Renault-Nissan İttifakı ile Birleşmiş Milletler…

By on 15 Haziran 2012

Rio+20 Zirvesi’nde sıfır emisyonlu ulaşım için işbirliği yapıyor

Birleşmiş Milletler, ilk kez dünyanın en büyük çevre zirvesinde sıfır emisyonlu servis araçları kullanacak 

Renault-Nissan İttifakı’nın elektrik motorlu araçları Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılan sürdürülebilir kalkınma ile ilgili konferansta Birleşmiş Milletler delegelerini taşıyor.

13 – 22 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen bu etkinlik dünyada çevre ile ilgili en büyük buluşma olarak değerlendiriliyor. Birleşmiş Milletler delegelerine bu yıl ilk kez olarak hiçbir sera etkili gaz yaymayan servis araçlarıyla ulaşım olanağı sunulacak.

 Katılımcı ülkelerin, ekonomik kalkınma, sosyal adalet ve çevreyi koruma konularını içeren genel bir program üzerinde mutabık kaldıkları Rio Çevre ve Kalkınma Dünya Zirvesi’nin 20. yıldönümünde, 50 000’in üzerinde delege ile 400 BM temsilcisinin «Rio+20» adı verilen bu buluşmaya katılması bekleniyor. 

BM Sekreterliği Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanında Rio+20 Zirvesi’nin Organizasyon ve Lojistik Sorumlusu Kathleen Abdalla « ‘Sürdürülebilir kent‘ projesi Rio+20’nin en önemli konularından biri ve sıfır emisyonlu araçlar kentsel bölgelerde gerçek yaşam kalitesinin ayrılmaz parçasıdır» şeklinde açıklama yaptı ve ekledi: « Gürültü kirliliğinin azaltılması ve egzoz gazlarının yok edilmesi konusunda elektrikli araçların oynayabilecekleri rolü saptamamızı ve kanıtlamamızı sağlayan sıfır emisyonlu araçlara sahip olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Elektriğin büyük ölçüde yenilenebilir ve yerel kaynaklardan üretildiği Brezilya’da, elektrik motorlu araç düşük karbonlu mükemmel bir ulaşım çözümü oluşturuyor. »

RioCentro Fuar ve Sergi alanında kullanılacak servis araçları:

–    Renault Fluence Z.E., geçen yılın sonundan bu yana Avrupa’da satışta olan

     elektrik motorlu binek sedan,

–          Renault Kangoo Z.E., 2012 yılının Minivanı seçilen elektrik motorlu hafif ticari araç,

–          ve Nissan LEAF, bugün itibariyle üç kıtada 32 bin adedin üzerinde satışla tarihin en çok satılan elektrik motorlu otomobili.

Sürdürülebilir kalkınma prensiplerine daha uygun taşıma ve ulaşım hizmetleri için elektrik motorlu araç

Renault-Nissan İttifakı’nın elektrik motorlu araçları, Avrupa pazarına 2012 baharında çıkan iki koltuklu küçük şehir aracı yepyeni Renault Twizy dahil, HSBC alanındaki Global Forum on Human Settlements (GFHS, İnsan Yerleşimleri ile ilgili Dünya Forumu) standında teşhir edilecek. Hatta ziyaretçiler bu araçlarla test sürüşleri bile yapabilecekler.

Nissan, Güney Amerika’nın en büyük şehri  São Paulo’da bir pilot taksi projesi başlattığını aybaşında duyurdu. On adet Nissan LEAF aracı profesyonel taksi şoförlerine tahsis edilecek; şoförler araçlarının lityum-iyonlu bataryasını şehirdeki beş hızlı şarj istasyonunda şarj edebilecekler. Bu hızlandırılmış şarj noktaları yarım saat içinde boş bir bataryanın kapasitesinin %80’i oranında şarj edilmesine olanak veriyor.

Renault-Nissan İttifakı, dünyanın dört bir yanında çok sayıda ülke ve kurumla işbirliği yapıyor. İttifak çevrenin korunması ve kentlerde yaşam kalitesinin artırılması için elektrik motorlu araçların etkilerinin araştırılmasını öngören aralarında Türkiye’de yapılanların da bulunduğu 120’nin üzerinde mutabakat protokolü imzaladı.

 Rio+20 konferansı hükümetlerin, büyük kuruluşların ve kâr amacı gütmeyen örgütlerin, yoksulluğun azaltılması, istihdamın artırılması ve daha sürdürülebilir enerji uygulamalarının yaygınlaştırılması yönünde politikalar benimsemeye teşvik edilmesini amaçlıyor. Rio+20 zirvesi sıfır emisyonlu servis araçları filosu özel bir törenle tanıtıldı. Renault-Nissan Batarya Faaliyetleri Genel Müdürü ve Nissan Motor Co., Ltd. Sıfır Emisyon Birimi ile Batarya Biriminden Sorumlu Birinci Başkan Vekili Toshiaki Otani’nin konuşmacılar arasında olduğu « Dünya Elektrikli Ulaşım Forumu: Sürdürülebilir kalkınma için daha yeşil ulaşım araçları » 18 Haziran’da gerçekleşecek. GFHS ile işbirliği halinde düzenlenen «Sürdürülebilir İnsan Yerleşimleri ile ilgili Konferans » ise açılış günü gerçekleşti.

Renault-Nissan İttifakı, elektrik motorlu araçlar konusunda dünya lideri, uygun fiyatlı sıfır emisyonlu araçlar gamını bugünden satışa sunan tek otomobil üreticisi. 2016 faaliyet yılının sonuna kadar dünyada 1 500 000 sıfır emisyonlu araç satmayı hedefliyor.

RENAULT-NİSSAN İTTİFAKI Renault-Nissan İttifakı merkezi Paris’te olan Renault ile merkezi Japonya’da Yokohama’da olan Nissan arasında kurulmuş olan stratejik bir ortaklık. İki marka birlikte tüm dünyada her 10 araçtan birini satıyor. 1999 yılından beri stratejik ortak olan şirketler, 2011 yılında yaklaşık 200 ülkede toplam 8 030 000 araç sattılar. İttifak bugün sıfır emisyonlu araçlarda dünya lideri konumunda bulunuyor. Ayrıca İttifakın, Alman Daimler, Çinli Dong Feng veya Hintli Ashok Leyland gibi çok sayıda üretici ile stratejik işbirliği anlaşmaları var. Geçtiğimiz günlerde Rus Devlet Şirketi Russian Technologies ile birlikte, Rus üretici Avtovaz’ın sermayesinden çoğunluk hissesi almasını sağlayan bir ortak girişim de kurdu.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir