Renault’un Brezilya’daki 15 Yıllık Üretim Başarısı!

By on 13 Aralık 2013

▪ 15 yıl önce, 1998 yılının Aralık ayında, Renault Brezilya’daki ilk fabrikasını faaliyete alıyordu. O tarihten bu yana, 1,8 milyon araç ve 2,9 milyon motor üretimiyle Brezilya Grubun uluslararası büyüme stratejisinin temel taşlarından biri oldu.

▪ Renault’nun Brezilya’daki endüstriye varlığı aralıksız gelişti. Halen üç fabrika Renault Grubunun 2016’da %8 Pazar payı hedefiyle iddialı bir büyüme stratejisi izlemesini sağlıyor.

STRATEJİK ENDÜSTRİYEL VARLIK

2013 yılı Kasım ayı sonunda %6,5 pazar payı ile Brezilya’da en fazla satan 5. marka olan Renault, son üç yılda pazar ortalamasının oldukça üzerinde bir büyüme kaydetti. Brezilya, 2012 yılında pazar ortalamasının (%6,1) dört misli %24,3 büyüme sergileyen Renault’nun en büyük 2. pazarı oldu. Brezilya aynı zamanda dünyanın en büyük 4. otomobil pazarı konumunda da bulunuyor.

RenaultGroup_53049_global_frRenault’nun son 15 yılda Brezilya pazarında gerçekleştirdiği önemli kazanımlar Curitiba’da Ayton Senna  üretim tesislerinde yer alan üç fabrikadan oluşan bir endüstriyel sisteme dayanıyor: Bu fabrikalardan biri binek otomobiller, biri ticari araçlar ve biri de motor üretimi yapıyor. Bu fabrikalar gümrük vergilerinin, lojistik maliyetlerin azaltılmasını, esnekliğin artırılmasını ve müşterilerin beğeni ve beklentilerine adapte olunmasını sağlayan, pazarların yakınında üretimleri ile bütün Latin Amerika’ya ihracat yapıyorlar.

Geçtiğimiz Mart ayında, Curitiba fabrikası 500 Milyon R$ (yaklaşık 193 Milyon Avro) yatırımla sadece 2 ayda tamamlanan devasa çalışmalardan sonra yeniden faaliyete geçti. Renault Duster, Sandero, Logan et Mégane 2 modellerini üreten binek otomobil fabrikası böylece yıllık üretim kapasitesini 220 binden 320 bin adede çıkarabildi. Motor fabrikasının yıllık üretim kapasitesi de 2012 yılında 400 bin adetten 2013 yılında 500 bin adede çıkarıldı (+%25).

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir