Renault Global Pazarda Büyümeye Devam Ediyor!

By on 24 Nisan 2013

Beklenenden daha zorlu Avrupa pazarında, satışlar ve cirolar azaldı. Ancak, yeni ürünlerinin başarısı sayesinde, Grup ana pazarlarındaki konumunu güçlendirdi ve uluslararası pazarlarda büyümesini sürdürdü.

Yüzde 0,7 artan dünya otomobil pazarında, Renault Grubunun satışları Avrupa pazarının sürekli daralmasının olumsuz etkisi altında yüzde 4,7 azalarak 608 bin 455 adet oldu. Grup, Curitiba fabrikasındaki kapasite artırma çalışmaları nedeniyle Brezilya’da beş hafta boyunca üretim yapmamasına rağmen yüzde 3,5 artan satışları ile Avrupa dışında büyümeye devam ediyor (Avrupa dışındaki satışlar 2012 ilk çeyreğindeki yüzde 46’ya karşın toplam satışların yüzde 50’sini oluşturdu).

2012 sonunda lansmanı yapılan Yeni Clio ile Yeni Sandero’nun ticari başarıları devam ediyor. Renault’nun küreselleşmesinde öncü rolü üstlenen Duster, dünyada Grubun en çok satılan modeli oldu.

Avrupa’da, Fransa başta olmak üzere (- yüzde 13,9 ), beklendiğinden daha zorlu bir pazarda (- yüzde 10,0 ), satışlar yüzde 11,6 geriledi. Grup, -0,2 puan düşüşle yüzde 8,9 pazar payı elde etti. Bu gerileme, İngiltere’de satışa sunduğumuz ürün arzımızın yeniden yapılandırılmasına bağlı oldu, buna karşılık Grup özellikle Fransa, Almanya ve İspanya’da pazar paylarını artırdı.

Renault markası binek otomobil ve ticari araç toplam pazarından yüzde 7,1 (-0,5 puan) pay alarak Avrupa’da en çok satan üçüncü marka oldu. Renault, yüzde 14,3  (-2,2 puan) pazar payı ile ticari araçtaki liderliğini koruyor.

Lansmanından birkaç ay sonra, Yeni Clio beklenen başarıyı yakaladı. Fransa’da pazarın en çok satılan modeli oldu.

Dacia markası, Binek+Ticari Araç pazarından yüzde 1,8’lik pay alarak, pazar payını 2012’ye göre 0,4 puan artırdı. Yeni Sandero 70 bin sipariş ile iyi bir başlangıç yaptı.

Amerika bölgesinde, satışlar yüzde 1,6  artan pazarlarda yüzde 8,0  daraldı. Beklenen bu gerileme, yıllık üretim kapasitesini 280 bin adetten 380 bin adede artırmak amacıyla yapılan çalışmalar nedeniyle Brezilya’daki Curitiba fabrikasının kapanmasından kaynaklandı. Böylece, Brezilya’daki satışlar ikinci çeyrekte beklenen büyüme sürecinin öncesinde yüzde 18,6 azalmış oldu. Arjantin’de ise, yüzde 0,4 daralan pazarda satışlar yüzde 1,6  artış gösterdi.

Avrasya Bölgesinde, Grup yüzde 1,3 artan pazarlarda yüzde 20,8 artırdığı satışlarıyla başarılı stratejisini sürdürdü. İlk üç aylık dönemde, Grubun en büyük ikinci pazarı olan Rusya’da, Renault Lada’nın arkasından ülkenin ikinci markası oldu. Pazar payını 1,4 puan artırarak yüzde 7,8’e çıkardı.

Euromed-Afrika Bölgesinde, satışlar son derece dinamik pazarlarda (+ yüzde 14,3) yüzde 9,1 artış gösterdi. Mart ayında Yeni Symbol’ün lansmanı ile eksiksiz bir ürün arzına geri dönüş öncesi, Grubun pazar payı Cezayir’de 1,7 puan ve Türkiye’de 1,2 puan geriledi. Türkiye’de kendi sınıfında lider olan Yeni Clio’nun başarısı da dikkat çekiyor. Asya-Pasifik Bölgesinde, Grubun satışları yüzde 2,0 artan pazarlarda yüzde 3,8 büyüdü. Renault, Hindistan’da Duster’in başarısından yararlanmaya devam ediyor. Grubun on birinci pazarı haline gelen bu ülkede pazar payı yüzde 2,4’e (+2,2 puan) ulaştı. Güney Kore’de, Renault Samsung Motors satışları Ekim 2011’den beri ilk kez Mart ayında aynı seviyede kaldı.

Faaliyet bazında ilk çeyrek ciroları

2013 ilk üç aylık döneminde, Grubun cirosu yüzde 11,8 [2] azalarak 8 milyar 265 milyon Avro oldu (eş yapıdaki kur etkisi hariç – yüzde 9,0).

Otomobil biriminin cirosu yüzde 12,6 azalarak 7 milyar 736 milyon Avro oldu. 2012 ilk üç aylık dönemine göre satışların azalması ve yetkili satıcılarımızdaki stokların eritilmesi bu daralmaya 11,0 puan katkıda bulundu. Grubun küreselleşmesi ve satışların coğrafi karması üzerindeki etkisinin 1,0 puan negatif etkisi oldu. Karma/fiyat etkisi 2,8 puan pozitif, kur etkisi 2,8 puan negatif oldu. Kalan –0,4 puan ise ortaklara komple araç, parça ve mekanik organ satışları dahil diğer faaliyetlerden geliyor.

Satış Finansmanı (RCI Banque) birimi 2012’nin aynı dönemine göre yüzde 1,9 artışla Grubun cirosuna 529 milyon Avro düzeyinde katkıda bulundu. Ortalama kredi stoku 2013 ilk çeyreğinde yüzde 1,4 artarak 24,3 milyar Avro’ya yükseldi. Yeni kredi sözleşmelerinin sayısı ilk çeyrekte yüzde 4,0 azalarak 229 bine indi.

2013 Beklentileri

İlk üç aylık dönemde, Avrupa ve Fransa pazarının daralması öngörülenden daha fazla oldu. Hala belirsizliğini koruyan bir ekonomik ortamda, Grup yılsonunda Avrupa ve Fransa pazarlarında yüzde 5 daralma öngörüyor ve ilk altı aylık dönemin ikinciye göre daha zayıf olacağını tahmin ediyor. Dünya toplam otomobil satışlarının ise (Binek+ Ticari Araç) 2012’ye göre yüzde 3 artması bekleniyor.

Bu bağlamda, Renault uluslararası pazarlardaki büyüme stratejisini sürdürüyor. Avrupa’da, yeni modellerinin lansmanından aldığı güç (Captur, ZOE, Yeni Clio Estate, Yeni Logan) ve 2012 sonunda lansmanı yapılan modellerin etkisi (Yeni Clio ve Yeni Sandero) ile Grup bir yandan markaları için değer kazandırıcı ticari stratejiyi güçlendirirken, pazar paylarını artırma hedefini de sürdürüyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir