mouse ile üzerine gelince

Samuray Makyajlandı: Honda Civic 1.5 Turbo

By on 24 Aralık 2019
IMG_20191218_145011-01

C sedan segmentinin en sevilen otomobillerinden biri olan Honda Civic geçtiğimiz aylarda yenilendi. Bizce bu yenilikte tasarımda göze çarpan bir değişiklik olmasa da, sürüş konforu ve güvenlik anlamında büyük bir farkla gelmiş diyebiliriz.“ İçinde fazlası var” sloganıyla yeni teknolojisine vurgu yapan Yeni Civic Sedan yarı otonom sürüş özelliklerine sahip olduğunu da ifade etmeden yazımıza başlamayalım.

TASARIM&DONANIM
Yaşlısı, genci tarafından tercih edilen Honda Civic, ilk kez 1972 yılında görücüye çıktı. O dönemde sadece iki ve üç kapılı versiyonları satılan modelin beğenilen ve ekonomik yapısı ile Japonya’yla birlikte özellikle Amerika ve Avrupa pazarlarında da kendisine haklı bir yer edindi. Ülkemizde Japon arabaları deyince ilk akla gelen markalardan ve modellerden birisi olan Honda Civic milyonlarca bağımlısı olan bir otomobil olmayı başarıyla sürdürüyor.

IMG_20191218_144950

Markasının makyaj niteliğindeki ufak değişimleriyle güncellediği Civic, ülkemizin en çok satan modellerinden olma iddiasını yeni model yılıyla da devam ettirecek gibi gözüküyor. Aracın tasarım noktasında tampon başta olmak üzere gövde üzerinden yapılan dokunuşlarla zenginleştirilen otomobil için önceki versiyonda opsiyonel olarak sunulan bazı donanımların artık standart haline getirilmiş olması da yine kullanıcıların dikkatini çekecek noktalar arasında yer alıyor.

IMG_20191218_145214-01

Burada ön tampon ve sis farlarının çevresinde hissettiğimiz sezgisel değişimler, yine gövdenin önemli parçalarından olan hava kanallarındaki diğer noktalarla desteklenmiş. Standart haline getirilen ve deneyime en büyük etkiyi verecek olansa full-LED ışıklandırma grubu olmuş. Bu bölümle birlikte Civic’in far grubu tasarımında yine tasarımsal değişim gözler önüne serilmiş.

yeni-honda-civic-sedan-12-KL0V

Özellikle iki önceki neslinde tasarım anlamında kompakt sedan sınıfına renk katan Honda Civic, güncel modelde de benzer bir yenilikçi portre çiziyor. 4648 mm uzunluğundaki otomobilin arka bölümü çok özgün. Alçak ve eğimli tavanın bagaj kapağıyla bütünleşmesi Civic Sedan’a liftback silueti kazandırılmış.
Arka koltuklarda oturanlar için diz mesafesinde cömert davranan otomobilin arka baş mesafesi de sınıf standartlarını karşılayacak kadar geniş. Bir önceki nesille karşılaştırıldığında 20 mm alçalan sürüş pozisyonu iniş-binişlerde biraz atletik olmayı gerektirirken insan kendisini spor bir otomobildeymiş gibi de hissedebiliyor. İşçilik anlamında rahatsız edici bir kusuru olmayan Civic Sedan’ın kokpitinde sert plastiğe bolca yer verilmiş. Bu konuda daha iyi hissettiren rakipler var.

yeni-honda-civic-sedan-10-IcXO

Modern ve yenilikçi mühendislik çözümlerini bünyesinde barındıran yeni Civic Sedan hafif yapı, rijit gövde, düşük ağırlık merkezi ve son derece gelişmiş bir süspansiyon sistemi ile oldukça keyifli ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor. Yalın iç mekân, yeni teknolojiler ve kaliteli malzemelerle dikkat çekiyor. Alçak oturma pozisyonu sürücüye daha sportif bir his sağlıyor. Araçta bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect, Apple CarPlay ve Android Auto desteği bulunuyor.

MOTOR&PERFORMANS
Aracın kalbine yerleştirilen ve Honda Civic Sedan, daha önce yalnızca Civic RS versiyonuyla alınabilen 1.5 litrelik VTEC Turbo benzinli motor 182 beygirlik güç elde edip 220 Nm Tork ile desteklenmiş.
Test süresi boyunca şehir içinde kullandığımız aracın ortalama tüketim değeri ise 8 litre sınırlarında olduğunu belirtmek isteriz. Ancak sakin kullanımlarda ulaşılabilen bu değerin agresif kullanımda yukarılara çıkacağını da hatırlatmakta fayda var.

IMG_20191218_145041

GÜVENLİK
Bu kadar sporcu bir otomobilin güvenlik ekipmanları da kendine özgü olmalı. Civic’de bunun bilincinde bir otomobil olarak kullanıcısına birbirinden farklı güvenli sürüşlerini destekleyici özellikler sunmuş.
Öncelikle Civic dizelde sürücü, ön yolcu, yan ve perde hava yastıkları, ABS fren sistemi, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) ve Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA) gibi güvenlik özellikleri standart olarak sunulmakta. Panik fren anında fren gücünü artıran Acil Durum Fren Desteği (BA) gibi akıllı ekipmanlara da yer verilmiş!

IMG_20191218_144929

FİYAT
Deneyimleme fırsatı bulduğumuz aracımız olan Yeni Honda Civic Sedan 1.5’in anahtar teslim satış fiyatı 173 bin TL’dir. Modelin fiyat aralığının ise motor ve konfor özelliklerine göre 115 bin TL ile 230 bin TL seviyeleri arasında yer almaktadır.

IMG_20191218_145405-01

YORUM FARKI
Japon markası olan Honda Civic, gerek geçmişten günümüze gelişerek geldiği sportif duruş geleneği gerekse de sağlamlığı ile fanatiklerinin her zaman gönlünde taht kuran bir otomobil…
Bu kadar iddialı bir giriş yaptım zira elimize her aybaşı gelen 2. El satış raporlarında baktığımda Civic markasının ülkemiz tüketicisi tarafından hep üstlerde olduğunu gözlemledim. Bu ilgiye kayıtsız kalmayan Japon mühendisler de birbiri ardına keskin bakışlı Civic’leri Türk ve dünya tüketicisinin beğenisine başarıyla sundu.

Bizim insanımız sizlerin de iyi bildiği üzere halk tabiriyle doğuştan façalı otomobillere olan ilgisi hep tavan yapmıştır. Honda’da bunu çok iyi bilen bir üretici olarak geçmişten beri hep ilgi çekici tasarımlara ve de faça diye tabir edilen modellere imza atmıştır.

Ben oldum olası spor otomobillere ve de doğuştan fiyakalı (yani halk tabiriyle façalı) makinalara hayranlık beslemişimdir. Bunu kim beslemez ki? 🙂

Civic’in genleri bundan 54 yıl öncesine dayandığını biliyor muydunuz? Günümüz de modifiye tutkunlarının tutkusu olan Honda 1963’de ilk spor otomobili S500‘ü ve küçük pikap T360′ı üretti. Buna paralel olarak Honda’nın ilk ürettiği 1972 model Civic ise 2 milyonun üzerinde üretimi gerçekleşti. Bu kadar tarihi bilginin ışığında yenilenen tasarımıyla Civic’in alt yapısının ne kadar sağlam olduğunu da biraz olsun anlatabilmişimdir diye düşünüyorum.

Benimde test sürem boyunca adrenalini yakından yaşadığım bu otomobili kullanırken ki sürüş deneyimim diğer otomobillerin yanında bir adım öteye gittiğini belirtmek isterim. Genç kardeşlerimizin tercihleri arasında hep ilk sıralarda olduğu ve de fiyat anlamında da ulaşılabilir aralıklarda olan Civic ailesinin bu yeni üyesini eminim sizde kullandıktan sonra çok beğeneceksiniz.

Şimdiden bu keyifli sporcuyu tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın sağlıcakla…

Artı/Eksi
+ Konfor, Sessiz motor, Yol tutuş.
Ani hızlanmanın yetersiz oluşu… (Bunun en önemli sebebi beygirin yeterli olup Tork gücünün ise yetersiz oluşudur.)

 

Hakan ALKAN

linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir