Renault’dan 10 milyon Öğrenciye Trafik ve Çevre Eğitimi…

By on 23 Mayıs 2013

Trafik güvenliği alanında en uzun süreli sosyal sorumluluk projesi olan Sokakta İlk Adımların 11. uygulama yılında, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Renault arasında 81 ili kapsayan bir işbirliği anlaşması imzalandı. Buna göre İlkokul 4. sınıflardaki Trafik ve Yol Güvenliği derslerinde, Renault tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü denetiminde hazırlanan yeni eğitim seti kullanılacak.  Okullara Renault tarafından gönderilecek iki bölümden oluşan eğitim seti öğrencileri trafik güvenliğinin yanı sıra ulaşıma bağlı çevre sorunları konusunda da bilinçlendiriyor. 10 yıldır kurumsal sosyal sorumluluk olarak sürdürdükleri “Sokakta İlk Adımlar”ın bu işbirliği anlaşmasıyla birlikte ulusal bir göreve dönüştüğünü belirten Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar; “3 yıllık işbirliği sadece bir ilk adım, 10 yılda 10 milyon öğrenciyi yol güvenliği ve çevre konusunda eğitmeyi hedef ve görev olarak benimsedik” şeklinde konuştu.

Renault’nun 11 yıldır sürdürdüğü ve bu süre içinde 500 bini İstanbul’da olmak üzere 41 ilde 1milyon 200 bin ilköğretim 2. sınıf öğrencisine ulaştırdığı “Sokakta İlk Adımlar” Yol Güvenliği Eğitim Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Renault arasında 22 Mayıs’ta imzalanan işbirliği anlaşmasıyla yeni ve ulusal bir boyut kazandı. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü nezaretinde yeni müfredat ihtiyaç ve seviyelerine uygun şekilde yenilenen Sokakta İlk Adımlar Eğitim Seti önümüzdeki yıldan başlayarak, ilkokul 4. sınıflarda trafik ve yol güvenliği derslerinde kullanılacak. 81 ili kapsayan Projenin hedefi eğitim setini kısa zaman içinde Türkiye’deki tüm ilkokullara ulaştırmaktır.

İki bölümden oluşan eğitim seti öğrencileri trafik güvenliğinin yanı sıra ulaşıma bağlı çevre sorunları konusunda da bilinçlendiriyor.  Her iki konuda da bilgi ve kuralları öğretmenin yanı sıra sorumlu ve yapıcı davranış alışkanlıkları kazandırmayı da hedefleyen eğitim seti hem öğrencilere hem de öğretmenlere yönelik farklı eğitim materyalleri içeriyor. İşbirliği anlaşmasına göre bütün bu materyaller Renault tarafından çoğaltılarak okullara gönderilecek, öğretmenlere yönelik gerekli eğitim seminerlerinin giderleri de yine Renault tarafından karşılanacak.

Total Oil Türkiye’nin de maddi olarak katkıda bulunacağı projede, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği gözlemci olarak yer alacak.

İşbirliği anlaşmasının imzalanmasını takiben bir açıklama yapan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar şunları söyledi: “On bir yıldır, iki kez yenileyerek,  41 ildeki 2704 ilkokulun 2. sınıflarına ulaştırdığımız Sokakta İlk Adımlar Yol Güvenliği Eğitim setimizden bugüne kadar 1 milyon 200 bin öğrenci ve 30 binden fazla öğretmenimiz faydalanmıştı.  İstanbul  Milli Eğitim Müdürlüğümüzle iki sene önce yaptığımız işbirliği anlaşması gereği Projeyi İstanbul’daki bütün ilkokullarda uyguluyorduk. Ancak bugün Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile karşılıklı imzaladığımız bu işbirliği anlaşması Projeyi yepyeni ve ulusal bir boyuta taşıdı. Biz artık bu işe yalnızca kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak, bize teveccüh edilen ve büyük bir istekle üstlenmiş olduğumuz milli bir görev olarak bakacağız. 3 yıllık işbirliği anlaşması sadece bir ilk adım, 10 yılda 10 milyon öğrenciyi yol güvenliği ve çevre konusunda eğitmeyi hedef ve görev olarak benimsemiş durumdayız. Bu hedefi öngörebilmemizi sağlayan Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne ve projeyi başından beri destekleyen değerli paydaşlarımız, Total Oil Türkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneğine çok teşekkür ederiz.”

Söz konusu işbirliği anlaşmasıyla ile ilgili Temel Eğitim Genel Müdürü Funda KOCABIYIK şunları ekledi: “Temel Eğitim Genel Müdürlüğü olarak bizler çocuklarımızın akademik başarısı için çalışmanın yanında onların küçük yaşlardan itibaren sosyal ve toplumsal konularda da farkındalıklarını ve bilgilerini artırmak için çaba göstermekteyiz. Trafik ve çevre eğitimi de bu konuların başında gelmektedir.  İşte bu yüzden Renault ile imzaladığımız bu işbirliği anlaşmasını oldukça önemsiyor ve çocuklarımız için çok faydalı olacağına inanıyoruz.”

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir