Renault, 2013 Yılında Düzenlediği Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Adından Söz Ettirdi!

By on 04 Şubat 2014

•             2013 yılında, Renault sosyal sorumluluk politikası çerçevesinde 12 milyon Avro yatırım yaptı.

•             Grup, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 36 ülkede başta yol güvenliği eğitimi olmak üzere, engellilerin ulaşım ve eğitim yoluyla sosyal yaşama katılmaları ve fırsat eşitliği konularında yaklaşık 330 sosyal sorumluluk projesine doğrudan veya paydaşlarıyla birlikte imza attı.

•             Hedef: Renault’nun faaliyet gösterdiği ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek olmak ve refahın daha iyi dağılımına katkıda bulunmak.

« Hiçbir büyük şirket etrafında olan biten ile ilgilenmeden sadece kendi ekonomik performansına odaklanamaz. Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin hem çevre sorunları hem de sosyal ve toplumsal hayatı içinde yer almak bizim sorumluluğumuzun gereğidir ve menfaatimizedir». Carlos Ghosn, Renault Başkanı.

Renault 2013 yılında 330 proje kapsamında  % 75’i maddi bağış ve kalanı yetkinlik katkısı ve ayni olarak (teçhizat, araç bağışı, vb.) toplam 12 milyon Avro yatırım yaptı. Bu projeler, şirketin sosyal sorumluluk stratejisinin dört ana ekseni paralelinde gerçekleştirildi: Farklılıkların korunması (% 9), eğitim (% 39), yol güvenliği (% 26), herkes için sürdürülebilir ulaşım (% 13) ve diğer (% 13).

RenaultGroup_54486_global_frCoğrafi olarak, projelerin % 56’sı Avrupa bölgesinde, % 27’si Amerika bölgesinde, % 5’i Asya-Pasifik bölgesinde, % 2’si Avrasya bölgesinde ve % 10’u Euromed-Afrika bölgesinde hayata geçirildi.

Toplum yararına, dayanışma veya sivil katılım projelerine destek taleplerini toplamak üzere, Renault www.renault.com internet sitesinde özel bir ara yüz oluşturdu. STK’lar, dernekler, gönüllüler, aynı zamanda Renault çalışanları bu ara yüzde adaylık başvurularını yapabilecekler. Tüm talepler incelenecek, ardından personel, hukuk, iletişim, kurumsal sosyal sorumluluk (RSE) ve farklı bölgelerin temsilcilerinden oluşan Renault sponsorluk komitesinin üyeleri tarafından seçim yapılacak.

2013 yılında, tüm dünyadan 300 destek talebi alındı.

4jpg_h413ÖRNEKLER

•             Herkes için sürdürülebilir ulaşım:

–              Güney Kore: Renault Samsung Motors tarafından başlatılan eko-sürüş eğitimi veren akaryakıt istasyonları projesi.

–              Fransa: Martinik’te istihdama giden minibüs. 30 yaş altının % 47’sinin işsiz olduğu bu bölgede işsiz gençlerin ulaşım ihtiyacını karşılıyor.

•             Yol güvenliği:

–              Arjantin: « İçtiğini kontrol et » projesi, alkollü araç kullanmaya bağlı riskler hakkında bilinçlendirme operasyonu.

–              Hollanda: Elektrikli araçlar ve görme engellilerin güvenliği. Rehber köpekleri trafikteki elektrikli araçların sessiz çalışmasına alıştırmak için bir elektrikli araç bu köpeklerin eğitildiği bir okula bağışlandı.

•             Eğitim:

–              Brezilya: Renault do Brasil gönüllü çalışanları bir anaokulunu yeniliyorlar.

–              Rusya: «  İş hayatına başlangıç » projesi, Renault Rusya tarafından 14 – 18 yaş arasındaki öğrencilere profesyonel yönelimlerinde destek olmak üzere danışmanlık hizmeti veriliyor.

•             Farklılıklar:

–              Fransa: Personelin araca tekerlekli sandalyenin aktarılması konusunda eğitilmesi için Sainte-Marie hastanesi vakfına bir eğitim aracı bağışlandı.

–              Kolombiya: Sporla terapi. Renault Sofasa aile şiddeti veya kötü beslenme kurbanı 30 genç kızdan oluşan su topu ekibine sponsor oldu.

 

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir