Renault-Nissan ve Russian Technologies, Avtovaz İle İmzaladıkları Ortaklık Anlaşmasını Sonuçlandırdılar…

By on 14 Aralık 2012

Renault-Nissan İttifakı ve kamu şirketi Russian Technologies, her iki ortağın AvtoVAZ şirketinde sahip oldukları menfaatlerin tamamını bir araya getirecek ve böylece çoğunluk hissedarı olarak Lada markasının sahibi olan Rusya’nın en büyük otomobil  üreticisinin uzun vadeli istikrarının garantörü olacak bir ortak girişim kurdular.

Renault-Nissan Başkanı Carlos Ghosn, Moskova’da  Russian Technologies  Genel Müdürü ve AvtoVAZ Yönetim Kurulu Başkanı Sergueï Tchemezov ve AvtoVAZ Başkanı Igor Komarov ile birlikte katıldığı törende ortak şirketleri İttifak Rostec Auto BV’nin kurulduğunu açıkladı.

Carlos Ghosn  « Açıklanan bu tarihi anlaşma hem Renault, hem Nissan, hem de AvtoVAZ  için kazandıran bir anlaşmadır » dedi ve ekledi. « Bu anlaşma zaten sağlam olan ortaklığın tarihinde yeni bir önemli bölüm açıyor. Bu ortak girişim, bir yandan Rus otomotiv sektörünün lideri AvtoVAZ’ın rekabet gücünü desteklerken, öte yandan Rusya’daki büyümemizi hızlandırmamızı sağlayacak. »

Anlaşmaya göre Renault-Nissan İttifakı yeni şirkete 23 Milyar Ruble (742 Milyon USD) getirecek. Bu yatırım ile 2014 yılının ilk yarısının sonuna kadar ortak girişimden %67,13 hisse alacak. Ortak şirket ise AvtoVAZ’ın sermayesinin  %74,5’ine sahip olacak.

Daha önce 2008’de AvtoVAZ’dan %25 hisse alan, sonra da Rus üreticinin mali durumunun dikkat çekici şekilde düzelmesine yardım etmiş olan Renault, yeni şirkete yaklaşık 11,3 Milyar Ruble (366 Milyon USD ) yatırım yapacak. Renault, 2014 Haziran ayına kadar ortak girişimden %50,10 pay almak istiyor. Daha önce AvtoVAZ’ın hissedarı olmayan Nissan ise 11,7 Milyar Ruble (376 Milyon USD) yatırım yapacak. Japon üretici 2014 Haziran ayına kadar %17,03 iştirak hissesine sahip olmayı hedefliyor.

Russian Technologies’nin ise bu tarihte ortak şirketin sermayesinin %32,87’sini kontrol etmesi öngörülüyor.

Yeni anlaşma çerçevesinde, Russian Technologies, AvtoVAZ’ın ana faaliyet konusu dışındaki aktiflerin erken satışından kaynaklanan hâsılatları alarak, AvtoVAZ’dan alacağını 8 Milyar Ruble (258 Milyon USD ) azaltacak. Kalan faizsiz kredi borcu yaklaşık 46 Milyar Rublenin (1,48 Milyar USD ) geri ödemesi 2032 yılına kadar uzatılacak. Bu hükümler AvtoVAZ’ın her türlü nakit sıkıntısından bağışık sağlam bir bilançoya sahip olmasını sağlayacak.

Anlaşma 2014 ufkunda tam anlamıyla hayata geçirildiğinde, İttifak Rostec Auto BV halen Troika Dialog Investment Ltd. şirketinin elinde bulunan bütün hisseleri devralmış olacak.

Bu işlem önceden uygulanan ve süratle yerine getirilmesi beklenen şartlara tabi olacak.

Avrupa’da ekonomik büyümenin gerçek lokomotifi olan bir grup

İttifak Rostec AutoBV Yönetim Kurulu dikkatini her şeyden önce AvtoVAZ’ın büyük hissedarlarının kararlarının uygulanmasına verecek. Bu kurul, ayrıca İttifak ve Russian Technologies arasında öncelikli bir görüşme ve diyalog ortamı olacak.

Anlaşma çerçevesinde, Renault-Nissan CEO’su Carlos Ghosn İttifak Rostec Auto BV’nin Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Yönetim Kurulu’nun diğer üyeleri ise

•             Renault-Nissan İttifakından üç temsilci: Renault Mali İşler Direktörü Dominique Thormann, Nissan Mali İşler Direktörü Joseph Peter, Avrasya Bölgesi Operasyonlar Direktörü Bruno Ancelin

•             Russian Technologies’den iki temsilci: Sergueï Tchemezov ve Igor Zavyalov, sırasıyla bu kamu kuruluşunun Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı.

AvtoVAZ Yönetim Kurulu’nun üye sayısı da 12’den 15 üyeye çıkarılacak. Renault-Nissan İttifakı’nın kurulda sekiz temsilcisi olacak. Adaylar, 12 Şubat 2013 günü toplanacak olan AvtoVAZ’ın Olağanüstü  Genel Kurulu’nda onaylanacak. Sergueï Tchemezov AvtoVAZ’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak kalacak ve 2013 Haziran ayından itibaren Carlos Ghosn ile dönüşümlü olarak Başkan Vekilliğini yürütecek.

Russian Technologies Genel Müdürü Sergueï Tchemezov « Rusya otomobil pazarı satış açısından Avrupa’nın en büyük pazarı olma yönünde gelişiyor » şeklinde açıklamada bulundu ve ekledi «  2020 ufkunda, AvtoVAZ ve ortakları dünyanın en ileri standartlarına göre bir milyondan fazla otomobil üretecekler. Renault-Nissan İttifakı ile ortaklık Togliatti’de ve bölgesinde geniş istihdam olanakları yaratacak. »

Anlaşma Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Poutine tarafından Rusya’da Samara bölgesinde Togliatti’de yıllık 350 bin araç üretim kapasiteli bir montaj tesisinin açılmasından sekiz ay sonra yapıldı; bu üretim tesisi Renault-Nissan İttifakı’nın en önemli platform paylaşım programlarından birine ev sahipliği yapacak. Fabrikada Lada Largus modelinin üretimi 2012 ilkbaharında, Nissan Almera üretimi ise yeni başladı. 2013 ilkbaharına kadar üretim miktarı aşamalı olarak artacak. 2013 yılında, Lada, Renault ve Nissan markalarını taşıyan beş farklı model bu montaj tesisinin bantlarından çıkacak. Bu üretim merkezinde gerçekleştirilen yatırımlar ileri vadede yaklaşık 400 Milyon Avroya ulaşacak.

Ortakların ayrıca Rusya’da başka üretim merkezleri de var: Moskova’da, Saint-Petersbourg’da ve Ijevsk’de (Togliatti’nin 700 km kuzeyinde, 2012 yılında AvtoVAZ tarafından satın alınan bir fabrikada). Bu fabrikalar da yeni proje ve yatırımlardan yararlanacaklar.

Togliatti Fabrikası’nda yapılan iyileştirmeler ve diğer fabrikalarda öngörülenler dikkate alındığında, Renault-Nissan İttifakı ve AvtoVAZ Rusya’da 2016 yılından itibaren asgari 1,7 milyon araçlık bir yıllık üretim kapasitesine sahip olacak.

AvtoVAZ Başkanı « Ortaklığımızın güçlendirilmesi işbirliğimiz içinde mantıklı bir etap oluşturmaktadır » dedi ve ekledi  « Togliatti’de ilk Nissan modelinin üretime alınmasıyla dünden itibaren AvtoVAZ çok markalı bir üretici olmuştur. Bu hızlı entegrasyon sayesinde, işbirliğimizin etkinliğini ve pazar paylarımızı artıracağız. »

Geçtiğimiz yıl, Rus Otomotiv Sanayinin toplam üretimi hafif ticari araçlar dahil 2,65 milyon araca ulaştı. Bu rakamın 2012’de 2,9 milyon adede yaklaşması bekleniyor.

Rusya bugün büyüklük bakımından Renault-Nissan İttifakı’nın en büyük üçüncü pazarı konumunda yer alıyor. İttifak geçen yıl Rusya’da 578 bin 387 adedi Lada olmak üzere 878 bin 990 otomobil sattı ve %33 Pazar payı elde etti.

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir