Renault-Nissan İttifakı’nın İthal Ettiği Araçların Ortak Giriş Noktası İngiltere’nin Kuzeyindeki Port Of Tyne Limanı Oldu

By on 28 Mart 2013

Renault-Nissan İttifakı, İngiltere’nin kuzey doğusundaki Tyne nehrinin denize döküldüğü noktadaki Port of Tyne liman kompleksini Renault ve Nissan’ın yabancı ülkelerdeki fabrikalarından ithal ettiği araçlar için bölgesel giriş noktası olarak açıkladı.

İngiltere’nin kuzeyinde tek giriş limanı seçimi, tamamen entegre olan Renault-Nissan lojistik ekibinin son adımını oluşturuyor ve böylelikle yılda 200 milyon Avro’dan fazla tasarruf sağlanacak. İttifakın ortak lojistik ekibi daha önceden ortak ambalaj aksamlarını geliştirmiş ve Avrupa’da ve Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’deki (BRIC ülkeleri) nakliye ve kargo işlemlerini birleştirmişti.

Gümrük ve ticaret işlemleri de aynı zamanda İttifak bünyesindeki entegre bir ekip tarafından sağlanacak. Bu ekip, tüm dünyada en iyi koşulların elde edilmesi için pazarlıklar yapacak ve gümrük ve ticaret politikalarının optimize edilmesini hedefleyen ve yılda 100 milyon Avro’dan fazla tasarruf yapılmasını sağlayacak ortak uygulamaları hayata geçirecek.

Port of Tyne Limanı’ndaki konsolidasyon işlemi

Nissan, 1995’ten beri Tyne Limanı’nı dış ülkelerde ürettiği araçların İngiltere’ye ana giriş noktası olarak kullanıyor. 6 000’den fazla kişiye istihdam sağlayan Nissan geçen yıl Nissan Qashqai, Juke ve Note modellerinin üretildiği Sunderland fabrikasında 510 000 araç üretti.

Nissan’ın ortağı olan Renault, bölge pazarına yönelik araçlarını önceden Teesport Limanı’ndan transit geçiriyordu ve aynı zamanda yine aynı limanda Dacia markalı araçlarının kabulünü de sağlamayı öngörmüştü. Liman faaliyetlerinin birleştirilmesinin avantajları İttifak tarafından 2012 yılında açılan bir ihaleye yapılar tekliflerle de teyit edilmişti. Tyne Limanı’nı bölgede ithal edilen İttifak araçlarının tek kabul limanı yapmayı hedefleyen öneri benimsendi.

Renault-Nissan İttifakının Küresel Lojistik Direktörü Christian Mardrus, « Tüm faaliyetlerin birleştirildiği tek liman uygulamasına geçiş, Renault ve Nissan arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konusundaki son aşamayı oluşturuyor. Bu kilit bölgede aynı limanı kullanmak işlemleri basitleştirerek genel giderlerimizi azaltmamıza izin veriyor. » dedi.

Renault-Nissan İttifakı’nın Hindistan’daki Chennai fabrikasından gelen, İngiltere pazarına yönelik sağdan direksiyonlu ilk Dacia otomobiller birkaç hafta önce Newcastle derin su limanına geldi. Geçen yıl rezervasyonların açılışından beri eleştirmenlerin olumlu not verdiği erişilebilir fiyatlı model Dacia Duster için 2 500’ten fazla ön sipariş alındı.

Bu kompakt SUV, yine Renault-Nissan’ın Chennai fabrikasında üretilen Nissan Micra’larla aynı gemilerde Hindistan’dan İngiltere’ye sevk edilecek. Tüm araçlar tüm İttifak için ortak kamyonlara yüklenmeden ve İngiliz yetkili satıcılara teslim edilmeden önce Tyne Limanı’nda son bir kontrolden geçirilerek, kabule hazırlanacaklar.

Renault, İngiltere pazarına yönelik kendi markasını taşıyan araçlarını İngiltere’nin güneyindeki Southampton limanından geçirerek ithal etmeye devam edecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir