Renault-Nissan İttifakı İle Daimler İşbirliklerini Genişletiyor!

By on 28 Haziran 2014

Renault-Nissan İttifakı ile Daimler AG, Meksika’da birlikte üretecekleri üst gam kompakt modelleri ortaklaşa geliştirerek işbirliklerini genişletecekler.

Renault-Nissan Başkanı Carlos Ghosn ile Daimler Başkanı Dieter Zetsche, Meksika’nın kuzey bölgesinde kurulacak olan yeni Aguascalientes fabrikasının inşaat ve işletilmesini takiple görevli 50/50 pay dağılımlı ortak bir şirket kurduklarını açıkladılar. Bölgede mevcut olan Nissan fabrikasının hemen yakınında yer alan bu yeni üretim biriminin yıllık kapasitesi 300 000 araç olacak.

Üretim, İnfiniti markalı modeller için 2017’de, Mercedes-Benz markalı modeller için ise 2018’de başlayacak.

Daimler ve Nissan yaklaşık 1 Milyar Avro tutarındaki toplam yatırım maliyetini birlikte karşılayacaklar. Fabrika 2021’de öngörülen tam kapasiteye ulaştığında bu projenin 5 700 kişiye istihdam yaratması planlanıyor (mühendislik, operatörler, destek fonksiyonları). Üretimlerin yüksek yerlilik oranı ayrıca Meksikalı tedarikçi havuzunun belirgin şekilde genişletilmesini sağlayacak.

Renault-Nissan İttifakı’nın Başkanı Carlos Ghosn  «Üst gam kompakt modellerin müştereken geliştirilmesi ve Aguascalientes fabrikasında ortak üretimi Renault-Nissan İttifakı ile Daimler’in ortaklaşa gerçekleştirdikleri en önemli projelerden birini oluşturmaktadır» dedi ve ekledi «Avrupa’da başlayan işbirliğimiz bugün dünya çapında bir ölçeğe ulaşmıştır.»

Daimler AG ve Mercedes-Benz Cars Başkanı Dieter Zetsche  «Aguascalientes’de, bizi bir araya getiren verimli işbirliğini bir üst kademeye çıkararak, yani karşılıklı şirketlerimiz Daimler ve Nissan’ın yetkinliklerini bir tek üretim biriminin bünyesinde birleştirerek sürdüreceğiz» dedi ve ekledi «İşbirliğimizin başlamasından sadece dört yıl sonra, Meksika’da bu yeni fabrikayı açma kararımız önemli bir etap oluşturuyor.»

Proje kapsamında İnfiniti ve Mercedes-Benz modelleri ortak olarak üretilecek, fakat her bir markanın özgün kimliği farklı dış görünüş ve özellikleriyle muhafaza edilecek. NİSSAN ve Daimler arasındaki işbirliği araştırma ve tasarımdan üretime kadar yayılacak.

np-vf-01Meksika’da güçlendirilmiş bir işbirliği

Aguascalientes fabrikasında ortaklaşa üretim yapacak olan iki partner, 1992’den beri bölgede var olan Nissan ekiplerinin uzmanlığından yararlanacaklar.

Nissan geçtiğimiz Kasım ayında Aguascalientes’de 2 Milyar Dolarlık bir üretim kompleksinin ilk bölümünü açtı– üreticinin üç montaj fabrikasının en yenisi – böylece Nissan‘ın Meksika’daki yıllık üretim miktarı 850 000 aracın üzerine çıktı.

Meksika, Saltillo, Santiago Tianguistenco ve Garcia’da kamyon ve toplu taşıma araçları üretim birimlerine, San Luis Potosí’de yedek parça dağıtım merkezine ve Toluca’da bir montaj fabrikasına sahip olan Daimler için şimdiden önemli bir pazar haline geldi. Daimler’in Meksika’da ayrıca bir eğitim ve teslimat öncesi kontrol merkezi bulunuyor.

Dört yıllık işbirliği

Daimler ile Renault-Nissan İttifakı arasındaki işbirliği, 2010 yılında ağırlıklı olarak Avrupa merkezli üç «ana proje» ile başladı. O tarihten bu yana, bu işbirliği genişletilerek çoğu uluslararası pazarlara dönük 12 büyük projeyi kapsadı.

İnfiniti ve Daimler A.B.D.’de Tennessee eyaletinin Decherd şehrinde dört silindirli benzinli motor üretimini geçtiğimiz günlerde başlattı. Yıllık üretim kapasitesi

250 000 adet olan Decherd fabrikasında Mercedes-Benz Classe C ve İnfiniti Q50 modellerinin motorları üretiliyor.

Renault-Nissan İttifakı ve Daimler yılsonuna kadar ortak platform üzerinde geliştirdikleri küçük şehir modelleri Smart ve yeni nesil Twingo’yu satışa sunacaklar–Twingo ve dört koltuklu Smart Renault’nun Slovenya’daki Novo Mesto fabrikasında üretilecek, iki koltuklu Smart ise Fransa’da Hambach fabrikasında üretilecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir