REKLAM KÖPRÜSÜ

By on 17 Ekim 2012

Her alanda reklamın etkisi büyüktür. Alışveriş yapmadan önce ürünlerin fiyatlarını araştırır aynı kalitedeki ürünün en ucuzunu almaya çalışırız. Çünkü gerekli araştırmayı yapmamamız durumunda daha fazla para ödeyerek zarara uğrayabiliriz. Reklamlar işte tam bu noktada bize bilgi verir, alışverişe biraz da neşe katarak yardımcı olurlar.

Özellikle yaşamımıza televizyon girdikten sonra, reklamsız bir yaşam düşünemez hâle geldik. Yalnız televizyon mu? Reklam; gazete, sinema, radyo, billboardlar ve dergiler gibi tüm basın yayın organlarında etkin olarak yer buluyor. Hatta sokaklar, karayolları bile renkli, ilginç reklamların yer aldığı panolarla dolu.

Bugün televizyonu açtığınızda, gazetelere baktığınızda sayısız otomobil reklamlarını görüyoruz. Kimileri eğlenceli ve ilgici çekici kimileri ise sadece “hımmm” yaptıracak türden… Ve birçoğu da özellikle sloganlarıyla aklımızda kalmakta… Peki, bu reklamlar sadece var olduğunu ispatlamak amacıyla mı yapılmaktadır… Tabi ki hayır…

Reklam imajdır evet ama ayrıca faydadır… Pazar payını büyütmek isteyen firmalar için geçerli bir unsurdur. Firmaların amaçları nelerdir sorusunda tam olarak cevap verilmesi gerekilirse; pazar paylarının büyümesi, rakip firmalarla mücadele edebilmeleri, yeni ürün ve hizmetlere talebin oluşturulması, marka bilinirliğinin artması gibi konular geliyor. Bu tip konular, firmaların en genel amaçlarını oluştururken, bugün bilinen markaların hepsi, bu sektörün yardımıyla bulundukları noktalara gelmişlerdir. Kısaca reklam, firmalar ile tüketiciler arasında kurulan iletişim köprüsüdür.

Şu an düşündüğümüzde bile aklımıza birden çok otomobil reklamı gelmektedir. Birçoğumuzun otomobil alma süresince reklamları takip ettiğimizi yeni özelliklerini, diğer otomobillerden farklılıklarını takip ettiğimizi biliyoruz.

Açık konuşmak gerekirse beni en çok eğlendiren ve aklımda kalan reklam türlerinin başında geliyor otomobil reklamları… Birkaç keyifli reklam aklıma her geldiğinde gülümsüyorum. Firmaların bu tatlı faaliyetlerinin en güzel şekilde devam etmesini de her zaman diliyorum… Bu şekilde otomotiv sektörü her zamanki diriliğini korumaya ve varoluşunu göstermeye devam edecektir.

Yüreğinizdeki Sevdalar Bitmesin…

Twitter : @edasisik

Facebook : www.facebook.com/edasisik

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir