Rallide Yıllar Sonra Gelen Büyük Zafer!

By on 16 Ekim 2012

Castrol Ford Team Türkiye pilotu Yağız Avcı, 1997 Avrupa Ralli F2 Şampiyonu olan babası Nejat Avcı’dan 15 yıl sonra Doğu Avrupa Ralli Şampiyonluğu’nu kazanarak büyük bir uluslararası başarıya imza attı.

Doğu Avrupa Ralli Kupası’nda sezonun final yarışı olan Sırbistan Rallisi 13-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Belgrad kenti ve çevresinde 564 km. uzunluğundaki asfalt parkurda gerçekleştirilen yarış, sis ve yağmur nedeniyle hem zorlu, hem de çok çekişmeli geçti.

Şampiyonadaki başlıca rakiplerinin ilk gün yarış dışı kalmasıyla şampiyonluğu büyük ölçüde garantileyen Castrol Ford Team Türkiye ekibinden Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi, ikinci gün koşulan 6 özel etapta temkinli pilotajla üçüncü sırada finişe ulaştılar ve Türkiye’ye yeni bir sportif başarının gururunu yaşattılar. Edox, Hursan ve Mac Team desteğinde mücadele eden son 3 yılın Türkiye Ralli Şampiyonu pilotu Yağız Avcı, co-pilotu Bahadır Gücenmez ile Doğu Avrupa Kupası’nı 35 puan farkla lider tamamlayarak ülkemize büyük bir şampiyona zaferi kazandırdı.  Babası Nejat Avcı’nın 1997 yılında elde ettiği Avrupa Ralli F2 Şampiyonluğu’ndan 15 yıl sonra Avrupa’da kazanılan en büyük başarı olan bu şampiyonlukla büyük bir uluslararası başarıya imza atmış oldu.

Avcı yarışın ardından şu açıklamayı yaptı; “Sırbistan çok zor hava ve zemin şartları, etapları çok iyi bilen hızlı ve tecrübeli ekipler ile oldukça mücadeleci bir yarış oldu. En iyi etap zamanı ile başladığımız yarışta rakiplerimizden gelen erken hatalar bizi zafere daha da yaklaştırdı. Fakat özellikle de o şartlarda hatasız sürüp finişe gelmemiz gerektiği için oldukça stresliydi.  Böyle bir durumda kalınca tempomuzu da iyi belirleyemedik ve ilk günü 17 saniye farkla 4. tamamladık. Aynı zamanda ilk kez ıslak asfalt ve yoğun sis kombinasyonunu da tecrübe etmiş olduk. İkinci gün ilk güne göre çok farklı karakterde etaplarda yarıştık ve iyi bir tempoda hatasız sürmeye çalıştık. Takım olarak yarış boyunca lastik seçimlerimiz iyi oldu, Pirelli lastiklerimiz bu şartlarda oldukça iyi çalıştı ve finişe 26 saniye fark ile 3. sırada ulaştık. Genel olarak çok stresli geçen yarışta bu sonuç bizi Doğu Avrupa Kupası’na kavuşturdu. Girdiğimiz dört yarışın hepsini sorunsuz tamamladık ve Castrol Ford Team Türkiye olarak Fiesta S2000 ile çıktığımız ilk uluslararası arenada zafere ulaştık ve bu bizim için müthiş bir sonuç oldu. Serdar Bostancı başta olmak üzere bütün ekibimiz çok iyi çalıştı ve herkes fazlaca efor sarf etti. Co-pilotum Bahadır Gücenmez ile biz de gereklilikleri yerine getirmeye çalışarak iyi bir performans sergiledik. Ailem her zaman yanımızdaydı ve çok önemli katkıları oldu her anlamda.  Bu zaferin benim için ayrı bir önemi daha var tabi. Babam Nejat Avcı 1997’de ilk kez Avrupa Ralli F2 şampiyonu olmuştu ve bundan 15 sene sonra Avrupa’da başarı elde etmek çok anlamlı oldu benim için.  Şimdi sırada 20-21 Ekim’de Türkiye Ralli Şampiyonluğu hedefine ulaşmaya çalışacağımız Yeşil Bursa Rallisi var. Tüm sponsorlarımıza, takipçilerimize, destekleyen ve destek mesajları yollayan herkese çok teşekkürler.”

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir