Renault’un Konsept Otomobili Symbioz ile Geleceğe Yakından Bakın [Video]

By on 13 Aralık 2017

Renault’nun geçtiğimiz Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda tanıtımını gerçekleştirdiği Symbioz konsepti, organizasyona katılan tüm katılımcılar tarafından yoğun ilgi görmüştü. Gücünü arka aks bölümünde konumlandırılmış elektrik motorlarından alan Symbioz, 680 PS güç ve 660 Nm torkla ciddi performans değerleri vadederken tek seferde 500 kilometreyi aşabilen menziliyle kullanım olarak da hiç de fena sayılmayacak standartları beraberinde getirmişti.

Bataryasının sadece 20 dakikada yüzde 80 dolu hale getirilebilmesiyle de takdir edilmeyi hak eden konseptin tüm bu detaylarını geri planda bırakan parçasıysa kendisiyle uyumlu olan bir evin içerisine dahil olarak oturma odası olarak da kullanılabiliyor olmasıydı.

renaultsymbioztest2

Renault’nun Frankfurt’ta 2030 yılı için planladığını açıkladığı konseptin gördüğü ilginin ardından planlar ciddi anlamda geriye çekilmiş durumda. Kısa vadede sunulacak elektrikli modeller arasına alındığı ifade edile Symbioz’un prototip versiyonu yurt dışında basın mensuplarının da deneyimleyebilmesi adına sokaklara çıktı. Dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisiyle donatılması planlanan modelle ilgili açıklamalarda bulunan Ürün Mühendisliği Sorumlusu Gaspar Gascon Abellan; “Mühendislik ve tasarım ekiplerimiz, yeni bir tecrübenin elde edilebilmesi adına önümüzdeki on yılın projesi için bu işe girdi. Temiz enerji ve bağlanılabilirlik odağında olan konsept, dünyaya vizyonumuzu gösterecek.” diyerek duyduğu heyecanın altını çizdi. Kokpit bölümünde aynası bile dahil olmak üzere LG tarafından geliştirilmiş büyük ekranlarla donatılan Symbioz için artık 2023 yılı işaret ediliyor.

renaultsymbioztest8

 

VİDEO

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir