Renault, Otomotivde Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Sistemini Hizmete Alıyor…

By on 08 Kasım 2012

Renault, bu hafta, eş zamanlı olarak Fransa’daki üretim merkezlerinin altısında toplam 40 hektarlık güneş panelini hizmete alıyor. Bu yaklaşımla, çevre dostu faaliyetlerini sürdürüyor. Bu girişim, aynı zamanda yeni otomobilleri korumak için yenilikçi bir çözüm oluşturuyor.

Renault, bu hafta otomotiv sektöründe dünyanın en büyük sistemini oluşturan 400 000 m2 (60 futbol sahası eşdeğeri) güneş panelini hizmete alıyor. Bu paneller ISO 14 001 sertifikasına sahip Douai, Maubeuge, Flins, Batilly, Sandouville fabrikaları ve Cléon’da  (Teslimat ve Sevkiyat Merkezi ve personel otoparkları) altı kapalı alan arasında dağılıyor.

Güneş panelleri döşenen bu alanlar 59 MW toplam gücünde, yılda 52 600 MWh, yani 15 000 nüfuslu bir şehrin yıllık elektrik tüketimine eşdeğer elektrik üretimi sağlıyor. Ortalama olarak, güneş paneli santralleri 1 MW güç sergiliyorlar.

Panellerin fabrikalar arasındaki dağılımı

Bu güneş paneli sistemleri elektrik enerjisi üretimi için salınan CO2 miktarının yılda 2 200 ton azaltılmasını sağlıyor (hesap Fransa enerji karması bazında yapılmıştır); bu da ortalama 100 g CO2 / km yayan termik bir araç için 550 dünya turu veya her biri yılda 15 000 km yol yapan yaklaşık 1500 araçlık bir filonun emisyon değerine karşı geliyor.

Renault’nun güneş paneli sistemi, Grubun yenilenebilen enerjiler alanındaki bilgi birikimini gösteriyor. Buna göre, Renault finans dışı derecelendirme kuruluşları tarafından çevre yönetiminde ve özellikle « karbon stratejisi » bakımından uzun yıllardan beri en « çevreci »  kuruluşlar arasında değerlendiriliyor. 2011 yılında, SAM, Carbon Disclosure Project ve Oekom Research değerlendirmesine göre Renault en baştaki grup içinde yer alıyordu.

Bu girişim, aynı zamanda kötü hava şartları durumunda hasar risklerini sınırlandırarak yeni araçları satış şebekesine dağıtımlarından önce korumak için yenilikçi bir çözüm oluşturuyor. Güneş panelleri özellikle dolu yağmasıyla oluşacak hasarlara dayanmak üzere öngörüldü.

Bu güneş paneli projesi, iş sahibi ve projenin öncüsü Renault ile işletmeci proje sahibi çözüm ortakları Gestamp Solar ve Coruscant (sadece Cléon için) arasındaki ortak bir çalışmayla gerçekleştirildi.

Sistem aynı zamanda uluslararası alanda da gelişme aşamasında bulunuyor: İspanya’da, Cenit Solar şirketi ile anlaşma sayesinde, Valladolid ve Palencia fabrikalarında yaklaşık 100.000 m2 güneş paneli kurulması öngörülüyor. Kore’de Busan fabrikasında da 300 000 m2 lik bir başka proje gerçekleştirilme aşamasında bulunuyor (sonuçlanması 2012 Aralık ayında öngörülüyor).

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir