Rakipsiz Fiyat Akılcı Tasarım: Dacia Sandero Stepway…

By on 15 Şubat 2012

Dacia’nın Renault ile yaptığı ortaklığından sonra Dacia ülkemizde satış rakamlarında ilk on firma arasına girerek çok kısa zamanda inanılmaz sıçrama gerçekleştirdi. Özellikle ekonomik fiyatlarıyla dikkat çeken Dacia’nın gençler tarafından ilgiyle karşılanan modeli olan Sandero Stepway 1.5 dCi modelini test etme imkanı bulduk.

TASARIM

Stepway’i Sandero modelinden ayıran en önemli özelliği yerden yüksek oluşu ve kaslı yapısı. Öncelikle otomobile dışarıdan baktığımızda trafikte dikkat çekici bir özelliği ile ön plana çıkıyor. Ön ızgaraya konumlandırılmış Dacia logosu oldukça şık olmuş. Buna paralel olarak ön ve arka far grubu aracın kaslı görüntüsünün devamı niteliği taşıyor.

KONFOR

Aracın içine geçtiğimizde ise tipik Dacia tasarımı ve fazla abartılı olmayan işçilik bizi karşıladı. Malzeme kalitesinin düşük olması tabiî ki aracın ekonomik fiyatta olmasının en büyük sebebi… Yinede fiyatına göre yeterli seviyede diyebiliriz. Stepway hızlanma artırımında içeriye rahatsız edici bir ses vermekte. Bununla birlikte dört kişilik bir ailenin çok rahatlıkla araçta seyehat edebildiklerini de belirtmek isterim.

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımız olan Dacia Sandero Stepway’in 1.5 dCi motoru 70 beygirlik bir güç üretiyor ve haliyle otomobil ilk kalkış ve hızlanmalarda oldukça fazla bir şekilde ağır kalıyor. Ancak yakıt ekonomisine gelince şöyle bir durmak gerekir. Renault’larda da kullanılan 1.5 dizel motor şehir içinde oldukça ekonomik ve cimri… Test süremiz boyunca 100 km’de ortalama 4.5-5 litregibi oldukça ekonomik değerlere ulaştık. Dacia’nın bu kadar kısa zamanda neden bu sıçramayı yaptığını da bu değerlerle anlamış olduk.

SONUÇ

Otomobilinde çok fazla konfor ve performans aramayan kullanıcılar için ekonominin ön plana çıktığı bu günlerde Dacia Sandero Stepway özellikle dış tasarımı ve yakıt ekonomisiyle oldukça fazla ilgi göreceğini tahmin etmek bizim için hiçte zor olmadı. Ülkemizdeki zor yol koşullarını da dikkate alırsak Stepway bu alandaki boşluğu Renault’u da arkasına alarak dolduracaktır.  Sizin için Dacia ve Renault ailesinin bireylerini test etmeye ve sizleri bir nebze olsun aydınlatmaya devam edeceğim.

FİYAT

Test aracımız olan Sandero Stepway 1.5 dCi’nin anahtar teslim satış fiyatı 30.750 TL.

YORUM FARKI
Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir