Renault Rekorları Egale Etmeye Devam Ediyor!

By on 08 Ocak 2013

2012’nin En Çok Satan Markası Yine Renault Oldu!

Renault Grubu binek + hafif ticari pazarda lider

Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2012 yılında da toplam pazarda en çok satış yapan Grup oldu. 118 bin 169 adet binek + hafif ticari satış rakamı ile 15.2% pazar payı elde etti..

Renault, 14. kez binek otomobil lideri.

Türkiye’nin her kesiminden binlerce ailenin ortak tutkusu olan Renault markası, 14. kez binek otomobil pazarı liderliğini elde ediyor. 2012 yılında Renault, gerçekleştirdiği 72 bin 874 adedi binek, 16 bin 331 adedi hafif ticari olmak üzere toplam 89 bin 205 adet satış kaydetti ve toplam pazardan 13.1%,  binek pazardan 15.2% pay aldı. Binek otomobil pazarında Fluence, 26 bin 818 adet ile Türkiye’nin en çok satılan üçüncü modeli oldu.

Yeni Clio Segmentinde Podyumda 1. Sırada..

Yeni Clio, satışa sunulduğu 10 Ekim 2012’den itibaren 3 aydan daha kısa bir sürede, otomatik vites olmamasına rağmen 5 bin 768 adet satış gerçekleştirdi. Bu başarıyla Clio, segmentinde son üç aydaki 7 bin 029 adet toplam satış ile son üç aylık dönemde podyumda ilk sırada yerini aldı.

Türkiye, global pazarda başarılı sonuçlar elde etti

Türkiye, 2012 yılında Renault Grubu’nun altıncı büyük pazarı konumuna yerleşti. Euromed Bölgesi’nde toplamda araç sıralamasında 1. sırada yer alırken Avrupa ülkeleri arasında Fransa ve Almanya’nın  ardından 3. sırada yer aldı.

SEGMENT ANALİZ SONUÇLARI

Renault, binek otomobil pazarı segmentlerinde başarılı sonuçlar elde etti…

2012 yılında Renault markasının modelleri segmentlerinde başarılı sonuçlar elde etti. En çok satan stationwagon markası Renault, 70% pay ile stationwagon pazar lideri oldu. Megane Sport Tourer 2012 yılını 56% payı ile Orta Sınıf Stationwagon segment lideri olarak tamamladı. Clio Grand Tour ise, 90% pay ile küçük sınıf stationwagon segment liderliğini elde etti. Renault Symbol, 37% pay ile, B1 Küçük Sınıf Sedan segment lideri oldu. Fluence ise 18.5% pay ile Orta Sınıf Sedan 2.si olarak yerini alırken, Megane Orta Sınıf H/B segmentinde 8.6% pay ile 4. sırada yer aldı.

Her üç Renault otomobilden biri otomatik vites…

Renault markası toplam otomatik vites pazarında podyumda 2. sırada yerini alıyor. 2012 yılında Renault satışlarında otomatik vites oranı artış gösterdi. Renault satışlarının 30%’u otomatik vites olarak gerçekleşti.  Otomatik vites kutusunun kullanım rahatlığı ve konforu, manuel vites kutusunun ekonomisini birarada sunan EDC (Efficient Dual Clutch) EDC vites kutusu, Renault’nun toplam binek otomobil satışının %22’sini oluşturuyor.

 

Renault 2012 yılını Kalite Yılı ilan etti

Renault, 2012 yılını kalite yılı ilan etti. Renault, 2006 yılında başlattığı Satış ve Satış Sonrası hizmet kalitesine yönelik çalışmaları kapsamında, müşteri memnuniyeti ve kalite başlıklı 10 temel ilkeden yola çıkarak yetkili satıcı ve servislerinde iyileştirme çalışmaları başlattı. Marka 2012 yılında, “Renault Müşteri Taahhüdü” adı altında,  hizmet kalitesi konusundaki çalışmaları ve hedefleri Yetkili Satıcı Ağı ile paylaştı. Marka, eğitim ve seminerler ile desteklediği tüm Renault Yetkili Satıcıları’nda, Türkiye’nin 7 bölgesinde kalite turu gerçekleştirdi. Sürekli gelişen ürün ve hizmet kalitesinin kanıtı olarak Müşteri Taahhüdü kapsamında “Renault Söz Veriyor!” Müşteri Taahhüdü olarak Satış ve Satış Sonrası dahilinde 8 önemli konuda müşterilerine söz veriyor.  Hızlı Yanıt, Deneme Sürüşü, Bilgilendirme, Sürpriz Yok, Sizden Onaylı, Garanti, Araç Tahsisi ve Avantajlı başlıkları altında verilen “söz”ler hizmet kalitesini en üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

 

Renault ve Dacia Müşteri Memnuniyetinde de ilk sırada

2011 yılında Türkiye’de ilk kez çıkarılan şikayet yönetimi analizine göre otomotiv sektöründe, en son açıklanan 2012 yılı 3. çeyrek sonucuna göre, geçen yıl olduğu gibi  Renault ve Dacia müşteri memnuniyetinde ilk sırayı elde etti. 650 bin sikayetvar üyesinin 2012 yılında ilettigi 300 bin şikayetin derlenmesi ve analizi sonucu elde edilen şikayetendex verilerine göre “şikayet yönetimi başarı” puanı ve “marka konumlandırma”da Renault ve Dacia kendi kategorilerinde birinci sırada yer aldı.

Sokakta İlk Adımlar 11. yılında tüm hızıyla devam ediyor…

Türkiye’nin otomotiv alanında en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi, Sokakta İlk Adımlar 11. Yılını kutluyor. Sokakta İlk Adımlar, 2012 Eğitim dönemi sonunda 41 ilde,1 milyon 200 bin öğrenciye ulaşmış oldu. Proje, 2012 yılında da önemli ödüllere imza attı. HR Power Conference’da Kariyer.net tarafından düzenlenen ve 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen online ankette Renault, bu projesi ile profesyoneller tarafından en iyi kurumsal sosyal sorumluk ödülüne layık görüldü. 2012 yılında başlatılan Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Yarışması’nda Türkiye, Fransa’da yapılan değerlendirme sonucu Dünya Üçüncülüğü ödülünü aldı. Yarışma, Birleşmiş Milletler tarafından 2011’de başlatılan ve Renault’nun da ortak olduğu Yol Güvenliği İçin Eylem On Yılı hedeflerine katkıda bulunmayı da amaçlıyor. Proje, daha önce de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ödüllendirilmiş ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nden de Altın Pusula Büyük Ödülü’nü almıştı.

 

 

 

Türkiye’nin en genç ürün gamı: 2013 yılında 9 yeni model!

2012 yılının ilk aylarında Renault Fluence ve Symbol’ı yepyeni tasarımlarıyla tüketicinin beğenisine sunarak model atağını sürdürüyor. Yepyeni tasarımıyla büyük beğeni toplayan Clio’nun Sport Tourer versiyonu ise yılın ilk çeyreğinde pazara sunuluyor olacak. Yılın sonuna kadar Scenic & Grand Scenic, Latitude, Kangoo yenileniyor olacak. Ayrıca Renault, 2013 yılında yepyeni sürpriz bir modelin lansmanını gerçekleştiriyor olacak. Diğer yandan Renault markasının çevreye saygılı yeni teknolojisi Fluence Z.E.’nin ardından yine %100 elektrik motorlu modeli ZOE de 2013 yılının sonunda tüketicinin beğenisine sunulacak.

2004 yılında Logan’ın lansmanından bu yana geçen sekiz yılda Renault Grubu’na ait Dacia, otomobil pazarının önde gelen markaları arasında yerini aldı. ‘Akıllı alışveriş’ yaklaşımının öncüsü olarak Dacia,  değerleri sayesinde müşterilerinin güvenini kısa sürede kazanmayı başardı. Marka 2013 yılında yepyeni segmentlere giriş yaparak ürün gamını genişletiyor ve önemli yeniliklere imza atıyor. Yeni Sandero ve Yeni Sandero Stepway’in ardından Dokker / Dokker Van ve Lodgy modelleri ile farklı ihtiyaçlara uygun fiyatlarla çözümler sunan Dacia, ezber bozmaya devam edecek.

Dacia “en hızlı büyüyen marka”

Dacia’nın global satış adetlerinde, Türkiye dünya sıralamasında 6., Avrupa ülkeleri sıralamasında ise 4. sırada yer alıyor. Dacia markası ise kaydettiği toplam pazarda kaydettiği 28 bin 964 adet satış ile 2012 yılında en hızlı büyüyen marka oldu. 2011 yılında %2,5 olan pazar payı 2012 yılında %3,7’ye yükseltti. Dacia, marka sıralamasında 8. sırada yerini almayı başardı. 27 bin 666 adet binek araç satışı ile binek otomobil pazarından 5% pay elde etti ve 8. sırada yer aldı.

Dacia markasının ezber bozan modeli Duster, 2012 yılını SUV segment 2. si olarak tamamladı. 2011 yılında 13,4% olan segment payını 15,4% ’e yükseltti. SUV diesel segmentinde ise 27% segment payı ile 1.liğe yerleşti. Aralık 2012’de satışa sunulan ve Dacia markasının yeni tasarım kimliğinin ilk temsilcileri olan Yeni Sandero ve Yeni Sandero Stepway ile birlikte Sandero aralık ayında 1827 adet gerçekleştirerek dizel B2 segmentinin liderliğine yerleşti. Sandero toplam 9 bin 008 adet satış ile dizel B2 segmentinde yıllık toplamda 3.sü oldu.

2013 yılında satılacak Dacia modellerinin %70’i 1 yaşının altında olacak.

2013 pazar tahmini

İbrahim Aybar “2013 yılında Türkiye’nin ekonomik büyümesinin 2012 yılının ritmine yakın olacağını düşünerek, Türkiye’deki pazarı bu sene ile eşdeğer beklemeliyiz. Herhangi bir daralma öngörmüyoruz, 2012 yılının paralelinde bir pazar yaşayacağımızı öngörüyoruz. Bu da Türkiye’de son yıllarda otomotiv sektöründe yaşanan istikrara uygun bir rakamdır. 2013 yılı Renault ve Dacia için de son derece hareketli bir yıl olacak. Renault ve Dacia markalarımızın pazara sunacağı yepyeni modellerimizle her zaman olduğu gibi iddiamızı sürdürüyor olacağız.” dedi.

Oyak Renault, Türk Otomotiv Sanayisinin üretim ve ihracat lideri

Oyak Renault, 2012 yılında 310 bin 602 adet otomobil üretimi gerçekleştirerek Türk Otomotiv Sanayi binek otomobil üretiminde liderliğini sürdürdü.

2012 Türk Otomotiv Sanayi toplam üretiminin dörtte birinden, otomobil üretimin ise yarısından fazlasını Oyak Renault gerçekleştirdi. Ayrıca Oyak Renault 2012 yılında 260 bin 601 motor, 243 bin 281 adet vites kutusu üretimi gerçekleştirdi.

15 yıldır aralıksız olarak otomobil üretim ve ihracatının lideri Oyak Renault, kuruluşundan günümüze mekanik faaliyetlerini sürdürmenin getirdiği ayrıcalıkla 2012 yılının ilkbaharında 1 milyonuncu motor bloğunu üretmenin gururunu yaşadı. 2012 yılının ilk çeyreğinde 4 milyonuncu otomobilini üreten Oyak Renault yılın son çeyreğinde ise Renault’nun yeni tasarım kimliğinin ilk seri modeli Yeni Clio’yu üretmeye başlayarak çok kısa süre içerisinde 75 bin adet üretim rakamıyla bir rekora imza attı.

Sektörün ihracatının ağırlıklı olarak yapıldığı Avrupa pazarlarındaki daralmaya rağmen 2012 yılında Oyak Renault, 227 bin 162 adet otomobil ve 104 bini aşan motor ihracatıyla Türk Otomotiv Sanayisinde bir kez daha liderliği elde ederek Türkiye’nin en büyük ihracatçıları arasındaki konumunu sürdürdü. Türk Otomotiv Sanayisinin toplam ihracatının üçte birinden fazlasını, otomobil ihracatının ise yarısından fazlasını Oyak Renault gerçekleştirdi. Oyak Renault’nun halen ürettiği Fluence, Megane HB ve Clio’lar, 5 kıtada Avustralya’dan Yeni Zelanda’ya, Fransa’dan İngiltere’ye, Tayland’dan Mısır’a, Fas’tan Güney Afrika’ya, Kolombiya’dan Martinik’e 100’den fazla ülkede satışa sunuluyor.

Yeni modeller ve projelerle 2013….

Avrupa pazarlarında daralmanın az da olsa süreceği, büyümenin ise gelişmekte olan pazarlarda oluşacağı 2013 yılında, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Yeni Clio ve onun Sport Tourer versiyonunun üretiminin getireceği dinamizmle, yeni yüzleriyle üreteceği Fluence ve Megane HB modellerinin getireceği ürün çeşitliliğiyle, motor ve mekanik projeleriyle, rekor yıl olan 2011 yılında gerçekleştirdiği performansı yenilemeyi hedefliyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün üçlü vardiyada 360 bin otomobil, 450 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesisi konumunda bulunuyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir