Scuderia Toro Rosso 2014 Yılından İtibaren Renault Motoru Kullanacak!

By on 31 Mayıs 2013

Renault ve Scuderia Toro Rosso, Renault Sport F1’in Scuderia Toro Rosso’ya 2014 yılından itibaren motor (turboşarjlı V6 motor ve enerji geri kazanım sistemleri) tedarik edeceği uzun vadeli işbirliğini açıkladı.

Ortaklık, Renault ve Toro Rosso’nun kardeş takımı olan ve altı yıllık geçmişinde üç üretici ve sürücü şampiyonluğu bulunan Infiniti Red Bull Racing arasındaki mevcut işbirliğini temel alıyor. Anlaşmaya göre bu işbirliği 2014 yılında başlayacak ve sonrasında da devam edecek, Infiniti Red Bull Racing yeni V6 turbo güç ünitesinin geliştirme ortağı olarak kalacak.

Jean-Michel Jalinier, Renault Sport F1 Başkanı

Infiniti Red Bull Racing ile aramızdaki ortaklığa dayanarak Toro Rosso’ya tedarik sağlama konusunu görüşmek bizim için mantıklıydı; bu beklenen bir sonuçtu. Anlaşmayı tamamlamadan önce bütün taraflar için en iyi olacak koşulları titizlikle değerlendirdik. Toro Rosso köklü bir şirket, sahip olduğu güçlü kadrosu ve tesisleri takıma, yarışlarda sürekli olarak puan sağlama potansiyeli sunuyor.

Renault F1’e, kazanmak ve ürünlerinin üstünlüğünü göstermek için katılıyor. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için, en üst düzeyde çalışan takımlara ihtiyacımız var; bu nedenle de Toro Rosso ile anlaşma imzalamaktan gurur duyuyoruz.

Pisttlerin dışında da, Red Bull markasının dünya çapında müşterilerimizle ortaklığını geliştirmemiz konusunda bize yardımcı olacak. Tıpkı Infiniti Red Bull Racing ile olduğu gibi, Toro Rosso ile de uzun ve çok boyutlu bir ilişki oluşturmayı istiyoruz.

Franz Tost, Scuderia Toro Rosso Takım Yöneticisi

2014 sezonundan itibaren Renault motorlarını kullanmaya yönelik anlaşma imzalamaktan mutluluk duyuyoruz; bu sezonda yeni yönetmelikler birtakım zorluklar getirecek. Planlarımızı erken bir dönemde gerçekleştirmeyi başarmamız çok önemliydi, böylece gelecek yıla olabildiğince iyi hazırlanabileceğiz. Renault ile çalışmayı beklerken, bir yandan da 2007 yılından bu yana motor tedarikçimiz olan Ferrari’ye teşekkür etmek istiyorum. Bize, son derece etkin ve güvenilir bir motor ve mükemmel bir servis sundular.

Christian Horner, Infiniti Red Bull Racing Takım Yöneticisi

Red Bull ve Renault için strateji açısından, Scuderia Toro Rosso’nun 2014 sezonundan başlayarak Infiniti Red Bull Racing ile aynı motoru kullanması oldukça anlamlı. Bu da Red Bull ve Renault arasındaki sinerjinin giderek artmasını sağlayacak.

Bernie Ecclestone

Bu anlaşmanın gerçekleştirilmesi beni çok mutlu etti. Renault’nun spora katkısı ve birçok takıma verdiği destek, gelecek yıllarda çeşitliliği korumak açısından önemli.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir