Renault’un Asi Çocuğu: Fluence Bolt 1.5 dCi…

By on 27 Mayıs 2012

Türk otomotiv sektörünün içinde bulunduğu daralma süreci sonucunda üretici firmalar son aylarda sezonun açılmasını da fırsat bilerek yeni modellerini piyasaya sürerek bu zorlu süreci üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Firmaların bu yeni modelleri arasında bir adım öne çıkan modeller de oluyor. Bunlardan biri de Renault’un Fluence ailesine yeni bir soluk getirmesi için piyasaya sunduğu  Bolt markası… Sizin için test etme fırsatı bulduğumuz Fluence Bolt’u gelin daha yakından tanıyalım.

TASARIM

Yeni Fluence Bolt’un dış tasarımına baktığımızda gözle görülür oranda ayrıntılar gözümüze çarpıyor. Fluence modellerine oranla kaslı bir görüntüye sahip olan Fluence Bolt, Renault tasarım ekibinin el emeği göz nuru olarak dikkat çekeceğe benziyor. Özellikle bizim en çok dikkatimizi çeken tasarım detayı, arka tamponun altında kullanılan asi çizgilere sahip marş piyer bölümü Bolt’un görünümüne ayrı bir hava katmış… Bununla birlikte geniş taban lastiklere yerleştirilmiş olan alüminyum jantlar da oldukça şık olmuş.

KONFOR VE İÇ MEKÂN

Doğrusu Fluence Bolt’un iç mekânında diğer Fluence modellerine göre fazla bir fark yok. Ancak test aracımızda kullanılan deri döşeme, ön konsoldaki detaylar, gaz, fren, debriyaj takımındaki kullanılan krom kaplamalar Bolt’a sportif bir hava katmış… Bu sportif duruşla beraber otomobilin konfor özellikleri de gözle görülür iyileştirilmiş. Dijital klima bölümü, Tom Tom marka navigasyon sistemi, üç kollu deri direksiyon simidi ve üzerine konumlandırılmış kısa yol tuşlarıyla Fluence Bolt, sportif ve konforu çok güzel bir şekilde harmanlamış!.. Arkada oturan yolculara geniş diz mesafesi sunan ferah iç mekânına paralel olarak özellikle ailelerin tercihi olan Fluence Bolt, bir adım öne çıkan özellikleriyle rakiplerini zorlayacağa benziyor…

GÜVENLİK

Fluence modellerinin Euro NCap çarpışma testlerinden şu ana kadar bir katılımı bulunmuyor. Onun haricinde otomobilin üzerinde ABS, EBD, ASP, ve hava yastıkları standart olarak sunuluyor…

YAKIT TÜKETİMİ VE PERFORMANS ÖZELLİKLERİ
Test aracımızın üzerinde yer alan 1.5 dCi dizel motor, 4000 devirde 240 Nm tork üreterek 110 beygirlik bir güç sunuyor. Renault’un diğer modellerinde de kullandığı ve oldukça ekonomik olan bu 1.5 dCi dizel motor, Fluence Bolt’da da kendini göstermiş. Test süremiz boyunca şehir içinde 100 km’de ortalama 4.8 litrelik mükemmel bir yakıt değeri ile karşımıza çıkan Bolt’a ekonomiklik anlamında da tam not verdik. Vites geçiş aralıklarının kısa olması sebebiyle motorun performansını yakından hissettiğimiz bu otomobilin, Türk tüketicisi tarafından da ilgiyle karşılanacağı tartışmasız bir gerçek!..

FİYAT
Test aracımız olan Fluence Bolt 1.5 dCi’nin anahtar teslim satış fiyatı 56.050 TL’dir.

SONUÇ
Renault Fluence’nin ülkemiz şartlarına uygunluğu tartışılmaz bir gerçek… Bolt modeliyle de bu yerini sağlamlaştıran Fluence, kemikleşmiş müşteri tarafından da ilgiyle karşılanacağa benziyor. Geniş ve ferah iç mekânı, düşük yakıt tüketimi ve performans kriterleriyle Fluence Bolt benden tam not alan otomobiller arasındaki yerini aldı… Şimdiden bu güzel otomobili alacak olanlara keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

 

EMNİYET KEMERİNİZİ TAKMAYI SAKIN UNUTMAYIN! HİÇ VARMAMAKTANSA GEÇ VARMAK HER ZAMAN İYİDİR!..

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir