Renault-Nissan İttifakı R20’yi Destekliyor!

By on 01 Şubat 2013

Arnold Schwarzenegger’in R20’si İttifak tarafından iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele konusunda gruba sağlanan desteği memnuniyetle karşıladı.

Renault-Nissan İttifakı, eski Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger tarafından kurulan iklimsel değişimin etkileriyle mücadele grubu R20’yi (www.regions20.com) Viyana’daki konferanslarına sponsor (31 Ocak 31 – 1 Şubat) olarak destekliyor.

Grup tarafından düzenlenen ikinci uluslararası organizasyon olan ve “Sürdürülebilir Enerji Odaklı bir Geleceğin Hazırlanması” [Implementing the Sustainable Energy Future] ana konulu konferansta, bir dizi forum ve tanıtım yapılacak.

Renault ve Nissan’ın çevre uzmanları konuşmacılar arasında yer alıyor. Renault’dan çevre, enerji ve hammadde konularında uzman Philippe Schulz ve Avrupa Nissan’dan Sıfır Emisyon Stratejisinden Sorumlu Genel Müdür Olivier Paturet yuvarlak masa toplantılarına katılacaklar.

Philippe Schulz, İttifakın « Gelecekteki Enerji Seçenekleri» hakkındaki bakış açısını sunarken Olivier Paturet « Akıllı bir gelecek için Teknolojiler » konusunu işleyecek.

İttifak, sıfır emisyonlu ulaşımın dünya lideri olarak, deneme yapabilmeleri için konferans katılımcılarının hizmetine bir elektrik motorlu araç filosu sunacak. Katılımcılar, dünyanın en çok satılan elektrik motorlu aracı Nissan LEAF ve Renault Fluence Z.E. ve Renault Kangoo Z.E. modelleri arasında tercih yapabilecek. Tüm elektrik motorlu araçlar sadece bir batarya ile çalışıyor ve hiçbir egzoz gazı salımı yapmıyorlar.

İklim Eylemi’nin R20 Bölgeleri organizasyonu, 2010 yılında Vali Arnold Schwarzenegger ve diğer dünya liderleri tarafından Birleşmiş Milletler ile işbirliği içerisinde kurulan kar amacı gütmeyen kamu-özel bir kuruluş.

Bölgesel yetkililer tarafından yönetilen bu ortak birlik, enerji tüketiminin ve sera etkili gaz emisyonlarının azaltılması, yerel ekonomilerin sağlamlaştırılması, kamu sağlılığının iyileştirilmesi ve çevre dostu işlerin oluşturulması gibi ekonomik ve çevresel avantajlar sağlamak üzere tasarlanan projelerin geliştirilmesi ve uygulanması için çalışıyor.

Mevcut “Toplumsal” projeleri arasında Meksika, Fas, Çin ve Brezilya’daki yenilenebilir enerji üretim sistemleri, atıkların yönetilmesi ve hidrokarbonların ikamesi yer alıyor.

Renault-Nissan İttifakı gibi R20 de iklimsel değişim kaynaklı sorunların çözülmesi vaktinin geldiğini ve kaybedilen her günün sera etkili gaz emisyonlarının iklimsel sistem üzerindeki etkilerini artırdığını ve bertaraf etmenin daha maliyetli olacağını savunuyor.

Nissan ve Renault markalarıyla, İttifak şimdiden tamamen elektrikli beş aracı satışa sundu ve diğerleri de takip edecek. İttifakın elektrikli araç portföyü, Nissan LEAF’in yanı sıra sedan Renault Fluence Z.E., iki kişilik Twizy ve ticari Kangoo Z.E’den oluşuyor.

Kompakt şehirli hatchback Renault Zoe Avrupa çapındaki showroomlarda yakında yer alacak, hazırlığı süren diğer modeller arasında aile aracı ve ticari araç şeklinde iki versiyon da sunulacak Nissan e-NV200 LCV ile Infiniti’nin üst gam elektrikli aracı yer alıyor.

İttifak, Renault ve Nissan Grubunun ilk elektrikli aracı Nissan LEAF’in Aralık 2010’da ticarileşmesinden beri dünya çapında 70 binden fazla elektrikli araç sattı.

 

RENAULT-NISSAN İTTİFAKI

Renault-Nissan İttifakı, Paris merkezli Renault ile Japonya’da Yokohama merkezli Nissan arasındaki stratejik bir ortaklık. İttifak dünyada 10 otomobilden birini satıyor.  1999’tan beri stratejik ortak olan iki şirket birlikte, 2011 yılında yaklaşık 200 ülkede 8,03 milyon araç sattılar. İttifak, aynı zamanda Almanya’da Daimler, Çin’de Dong Feng, Hindistan’da Ashok Leyland gibi üreticilerle stratejik işbirlikleri yapıyor ve yakın zamanda AVTOVAZ’da çoğunluk hisseyi satın almak için kamu kuruluşu Russian Technologies ile ortak bir girişim kurdu.

Philippe Schulz, Renault SAS’da iki yıldır çevre, enerji ve hammadde konularında çalışıyor. 2004 yılında Renault’da içten yanmalı piller bulunan araçlar programının sorumlusu olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Renault grubunun Planlama Departmanı’nın Enerji ve Çevre Bölüm Direktörü oldu. Mühendislik diplomasını Fransa’daki Ecole Supérieure de Chimie Industrielle de Lyon’dan aldı.

Olivier Paturet, Nissan Sıfır Emisyon Stratejisinden Sorumlu Genel Müdürü. Paris merkezli, Avrupa Nissan’da sıfır emisyon stratejisinin yaygınlaştırılmasından sorumlu. ABD’deki Kansas Üniversitesi Pazarlamada master ve Fransa’daki Ecole supérieure de Commerce de Clermont-Ferrand diploması sahibi.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir