Sanki 3 Oda 1 Salon: Chevrolet Cruze SW!

By on 19 Mayıs 2013

Ülkemizde SW otomobillere karşı ilgi son yıllarda yoğun bir şekilde artış göstermeye başlandı. Otomotiv tüketicileri bugüne kadar sedan ve hatchback otomobillere ilgi gösterirlerdi. Günümüzde ise bu tabu bizce firmaların birbiri ardına çıkardığı iddialı ve kaliteli SW modelleriyle yıkılmaya başladı. Chevrolet’de bu sürece ülkemizde satış rakamlarını alt üst eden modeli Cruz ailesine SW modelini de ekleyerek pazarda bende varım dedi… 1.4 litrelik 140 beygirlik manuel benzinli motorunu test etme fırsatı yakaladığımız bu geniş ve ekonomik aile otomobilini gelin daha yakından tanıyalım.

TASARIM

Dış tasarım anlamında kardeşi Cruze ile benzerlikler gösteren Cruz SW, sofistike ve sportif tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmesini bilmiş! Kaslı yapısıyla SW’dan çok sportif bir otomobil havasını yansıtan yeni Cruze SW, keskin detaylarıyla dikkat çekiyor. Geriye doğru keskinleşen ön farlarına kombine edilmiş krom çerçeveli sis far grubu otomobile ayrı bir hava katmış… Motor kaputundan yanlara ve arkaya doğru uzanan dik omuz çizgileri de Cruz’un diğer tasarım detayı olmuş.  Otomobilin arka bölümüne baktığımızda ise sportif tasarım burada da karşımıza çıkıyor. Bagajın üst kısmında kullanılan rüzgarlıktan tutunda tavandaki fazla bagajınızı koymaya yardımcı krom çıtalarına kadar SW Cruz tamamen akıcı tasarımın örneğini yansıtan bir otomobil olmuş. Tasarımdan ödün vermeyen aynı zamanda da ailesiyle ferah bir ortamda yolculuk etmesini seven müşteri kitlesinin ilgisini hakeden bir otomobil Chevrolet SW!

KONFOR VE İÇ MEKAN

Chevrolet Cruze SW’nin kokpitinde kullanılan yüksek kalitedeki iç mekan malzemesi ilk dikkatimizi çeken unsur oldu. Bunun haricinde diğer Chevrolet modellerinde de kullanılan ve kullanıcılarında beğenisini kazanan üç kollu spor direksiyon simidi bu modelde de karşımıza çıktı! Direksiyon üzerine konumlandırılan kısa yol tuşları sayesinde de otomobil ile seyir halindeyken müzik sistemini ve hız sabitleyiciyi rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca yeni jenerasyonda karşımıza çıkan Yeni nesil interaktif bilgi ve eğlence sistemi Chevrolet MyLink’ın 7 inçlik dokunmatik LCD ekranı ile Bluetooth ve USB bağlantıları ile akıllı telefonunuz ve USB belleğinizdeki içeriklere kolayca ulaşabiliyorsunuz! Buna paralel olarak özel tasarlanmış beyaz-buz mavisi LED aydınlatmalı gösterge ekranı da Chevrolet’e çok şık bir hava kazandırmış… 513 litrelik geniş bagaj hacmine sahip olan Cruze SW’de ferah iç mekan ve geniş diz mesafesi dikkat çeken bir diğer konfor özelliği arasındaki yerini almış!

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan 1.4 litrelik 6 ileri manuel turbo benzinli motor 140 beygirlik bir güç üreterek bunu 200 Nm’lik tork oranı ile desteklemiş. Bizce bu tork oranı biraz daha yüksek rakamlarda olabilirdi zira olsaydı eğer 140 beygirlik güçle daha agresif bir Cruze ortaya çıkmış olurdu diye düşünüyoruz! Ancak gerek vites geçişlerindeki sorunsuzluk gerekse de performanslı bir seyir seyretmesi otomobilin böylede ideal olduğunu bize kanıtladı… Gelelim Cruze SW’nin yakıt tüketim değerlerine. Test süremiz zarfında 100 km’de bize ortalama 9.6 litrelik yakıt değeri sunan Cruze SW’i biraz agresif kullandığımızda ise bu tüketim değerinin 10.5 litrelere kadar çıktığına şahit olduk! Otomobilin bu yüksek tüketim rakamlarını sunmasındaki en büyük nedenin hiç kuşkusuz 1.4 litrelik motoru olduğu aşikar… Yinede sakin kullanımlarda ve şehirlerarası yollarda bu rakamların birden bire 5.6 litreye kadar gerilediğini de belirtmeden geçmemek gerek! Ne demiş atalarımız ‘Yiğidi öldür ama hakkını ver!’ Start&Stop teknolojisinin de kullanıldığı Chevrolet Cruze’de bizce bir diğer eksiklik ise otomobilde yokuş kalkış desteğinin olmayışıydı. Belki önümüzdeki dönemlerde Chevrolet mühendisleri sesimize kulak verir ve bu konforlu otomobile bu özelliği de katmış olurlar…

GÜVENLİK

Chevrolet Cruze markası öncelikle 2009 yılında Euro NCAP güvenlik testlerinden 5 yıldızı aldığını belirtmek isteriz! Bunun haricinde ise Cruze SW’de standart olarak yer alan güvenlik ekipmanları arasında sekiz hava yastığı, ABS, Çekiş kontrolü (TCS), Elektronik Stabilite Kontrolü Programı (ESC), Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD) yer almış!

FİYAT

Test aracımız olan Chevrolet Cruze SW’un anahtar teslim satış fiyatı 49.440 TL’dir.

SONUÇ

Ailenizle beraber hoşça vakit geçirip konforlu ve ferah bir ortamda yolculuk yapmak isteyenlerin tercih seçenekleri arasına Yeni Cruze SW’de bence dahil oldu! Tamamen aileler için tasarlanan Cruze SW’in torku biraz düşük olsa da beygiri biraz olsun bu açığı kapatmış… SW otomobillere ilginin her geçen gün arttığı ülkemizde Cruze SW bu zorlu pazarda bende varım diyerek kendini göstermeyi bilmiş! Şimdiden ferah ve konforlu bu otomobili alacaklara şimdiden ailesiyle keyifli ve kazasız sürüşler dilerim…

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

Yorum Farkı
Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir