübelerinden yararlanılıyor.

Vettel, F1 tarihin en genç üst üste 4 kez şampiyonluk kazanan sürücüsü oldu

Vettel, Arjantinli Juan Manuel Fangio, Fransız Alain Prost ve vatandaşı Michael Schumacher’den sonra 4 kez şampiyonluk yaşayan dördüncü isim olmayı başardı. 26 yaşındaki Vettel, bu başarısıyla Formula 1 tarihinin üst üste 4 şampiyonluk elde eden en genç sürücüsü oldu.

Vettel, “Prost, Fangio ve Michael gibi kişilere katılmak inanılmaz” diyerek şunları söyledi: “Bugün benim için hayatımın en iyi günü. Teşekkür etmem gereken çok insan var. Bunlardan biri Infiniti. Infiniti’nin bu yıl artan hakimiyeti benim de desteğime katkı yaptı, bu yüzden bir başka Dünya Şampiyonası ile onları ödüllendirebildiğim için mutluyum. Infiniti’nin otomobillerini geliştirmek ve ilişkimiz güçlenmeye devam ettiği için bu, hepimizin paylaşabileceği kilit bir an”.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir