Renault Elektrikli Ailesine Yeni Üye Geliyor:Renault K-ZE

By on 03 Ekim 2018

Geçtiğimiz ay içerisinde düzenlenen Hannover Ticari Araç Fuarı’nı, özel projesiyle boş geçmeyen Renault, ev sahibi olduğu Paris Otomobil Fuarı’nı da boş geçmiyor. Özellik elektrik geleceğiyle ilgili hayata geçirdiği fütüristik tasarımlarla dikkat çeken ve ödüller kazanan marka, Paris’te K-ZE adını verdiği elektrikli otomobilin tanıtımını gerçekleştiriyor.

renaultkze2

Renault K-ZE modelini diğer üyelerden ayıran temel özellik ise seri üretime geçirilme planlamasının dahi yapılmış olması. İlk olarak Çin‘de satışa sunulacağını öğrendiğimiz otomobil, Kwid modelinin elektrikli versiyonu olarak da nitelendirilebilir. Seri üretim bazında vadedeceği performans rakamları henüz paylaşılmayan K-ZE ile ilgili bildiğimiz tek şey ise menzili.

renaultkze3

Araçla ilgili elimizde olan tek rakamsal veri, bizlere tamamen dolu bir batarya ile 250 kilometrelik menzil kat edilebileceğini söylüyor. Burada bilinmesi gereken önemli nokta ise bu verinin NEDC yani eski test koşulları baz alınarak verildiği. 2017’den beridir adını daha fazla duymaya başladığımız WLTP standartlarının özellikle menzil konusunda hatırı sayılır düşüş gösterdiğini şimdilik bir kenarda tutmakta fayda var.

renaultkze5

Kompakt ebatlarının da bir getirisi olarak hızlı şarj edilebilir yapıda asfalta inmesini beklediğimiz Renault K-ZE; navigasyon, geri görüş kamerası, park sensörleri ve pek çok farklı elektronik destek hizmetiyle donatılacak. 2019’da Çin’de başlayacak satışların ardından gelecek geri dönüşler şüphesiz aracın Avrupa pazarına gelişiyle ilgili de belirleyici kriterleri oluşturacak. Captur ve Clio gibi diğer kompakt modellerini de elektrikleşme sürecine hibrit üzerinden dahil eden Renault’nun 2020 yılında kabul edilebilir niteliklerle rekabette olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir