Renault ve Alain Prost Ortaklıklarını Uzatıyor…

By on 22 Mart 2013

Renault Grubu ve dört kez Formula 1 dünya şampiyonluğu bulunan Alain Prost ortaklıklarını önümüzdeki yıl da devam ettirme kararı aldı.

2012 yılından beri Renault marka elçisi olan Alain Prost, bu yıl Renault Sport F1 bünyesinde  danışmanlık görevini üstleniyor. Fransız Prost, markayı medyada tanıtma ve pazarlama faaliyetlerinden oluşan mevcut görevlerine ek olarak Renault Sport F1 İcra Komitesi’nde danışmanlık rolü üstlenecek.

Bu kapsamda Formula 1 yarışlarının çoğunda ve yıl boyunca World Series by Renault gibi özel birtakım yarışta hazır bulunacak.

Alain Prost ve Renault, uzun bir geçmişe sahip. Alain Prost, F1 kariyerinin erken dönemlerinde 1981 ila 1983 yılları arasında Renault Elf takımı için yarıştı. Bu dönemde toplam dokuz yarış kazandı ve 1983 Yılının Pilotu ünvanını sadece iki puanla kaçırdı. 1993 yılında Williams’a katıldıktan sonra Renault ile yeniden işbirliği yaptı. Alain Prost elde ettiği yedi birincilik ile Formula 1 yarışlarında dördüncü ve son dünya şampiyonu ünvanını kazandı.

Renault Sport F1 Başkanı ve Yönetici Direktörü Jean-Michel Jalinier şu yorumda bulundu: ‘Alain’in F1 personeli ve politikası konusunda sahip olduğu deneyim ile birlikte onun keskin zekası ve spor tutkusu, dört takıma motor tedarik eden bizlere çok  faydalı oldu. Bizler onun bilgisinden bu yıl da istifade etmeyi sürdüreceğiz.’

Alain Prost ise şunları ekledi: ‘Renault çok uzun bir Formula 1 geçmişine sahip ve bu spor dalında yaptığı her şey tam anlamıyla bir başarı. Ben de kariyerimin en iyi sonuçlarını Renault motorları sayesinde elde ettim. Geçen yıl boyunca gördüm ki marka, F1 konusunda aynı tutkuyu ve isteği sürdürüyor, özellikle 2014 yeni Power Unit çalışmaları sırasında.. Bu spor dalında sahip olduğum deneyimi ve bilgiyi stratejik ve teknik planda ekiple paylaşacağım. Bu, herkes için çok heyecan verici ve bizler hep birlikte çok güçlü bir potansiyele sahibiz.’

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir