Renault Captur Ailesinin Yeni Fenomeni: Captur Outdoor

By on 27 Ocak 2016

Renault’un tasarımda evrim geçirmiş modeli olmaya aday ve aynı ismi taşıyan konsept otomobilden doğan Captur ailesinin bu yeni üyesi, kompakt bir SUV olarak çıktığı ilk günden itibaren dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Tasarımda yepyeni bir eksen oluşturan Captur, pratik ve çevik yapısıyla hem şehir içinde hem de zorlu doğa şartlarında kendini ispat edeceğe benziyor.

20160123_120243-02_resizedTASARIM

Captur Outdoor’un dış tasarımında nereden başlasak bilemiyoruz doğrusu. Akıcı ve yumuşak tasarım çizgilerinin hakim olduğu Renault’un bu yeni kompakt SUV’ı Captur’un öncelikle ilk dikkatimizi çeken görüntüsü çift renkli karoser yapısı… Tavan ile gövdenin geri kalanı arasında kontrast oluşturan renklerin seçilmesine imkan sağlayan çift tonlu renk seçimi Captur Outdoor’da standart olarak sunulmuş. Çift tonlu renk seçeneklerinde tam 10 farklı kombinasyon bulunuyor. Captur Outdoor’un ön görünümünde ince bir çizgi halinde geriye doğru uzanan Led farlar ile uyum içinde birleştirilen krom çerçeveli ön ızgara yapısı ve büyükçe kullanılmış olan Renault logosu otomobile kendinden emin bir görünüm kazandırmış. Aynı şek krom çerçeveler otomobilin sis farlarında ve çıkıntılı yan kapılarında da kullanılmış ve oldukça dikkat çekici olmuş!

20160123_120221-01_resizedCaptur’un arka görünümü ise daha sade detaylardan oluşmuş. Yumuşak hatların kullanıldığı arka tasarımda stop lambaları da çizgilerle uyum halinde tasarlanmış. Yan belirgin omuz çizgisiyle birleştirilen arka farlar bizce otomobilde biraz küçük kalmış! Bununla birlikte aynen ön ızgaradaki gibi büyükçe kullanılan Renault logosu Captur’un krom çerçeveli bagaj kapağında da başarılı bir şekilde kullanılmış… Yanlarda ve arka tamponlarda kullanılan plastik aksam Captur’un kompakt SUV duruşunu pekiştirmiş!

Renault-Captur-Outdoor-09KONFOR

Captur’un iç mekanı sofistike çizgilerin esintisini taşımış. Dış görünümde kullanılan krom çerçeveler otomobilin gerek müzik sisteminin çevresinde gerekse de kapı içlerinde çok şık bir şekilde kullanılmış. Üç kollu spor direksiyon üzerine konumlandırılmış olan kısa yol tuşları da oldukça kullanışlı olmuş… Bunun yanında krom çerçeveli gösterge tablosunun hem dijital hem de analog olması da şık bir dizayn ortaya çıkarmış…

Renault-Captur-Outdoor-07Renault Captur Outdoor son derece zengin bir standart ekipman seviyesine sahip: R-Link İnternet Bağlantılı Entegre Navigasyon Multimedya Sistemi, otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü, elektronik klima, özel 4 Mevsim lastikler ile 17” siyah renk alüminyum alaşımlı jantlar, viraj içi aydınlatma fonksiyonlu ön sis farları, ön ve arka tampon koruma, arka park sensörü  (opsiyonel olarak geri görüş kamerası), hız ayar ve sınırlayıcı, buğu çözücülü elektrikli katlanır yan aynalar, Acil Durum Fren Destekli ABS ile birlikte Elektronik Denge Programı ESC ve Yokuş Kalkış Destek Sistemi (Hill Holder), Extended Grip Sistemi, Eller Serbest Renault Kart Sistemi, karartılmış arka camlar, yükseklik ve derinlik ayarlı deri direksiyon, koyu renk iç ambiyans & kırmızı iç dekor paketi.

1add10e426f9f16b52c2f552c7f20a28PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan benzinli 6 ileri çift kavramalı otomatik vitesli 1.2 Turbo EDC 120bg beygirlik bir güç üreterek bunu 190 Nm’lik tork oranı ile destekliyor. Bizce bu kasa ağırlığında bu tork ve motor gücü biraz otomobili özellikle yokuşlarda zorluyor! Ancak otomobil belirli bir hıza ulaştığında gidişinde herhangi bir problem kalmıyor.

Test süremiz boyunca şehir içinde ortalama 6.5 litre gibi oldukça ekonomik yakıt değerini bizlere sunan Captur Outdoor’un bu özelliği bizden tam not aldı! Start&Stop özelliğinin de standart olarak yer aldığı Captur’dan fazla bir performans beklenmesin. 5 ileri manuel vitesin kullanıldığı Captur Outdoor’un 1.5 dCi motorlu versiyonları da satışta!

20160123_120252-01_resizedGÜVENLİK

Üstün güvenlik ekipmanları ile donatılan Captur öncelikle Euro NCap testlerinden beş yıldızı hak eden bir otomobil. Diğer güvenlik öğeleri arasında sürücü-yolcu-yan-baş ve göğüs hava yastıkları, ABS, Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), acil fren destek sistemi (AFU), elektronik denge programı, gündüz LED farları yer verilmiş…

FİYAT

Test aracımız olan Captur Outdoor Touch 1.2 Turbo EDC 120 bg’nin anahtar teslim satış fiyatı 69.300 TL’dir.

20160123_120301-02_resizedSONUÇ

Sonuç olarak Renault’un kompakt SUV segmentine iddialı bir şekilde giren modeli Captur Outdoor gerek renk seçenekleri gerekse de konforuyla bizden tam not aldı! Değişik motor seçenekleriyle ülkemizde satışa sunulan Captur, bence bu kulvardaki rakiplerini oldukça rahatsız edecektir… Size tavsiyem bu yakışıklı SUV’ı almaya karar vermeden önce yakından görmeniz ve kullanmanızdır! Şimdiden keyfi bol kazasız sürüşler dilerim!

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin…

 

İçimizdeki sevdaların bitmemesi dileğiyle!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir