Renault ve E. Leclerc Herkes İçin Erişilebilir Elektrikli Ulaşım Çözümleri Yolunda Bir Adım Daha Attılar!

By on 21 Aralık 2012

Patrick Bellec tarafından Paris Otomobil Fuarı’nda sipariş edilen on adet Renault ZOE hipermarketin on görevlisinin makam araçları olacaklar. Söz konusu çalışanlara bu amaçla evlerinde şarj imkanı sağlamak üzere wall box cihazı verildi. Adı geçen çalışanlar ayrıca iş yerlerinde de araçlarını şarj edebilecekler. Pont l’Abbé E. Leclerc alışveriş merkezinin otoparkında 11 şarj istasyonu yani toplam 22 adet şarj prizi bulunuyor. Bu donanım ayrıca elektrikli araç sahibi olan bütün müşterilerin de kullanımına açık olacak.

Fransa’da hipermarket sektörünün lideri olan E. Leclerc tüketiciler nezdinde daha sorumlu bir tüketim yönünde uygulamaları yaygınlaştırmak amacını güdüyor ve uzun süredir çevrenin korunması öncelikleri arasında bulunuyor. Bu çerçevede, E. Leclerc, Fransa’da elektrik motorlu araç kullanımını teşvik etmek için, hipermarketlerinin otoparklarına şarj istasyonları kurarak, aralarında Renault’nun da bulunduğu sanayi kuruluşlarıyla ve yerel yönetimlerle işbirliği yapıyor. Pont l’Abbé’de, Renault – E. Leclerc “Sıfır Emisyon ” kulübünün kurulmasıyla ve daha pazara sunulmadan ilk ZOE’ların teslimiyle bu yönde bir aşama daha kat edilmiş oldu.

Halen, 20’den fazla E. Leclerc alışveriş merkezinde müşterilerin kullanımı için şarj istasyonları bulunuyor. Şu anda yerel olarak Renault ile E. Leclerc’i bir araya getiren Z.E. 50’ler Kulübü’nün zamanla Fransa sınırları dahilinde elektrik motorlu araçlara yatırım yapmış 500 E. Leclerc mağazası ile 500 Renault yetkili satıcısını bir araya getiren Z.E. 500’ler Kulübü’ne dönüşmesi amaçlanıyor. Kulübün amacı, özellikle her iki markaya ait iş yerlerinde ürünlerin sunumlarını yapmak suretiyle geniş kitlelere yönelik bilinçlendirme ve tanıtım eylemleri, Leclerc merkezlerinde şarj istasyonları kurulması ve yerel yönetimlerle müşterek eylemler ve yerel düzeyde yönetim komiteleri ile kalıcı diyaloglar yoluyla Fransa’da elektrikli ulaşımın geliştirilmesi olacak.

Pont l’Abbé’deki E. Leclerc alışveriş merkezi ve Bodomer Grubuna dahil Quimper Renault yetkili satıcısı Finistère ve Bretagne bölgesinde elektrikli aracın oyuncuları ve elçileri olarak bu kulübün ilk üyeleri oldular.

Teslim edilen 10 adet Renault ZOE, 2013 baharında bütün Renault şebekesinde gerçekleştirilecek olan genel pazar lansmanı öncesi ilk özel teslimat kapsamında yapıldı. Renault, ZOE ile, sıfır emisyonlu ulaşımı geniş tüketici kitleleri içir erişilebilir hale getiriyor. Fransa’da anahtar teslimi 13 bin 700 Avro’dan (vergi teşviki düşülmüş olarak) başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan ZOE herkes için erişilebilir nitelikte %100 elektrikli olarak tasarlanan ilk küçük binek otomobil olacak. Yeni model Renault’nun elektrik motorlu araçlar konusundaki mükemmelliğinin somut bir örneğini teşkil ediyor ve en ileri elektrik teknolojisine sahip olacak. ZOE’nin tasarımı çerçevesinde 60’dan fazla patent alındı. NEDC çevriminde 210 km’lik bir menzile sahip olan bu araç, bu yılın sonunda Fransa pazarına giriş yapan Renault elektrik motorlu araç gamının en önemli kozunu teşkil ediyor.

E. Leclerc Merkezleri Başkanı Michel-Edouard Leclerc: « Çevrenin korunması konusunda aktif ve duyarlıyız. Ulaşım, hipermarket işletmeciliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bizim rolümüz, yeni uygulamaları geliştirmek ve bunların geniş kitlelerce benimsenmesini sağlamak için inovasyon yapmaktır. Üye işletmelerimizle yetkili satıcılar arasındaki ortaklık, uygulamaların ülke çapında yaygınlığı bakımından çok yararlı olacaktır. Temiz ulaşıma yönelik yeni ürünlerin tanıtımının yapılmasında belediyelere eşlik etmek konusunda potansiyel paydaşlar olacağız. » şeklinde açıklamada bulundu.

Renault Grubunun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares ise:

« Pont l’Abbé E. Leclerc hipermarketi tarafından Renault ZOE’ler sipariş edilmesinin yanı sıra, Michel Edouard Leclerc’in ve onunla çalışan üye işletmelerin elektrik motorlu araçların Fransa’da yaygınlaştırılması yönündeki çabalarını saygıyla selamlıyorum. Renault şebekesinin, ülkenin en ücra köşelerine bile ulaşmış olmak gibi bir özelliği vardır ve E. Leclerc alışveriş merkezleri de tıpatıp aynı özelliğe sahiptir. Bu ikisinin bir araya gelmesi, müşterilerimize, günlük hayatlarında daha fazla şarj noktasından yararlanma imkânı veriyor. Sayın Bellec ile Bodesmer Grubu Quimper Renault yetkili satıcısının yerel düzeyde bir araya gelmesi, geniş kitlelerin inovasyonlardan yararlanmasına imkân verecek. E. Leclerc-Renault Kulübü’nün bu dinamiği bütün Fransa’da daha da hızlandırmamıza imkân vereceğini sanıyorum. » dedi.

Pont l’Abbé E. Leclerc alışveriş merkezinin sahibi Patric Bellec, hipermarketinin kuruluşundan bu yana, sürdürülebilir gelişim konusunda çok sayıda girişime imza atmıştır: Güneş panolu lambalarla aydınlatılan ve atık suların geri kazanımını sağlayan ekolojik drenajlı otoparkında, şimdiden 2 adet Fluence Z.E.’si ve 4 adet Twizy’si bulunuyor. «Yıllardan beri sürdürülebilir gelişim yönünde çaba gösteriyoruz. Faaliyetlerinin karbon bilançosunu çıkartan ve karbon salımlarını azaltan, çalışanlarına elektrikli bisiklet kullanımı sağlayan, hibrit otomobiller kiralayan ilk hipermarketiz. Bu nedenle, elektrik motorlu araçları tercih edenlerin başında olmamız da şaşırtıcı değil. »  şeklinde konuştu.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir