Renault, Cenevre Fuarı’ndaYeni Crossover Modeli “Kadjar”ın Dünya Prömiyerini Gerçekleştiriyor…

By on 03 Mart 2015

Renault Kadjar; baştan çıkarıcı bir crossover

Renault, dinamizmi, gücü ve kuvveti temsil eden yepyeni bir tasarımla C-segment crossover pazarında iddialı bir duruş sergiliyor. Lansman rengi olan Alev Kırmızısı ile Renault Kadjar, pazara yepyeni bir soluk getirmek için baştan çıkarıcı gücünü kullanıyor.

Kadjar; SUV, Sport Tourer ve lüks segment modellerin en iyi özelliklerini, arazi ve şehir içi kullanım için bir araya getiriyor. 4×4 ve 4×2 versiyonları bulunan Kadjar, zorlu yol koşullarında çekişi artıran Extended Grip sistemine sahip. Renault Kadjar günlük kullanımı kolaylaştıran bir dizi sürüş yardımcısı ile donatıldı. Buna ‘eller-serbest’ park etme ve şehir ortamında kolay park imkanı sağlayan geri görüş kamerası ve yakıt tasarrufu sağlayan Stop & Start Sistemi de dahil. Kadjar, sezgisel ve kişiselleştirilebilir bağlantı imkanı veren Renault R-Link 2 multimedya sistemi ile donatıldı. Akıllı ve sezgisel grafiklere sahip ara yüz ise tıkla-ve-sürükle ikonları, kaydırma ve zumlama işlevleri sayesinde tablet dünyasını anımsatıyor. 7 inçlik ekranla sunulan R-Link 2 sistemi navigasyonu, telefonu, uygulamaları ve radyoyu kontrol etmek için ses tanıma sistemini bünyesinde barındırıyor.

Kadjar, bünyesinde eksiksiz güvenlik özellikleri de barındırıyor: LED ‘Pure Vision’ modülü, viraj sis lambaları, Aktif Acil Durum Frenleme Sistemi (AEBS), Şerit Takip Sistemi, Kör Nokta Uyarısı, Easy Park Assist (Kolay Park Desteği), Geri görüş kamerası, Yokuş Kalkış Desteği…

Renault’nun yeni crossover’ı üstün sürüş zevkini düşük yakıt tüketimiyle birleştiren downsizing teknolojisine sahip Energy serisi motorlarla donatıldı. Kadjar’daki bütün motorlar Stop&Start ve frenleme enerjisi depolama sistemi ile donatıldı.

Kadjar’da iki dizel ve bir benzinli motor seçeneği mevcut: Renault-Nissan İttifakı’nın en çok satan motoru olan Energy dCi 110, emisyon değerleri (CO2 emisyonu: 99g/km) ve karma NEDC  döngüsündeki yakıt tüketimi (3.8 litre/100km) bakımından Kadjar’ı segmentin en üst noktasına yerleştiriyor. Altı vitesli düz vites kutusuyla birlikte kullanılan Energy dCi 110 aynı zamanda altı vitesli otomatik EDC vites kutusu ile de sunuluyor. Kadjar’ın hem iki hem de dört tekerlekten çekişli versiyonlarında yer alan Energy dCi 130 motoru Renault’nun Formula 1’de edindiği deneyimleri bünyesinde barındırıyor. Bu motor altı vitesli düz vites kutusu ile birlikte kullanılıyor. Kadjar’da altı vitesli düz vites kutusuna sahip Energy TCe 130 benzinli motor da yer alıyor.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda Kadjar’ın X-Mod ve Bose® versiyonları sergileniyor. Kadjar Bose® sportif zarafeti eşsiz akustik bir deneyimle bir araya getirerek sıra dışılığı ve sürüş zevkini başka bir boyuta taşıyor. Kadjar Bose®’de tam LED lambalar, parlak siyah dış dikiz aynası muhafazaları, 19-inçlik elmas efektli alaşımlı jantlar, çamurluklarda Bose® arması ve kapı eşiklerinde logo yer alıyor. Bose® audio sistemi otomobilin iç mekanını adeta bir konser salonuna dönüştürüyor. X-Mod versiyonu ise Zen ekipman düzeyini temel alıyor. Kadjar X-Mod tavan barları, Mineral Grisi ve 17 inçlik özel jantlarla sunuluyor. Ön kapı eşiklerindeki Kadjar armaları otomobilin sıra dışı stiline katkı sağlıyor. İç mekânda ise özel döşeme, kapı kolları ve ön panel kaplaması Kadjar X-Mod’un cesur kişiliğini ön plana çıkaracak biçimde dikişlere sahip.

ZOE’nin menzili 240km’ye yükseltildi ve sınıfının en iyi menziline sahip oldu

ZOE’nin menzili R240 adı verilen elektrikli motor sayesinde 240 kilometreye yükseltildi. Söz konusu motor, optimize edilmiş elektronik yönetim sistemi barındıran bir pil ile birlikte çalışıyor.

Renault, elektrikli otomobil teknolojisini daha ileriye taşımaya kararlı

Renault’nun stratejisi, elektrik motorlu araç (EA) motorları ve pilleri ile ilgili teknolojisini daha da üst düzeylere taşımaktır. Renault, elektrik motor teknolojisini daha da iyileştirmek için araştırmalarına devam ediyor. Markanın FIA Formula E Şampiyonasında hem teknik ortak hem de e.dams-Renault takımının unvan sponsoru olarak yer almasının nedeni de tam olarak bu. Söz konusu şampiyona, EA teknolojisini zorlu yarış koşullarında test ederek hem performans hem de menzil açısından EA gelişimine büyük katkı sağlıyor.

Roadshow+Nouvel+Espace_Marseille_Yeni Espace yepyeni pazarlar fethetmeye hazırlanıyor

2014 Paris Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi gerçekleştirilen yeni Espace, Nisan ayında satışa çıkmadan önce Cenevre bir kez daha sergileniyor. Müşterilerin beklentileri doğrultusunda adeta yeniden yaratılan Espace, büyük crossover’lar ile özdeşleştirilmiş olan özellikleri ve nitelikleri ile hemen göze çarpıyor:

Yeni Espace şu motorlarla donatıldı:

Energy TCe 200 EDC: 200bg güç ve 260Nm tork 2,500 d/d’den itibaren elde ediliyor. Söz konusu turbo şarjlı, doğrudan enjeksiyonlu benzinli motor Renault Sport motorundan türetildi. Bu yeni motor, birbirine yakın oranları, yedi vitesli çift kavramalı EDC vites kutusuyla dinamik performans sunuyor. CO2 emisyonları: 140g/km / yakıt tüketimi: 6.2 litre/100km.

Energy dCi 160 EDC Twin Turbo: bu yeni nesil dizel motorda 160bg ve 380Nm tork 1,750 d/d’den itibaren elde ediliyor. Sunduğu sürüş zevki ve yakıt tüketimi segmentin en iyileri arasında yer alıyor. CO2 emisyonları: 123g/km / yakıt tüketimi: 4.7 litre/100km.

-Twin turbo teknolojisi: bu düşük ataletli turbo motor sayesinde düşük devirlerde bile seri kalkışlar ve hızlı tepkiler elde etmek mümkün oluyor. Böylelikle iki litrelik bir motordan beklenecek şekilde düşük devirlerde yüksek tork elde edilebiliyor (265Nm tork 1,250 d/d’den itibaren). Söz konusu motor, yerini aldığı 2 litrelik motordan 60 Nm daha fazla tork üretiyor. İkinci turbo ise orta devirlerde sıra dışı hızlanmayı mümkün kılıyor.

Energy dCi 130: 130bg ve 320Nm tork 1,750 d/d’den itibaren elde ediliyor; bu dizel motor artı altı vitesli düz vites kutusuyla sunuluyor. CO2 emisyonları: 119g/km / yakıt tüketimi: 4.5 litre/100km.

Kadjar_Clio R.S. 220 edc trophy: Trophy ailesinin yeni üyesi 

2005 yılında Clio R.S.’te kullanılan Trophy arması zarif ve sıra dışı tasarımla bir arada sunulan artırılmış performansı sembolize ediyor. Mégane R.S. Trophy’nin 2014’teki lansmanı ile birlikte Clio R.S. 220 EDC Trophy de söz konusu yüksek performans sunan ve Renault Sport mühendislerinin tutkusunu yansıtan limited-edition serileri arasındaki yerini alıyor.

Revize edilen motor yapısı sayesinde yüzde 10 daha fazla güç ve ilave 40 Nm tork elde ediliyor. Motor aynı zamanda daha büyük bir turboya sahip.

Clio R.S. 220 EDC Trophy Haziran 2015’ten itibaren ilk olarak Avrupa’da satışa sunuluyor olacak. Ardından da Avustralya, Japonya, Singapur ve Hong-Kong dahil olmak üzere yaklaşık 10 ülkede satışta olacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir