Rio De Janeiro Eyaleti Sıfır Emisyonlu Ulaşım Alanında Kamu-Özel Sektör İşbirliğini Başlatıyor!

By on 24 Haziran 2013

Rio de Janeiro Eyalet Yönetimi, Renault-Nissan İttifakı ve Petrobras Distribuidora, Light, Ampla ve Rio Negócios şirketleri ile elektrik motorlu araçların önünü açmaya yönelik çok taraflı bir mutabakat protokolü imzaladılar

Brezilya resmi mercileri ve bazı kamu ve özel sektör liderleri arasında Rio de Janeiro’da sıfır emisyonlu ulaşımın yaygınlaştırılmasına yönelik bir anlaşma protokolü imzalandı. Renault-Nissan İttifakı, Petrobras Distribuidora, Light, Ampla ve Rio Negócios bu tarihi anlaşmanın tarafları oldular; anlaşma hükümleri uyarınca anılan taraflar Rio de Janeiro eyaleti sınırları dahilinde elektrik motorlu araçlar üretmeyi ve aynı zamanda bunların kullanımları için gerekli altyapıların tamamını geliştirmeyi taahhüt ediyorlar. Bu proje, Rio de Janeiro eyaletinin Ekonomik Kalkınma, Enerji, Sanayi ve Kamu Hizmetleri Departmanı tarafından koordine edilen « Rio Capital Energia » programı çerçevesinde yer alıyor.

Program hakkında, Ekonomik Kalkınma, Enerji, Sanayi ve Hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı, Julio Bueno: « Rio de Janeiro’nun klasik enerji konusunda şimdiden benimsediği dünya liderliği hedefi doğrultusunda,  XXI. yüzyılda enerji alanında tüm dünyada referans kentler arasında yer almasını istiyoruz » şeklinde açıklama yaptı.

Sao Paulo ve Rio de Janeiro halen Nissan LEAF model taksilerin dolaşıma çıkarılması ile ilgili pilot projelerin hayata geçirildiği şehirler olma özelliğine sahipler.

Renault ve Nissan, sıfır emisyon teknolojisinden yana çalışmalar ve yatırımlar yapıyor. İki üretici, hiçbir fosil yakıt tüketmeyen ve tamamen yenilenebilir enerjiler ile şarj edilebilen elektrikli otomobillerin geliştirilmesi konusunda son yirmi yılda 4 milyar Avro yatırım yaptı.

2010 Aralık ayında lansmanı yapılan Nissan LEAF modeli büyük ölçekli üretilen ve piyasaya sürülen %100 elektrikli ilk araç oldu. Renault yakın zamanda küçük kompakt otomobil ZOE’yi satışa sundu. Marka aynı zamanda sedan Fluence Z.E., iki kişilik şehir içi araç Twizy ve küçük ticari araç Kangoo Z.E.’nin aralarında bulunduğu sıfır emisyonlu eksiksiz bir araç gamını tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Renault-Nissan İttifakı, tüm diğer büyük üreticilerin toplamından daha fazla yaklaşık 100 000 adet sıfır emisyonlu araç sattı.

 

Renault-Nissan İttifakı CEO’su Carlos Ghosn, imzalan protokolle ile ilgili olarak, « Renault-Nissan elektrikli araçlar alanında liderdir » dedi ve ekledi « Bu yeni girişim, sürüş keyfine öncelik veren sürdürülebilir nitelikte bir şehir içi ulaşım çözümünü dünya ölçeğinde sunma amacımızı teyit ediyor. »

Petrobras Distribuidora, Rio de Janeiro’daki Petrobras akaryakıt istasyonlarında şarj altyapılarının oluşturulması için fizibilite çalışmalarının yapılmasından sorumlu olan şirkettir. Petrobras Distribuidora başkanı José Lima de Andrade Neto « Sonuç olarak, teknoloji ve sürdürülebilir kalkınma alanında öncülük yaparak, pazar liderliği unvanımızla uyumlu girişimlerimizi  sürdürüyoruz» şeklinde yorumda bulundu.

Rio de Janeiro belediyesini temsil eden ve görevi gelişmekte olan sanayi ve teknolojiler sektörünün profesyonelleri ile birlikte şehri geliştirmek olan Rio Negócios kurumu da elektrik motorlu araçların geliştirilmesinden sorumlu grubun çalışmalarına katılacak. Bu kuruluşun rolü, ülkedeki bu yeni faaliyet dalı ile ilgili verileri bir merkezde toplayarak sektörü geliştirmek için ortaya çıkan fırsatları ve mevcut ürün ve hizmet arzını belirlemekten ibaret. Rio Negócios başkanı Marcelo Haddad « Başvuru dosyalarını hızla sonuçlandırarak ve kamu ile özel sektör arasında köprü görevi görerek şirketlerin şehrimize yerleşimini kolaylaştırıyoruz » diye açıkladı ve ekledi « Elektrikli araç teknolojisindeki yatırımlar konusunda, Rio endüstriyel yeniliklerin ön saflarında yer alacak. »

Light, Rio de Janeiro eyaletinin 31 şehrinde 4 000 000 müşteriye elektrik enerjisi tedarik eden elektrik dağıtım şirketidir. Light şirketi de şarj altyapılarının oluşturulmasının fizibilitesini değerlendirmeye yönelik çalışmalara katkıda bulunarak projeyi destekleyecek. Şirketin başkanı Paulo Roberto Pinto « Light’ın bu girişime katılımı sürdürülebilir kalkınma ilkelerine bağlılığını gösteriyor» dedi.

Endesa Brasil’e bağlı (Enel Grup) Ampla şirketi, yeterli enerjinin sürdürülebilir temini için gerekli teknolojik ve yenilikçi altyapıların uygulama yöntemlerini inceleyecek. Ampla ve Endesa Brasil Başkanı Marcelo Llévenes « Bizim bu elektrik motorlu araç projesine katılımımız yeni enerji modeline dayalı akıllı elektrik şebekelerinde uygulanan AR&GE konusunda yaptığımız stratejik seçimi doğruluyor» sözleriyle projeyle ilgili memnuniyetini ifade etti.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir